אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: אפריקה ישראל לא תקים 140 קוטג'ים על קרקע חקלאית בזכרון יעקב

העליון: אפריקה ישראל לא תקים 140 קוטג'ים על קרקע חקלאית בזכרון יעקב

מדובר בקרקע במורדות שפיה, מעברו השני של כביש 70 המנותקת מזכרון יעקב. הקרקע נמצאת באזור ירוק, המיועד שנים רבות לחקלאות

18.04.2011, 19:32 | שי פאוזנר

בית המשפט העליון דחה ערעור של חברת אפריקה ישראל על פסק דין של בית המשפט המחוזי, שקבע כי החברה לא תוכל להקים שכונת מגורים על קרקע חקלאית שרכשה בזכרון יעקב. מדובר בקרקע במורדות שפיה, מעברו השני של כביש 70 המנותקת מזכרון יעקב. הקרקע נמצאת באזור ירוק, המיועד שנים רבות לחקלאות. ב-2007 דחתה ועדת הערר המחוזית של מחוז חיפה את הבקשה של אפריקה ישראל להיתר בניה. אפריקה ישראל ערערה על כך לבית המשפט לעניינים מנהליים חיפה, שגם הוא דחה את בקשתה ב-2008.

על פסק דין זה ערערה כאמור אפריקה לבית המשפט העליון. מדובר בשטח עליו רצתה אפריקה ישראל להקים 140 קוטג'ים. אפריקה רכשה את השטח בזמנו בדניה סיבוס, אולם לפני כשנה מכרה את השטח לצד ג'., תוך גילוי מלא של ההליכים המשפטיים המתקיימים. בהודעה לסורסה שפורסמה אפריקה במאי 2010 נאמר, כי החברה מכרה את השטח תמורת 12.9 מיליון שקל לפני מע"מ למרות המכירה, אפריקה לקחה על עצמה את ניהול המשפט עד להחלטה כאמור בעליון. 

הקרקע היא שטח ירוק וסלעי. אומנם מדובר בשטח השייך מוניציפלית לזכרון יעקב, אולם הוא נמצא הרחק משטח הישוב הבנוי, על גבעה נפרדת במרחק של כ-1.2 ק"מ (קו אווירי) מקו הבתים הקיצוני של זכרון יעקב. באמצעות עוה"ד אלי וילצ'יק ומירב ברנע ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי, טענת זכרון יעקב כי אין דרכים נגישות לשטח, כי מדובר בשטח "ירוק", מיוער בחלקו ובלתי מפותח, שגם השטחים המצויים בתווך בינו לבין מעטפת הבינוי של זכרון יעקב הם שטחים פתוחים.

אפריקה ישראל מצידה, ביקשה להיסמך על תוכנית 90 המנדטורית משנת 1946, שבוטלה כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת. המועצה המקומית זכרון יעקב, שביקשה לשמור על צביונה הייחודי כמושבה ועל ריכוז הבניה למגורים על צלע ההר, אינה מתכננת לייעד חטיבת קרקע זו למגורים, והתנגדה נחרצות לבקשת אפריקה ישראל. העליון, כאמור, קיבל את בקשתה של זכרון יעקב ודחה את הערעור אפריקה ישראל בעניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות