אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר לובי: "כוחות נאט"ו ניסו לחסל את קדאפי" צילום: אי פי אי

בכיר לובי: "כוחות נאט"ו ניסו לחסל את קדאפי"

נזק כבד נגרם למתחם מגוריו של שליט לוב בהפצצת כוחות נאט"ו בבאב אל-עזיזיה, וככל הנראה אחד המבנים נחרב לחלוטין. ישנם דיווחים סותרים על מניין הפצועים והלובים טוענים כי לפחות 15 נפצעו באורח קשה. במקביל, רמז שר החוץ הבריטי כי קדאפי הוא מטרה לחיסול באמצעות המל"טים האמריקנים שנשלחו ללוב

25.04.2011, 08:30 | ynet

הטבעת הבינלאומית סביב קדאפי מתהדקת: כוחות נאט"ו תקפו הלילה (שני) בפעם השנייה תוך פחות משבוע את המתחם בו מתגורר שליט לוב, באב אל-עזיזיה, וגרמו נזק רב למבנים בתוכו. בכיר לובי טען בעקבות ההפצצה כי מדובר בניסיון לחסל את מועמר קדאפי עצמו. במקביל, ה"דיילי מירור" הבריטי דיווח כי שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, רמז כי ישנה אפשרות שקדאפי יהפוך למטרה לגיטימית לחיסול באמצעות מל"טים אמריקנים מדגם "פרדטור", שהוכנסו באחרונה למערכה בלוב.

אזרחים בטריפולי וכתבים מרשתות תקשורת זרות הנמצאים בעיר דיווחו כי במהלך הלילה נשמעו רעשי מטוסי קרב החגים מעל לעיר, וזמן קצר לאחר מכן נשמעו שלושה פיצוצים עזים שהרעידו את חלונות הבתים בעיר. זמן קצר לאחר מכן נקטעו שידוריהן של שלוש תחנות טלוויזיה במדינה. עם זאת, חצי שעה לאחר מכן התחדשו השידורים של הטלוויזיה הממלכתית הלובית ושל התחנות ג'מהיריה ושבאביה שבמדינה.

הלחימה בלוב, צילום: MCT הלחימה בלוב | צילום: MCT הלחימה בלוב, צילום: MCT

מההפצצות, שככל הנראה ביצעו מטוסים של נאט"ו, נגרם נזק כבד לכמה מבנים במתחם באב אל-עזיזיה, בו שוהה מועמר קדאפי. לפי חלק מהדיווחים, אחד המבנים, בו נוהג קדאפי לערוך פגישות שונות, נחרב לחלוטין. בלוב נמסרו דיווחים סותרים לגבי מספר הפצועים בהפצצה, ולפי חלקם נפגעו 45 בני אדם, מתוכם 15 באורח קשה, ואילו לפי דיווחים אחרים רק ארבעה בני אדם נפצעו באורח קל בהפצצה. לא ידוע היכן היה קדאפי עצמו בעת ההפצצה.

קדאפי יחוסל באמצעות מל"טים אמריקנים?

במקביל לטענותיו של הבכיר הלובי, העיתון הבריטי "דיילי מייל" פרסם כי שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, רמז שישנה אפשרות שהמל"טים האמריקנים מדגם "פרדטור", שנשלחו באחרונה לסייע לכוחות נאט"ו בלוב, ישמשו לצורך חיסולו של מועמר קדאפי.

לפי הדיווח, הייג ציין כי ייתכן שייעשה שימוש במל"טים על מנת לחסל "דמויות בולטות" בשלטון הלובי, כגון קדאפי, כל עוד לא נשקפת סכנה לאזרחים. כשנשאל ישירות אם כוונתו לשליט לוב, אמר הייג כי "התנהלותם של אותם גורמים היא שתקבע האם הם יהפכו למטרות לגיטימיות". במקביל נמסר עוד כי שר ההגנה הבריטי, ליאם פוקס, שציין בעבר כי קדאפי הוא מטרה לגיטימית, ייבקר בפנטגון בשבוע הקרוב, וייבקש מארצות הברית לשגר עוד מל"טים מדגם זה ללוב.

ביום ראשון קראו כמה סנאטורים אמריקנים לנשיא אובמה לאשר לבצע התנקשות בחייו של קדאפי "ולערוף את ראש הנחש" בעקבות הקרבות העזים שהיו במיסרטה. החיסולים באמצעות מל"טים מדגם "פרדטור" הפכו כמעט לדבר שבשגרה בחזית האמריקנית באפגניסטן, אך פעמים רבות גבו גם את חייהם של אזרחים. דבר זה גרר ביקורת בינלאומית רבה על הכוחות האמריקנים, שהתנצלו פעמים רבות על הפגיעה באזרחים.

הייג הבריטי הדגיש כי השימוש במל"טים בלוב ייעשה רק לעבר מטרות צבאיות במטרה להגן על האזרחים הלובים: "הם ייכוונו לעבר כוחות הצבא, אם יאיימו על אזרחים, לעבר מטוסים וגם לעבר דמויות מפתח. יש לזכור כי בכל מטרה שברצוננו לפגוע, אנחנו מנסים להימנע מפגיעה באזרחים. תוכנית הפעולה היא להוסיף ולהקשות על משטרו של קדאפי בכל צורה שהיא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות