אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
BP תובעת 40 מיליארד דולר מיצרנית האסדה שהתפוצצה צילום: בלומברג

BP תובעת 40 מיליארד דולר מיצרנית האסדה שהתפוצצה

ענקית הנפט הבריטית מאשימה את טראנסאושן בהתפוצצות הקטלנית שאירעה אשתקד במפרץ מקסיקו

21.04.2011, 11:21 | סוכנויות הידיעות

BP הגישה אתמול (ד') תביעה נגד יצרני המתקן שלא עצר את אסון דליפת הנפט ואת בעלי האסדה שהתפוצצה, בטענה שרשלנות שני הגורמים תרמה לאסון.

לפי מסמכים שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בניו אורלינס, החברה תובעת מיצרנית האסדה טראנסאושן פיצויים של 40 מיליארד דולר לפחות ומאשימה אותה בהתפוצצות הקטלנית שאירעה בשנה שעברה במפרץ מקסיקו אשר הובילה לדליפת הנפט הימית החמורה בתולדות ארה"ב. BP טוענת שכל מערכות הבטיחות וההליכים לבקרת הבאר באסדה כשלו.

BP תובעת גם את קמרון אינטרנשיונל, שסיפקה מונע פיצוצים לקוי, שהעלה את הסיכון לנזק. שתי החברות הגישו תביעות נגדיות נגד BP. BP הגישה תביעה גם נגד קבלנית הנפט האליברטון בטענה להונאה, רשלנות והסתרת מידע חיוני הקשור לעבודה על האסדה.

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, צילום: MCT דליפת הנפט במפרץ מקסיקו | צילום: MCT דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, צילום: MCT

אתמול פורסם כי לטענת מנכ"ל אקסון מוביל, חברת הנפט BP ביזבזה זמן יקר לאחר התאונה הקטלנית שאירעה בשנה שעברה במפרץ מקסיקו, בניסיון למצוא פתרונות לבלום את דליפת הנפט שלא היה להם סיכוי להצליח. בביקורת נוקבת נגד התמודדות החברה עם האסון, רקס טילרסון אמר כי מהנדסי אקסון ידעו מראש שאחד הניסיונות לבלום את הדליפה - בניית כיפה מעל אסדת קידוח הנפט - "לא יעבוד".

ארה"ב: BP לא הפרה הבטיחות

עם זאת, חקירה שיזמה ממשלת ארצות הברית בנוגע לפלטפורמת הייצור של חברת הנפט BP במפרץ מקסיקו לא מצאה הוכחות להפרות בטיחות בוטות, כך עולה מדו"ח שפרסם משרד הפנים האמריקאי בחודש מרץ האחרון.

קבלן לשעבר של BP הגיש ב-2009 תביעה שלפיה פלטפורמת הנפט והגז הטבעי "אטלנטיס" לא קיבלה את כל האישורים ההנדסיים. אולם ממשרד הפנים נמסר כי אף שהחקירה גילתה מספר בעיות עם הדרך שבה חברת הנפט הבריטית ארגנה את האישורים ההנדסיים, לא נמצאו הוכחות שהבעיות הללו גרמו לתנאים לא בטוחים בפלטפורמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות