אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": קצא"א שוקלת לחזור בה מהקמת חווה לייצור חשמל מרוח באילת צילום: שלום בר טל

בלעדי ל"כלכליסט": קצא"א שוקלת לחזור בה מהקמת חווה לייצור חשמל מרוח באילת

מדידות שביצעה החברה מגלות כי הרוחות באילת יתקשו לייצר חשמל בהספק 50 מגה־ואט

20.04.2011, 07:02 | ליאור גוטמן

חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) שוקלת לוותר על הקמת חוות רוח לייצור חשמל באילת ולבנות במקומה חווה סולארית - כך נודע ל"כלכליסט". היוזמה להקמת החווה יצאה לדרך לפני כשנה, והספקה המתוכנן היה אמור להגיע לכ־50 מגה־ואט, זאת לאחר השקעה של בין 250 ל־300 מיליון שקל. לשם השוואה, צריכת החשמל של העיר אילת כולה נעה בין כ־60 מגה־ואט בימי שגרה לכ־120 מגה־ואט בתקופות של שיא בתפוסת המלונות בעיר.

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי בדיקת משטר הרוחות שנערכה על ידי החברה בחודשים האחרונים לא מצביעה על היתכנות ודאית לייצר חשמל בהספק שקרוב ל־50 מגה־ואט, מה שמייתר את הקמת החווה.

תחום ייצור החשמל מטורבינות רוח נמצא בחיתוליו בישראל. בארץ קיימים כמה אתרים שמצדיקים בדיקה כלכלית להקמת חוות מסוג זה, והן ממוקמות ברמת הגולן, בגלבוע, בתל ערד ובאילת. אף על פי שעיקר פעילות קצא"א נוגעת להובלה ולאחסון דלקים, נושא ייצור החשמל אינו זר לה: החברה מחזיקה ב־37.5% מתחנת הכוח דוראד שמוקמת בימים אלה בשטחי קצא"א שבאשקלון, ואמורה לפעול במהלך 2013 ולייצר כ־800 מגה־ואט חשמל.

מקצא"א נמסר בתגובה כי היא "בוחנת את הפרויקט ומקיימת בדיקה של משטר רוחות באזור, שאמורה להימשך כשנה. כשתסתיים תקופת הבדיקה, יילמדו התוצאות ותתקבל החלטה בנושא". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות