אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמנכ"לית הכספים באמפל: "מעריכים שאספקת הגז תופסק לשבועיים" צילום: אוראל כהן

סמנכ"לית הכספים באמפל: "מעריכים שאספקת הגז תופסק לשבועיים"

באסיפת בעלי האג"ח של אמפל אמרה אירית אילוז כי החברה אינה רואה תרחיש של סגירת ברז הגז לישראל ואף צופה קבלת דיבידנד מ-EMG השנה. מוסדי: "מפריע לי שהחברה נבהלה יותר מתגובת בעלי האג"ח מאשר ההתפתחויות במצרים"

28.04.2011, 12:32 | סיון איזסקו
עשרות מחזיקי אג"ח של אמפלהתכנסו הבוקר (ה') במשרדי החברה בהרצליה פיתוח על מנת לקבל מהחברה עדכון לגבי מצבה ויכולתה לעמוד בהתחייבויות כלפי בעלי האג"ח בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל. חששות המשקיעים הם כי האירועים האחרונים וביניהם הפסקת הזרמת הגז ממצרים עשויים לפגוע ביכולת החברה לפרוע את חובותיה.

אירית אילוז סמנכ"ל הכספים של אמפל ציינה כבר בפתיחת האסיפה כי "ביקשנו לכנס את האסיפה לפני האירוע של EMG", שבו פוצץ צינור הגז ליד אלעריש. אילוז ציינה עוד כי "EMG (המוחזקת 12.5%) הינה חברה מצרית שהוקמה בשנת 2000 והחל מ-2008 מזרימה גז טבעי לישראל. למעשה אנחנו אחד משני ספק הגז של המשק הישראלי ומספקים 40% מצריכת הגז של המשק הישראלי. מכיוון ש-EMG היא חברה פרטית אנחנו מאד נזהרים במידע שאנחנו יכולים למסור". 

מוסדיים המושקעים באמפל: "בתרחיש קיצון אמפל תפרע רק כ־70% מהחוב" בעלי איגרות החוב יתכנסו היום במשרדי החברה כדי לקבל עדכון על מצבה. "מעריכים כי אמפל לא תוכל לעמוד במלוא החוב, אך אולי נקבל תסריט אחר" סיון איזסקו ורחלי בינדמןלכתבה המלאה
"הערכה ראשונית שקיבלנו מדברת על הפסקת הזרמה לתקופה של כשבועיים" אמרה אילוז וציינה כי הדבר תלוי בטמפרטורות של הצינור באלעריש שכן יש צורך להמתין להתקררות הצינור. "עם תיקון התקלה הצינור יחזור לפעול כסדרו ונחזור להזרים גז ללקוחות" אמרה אילוז.

מה קורה האם השלטונות המצרים מחליטים לסגור את הברז?

אילוז: "ההסכם עם ממשלת מצרים מעוגן בהסכמים גם כנספח להסכם השלום. בנוסף מדובר בהכנסה נדרשת למצרים – מיליארד וחצי דולר לשנה. כמו כן יש לנו גיבוי אמריקאי שהיה צד במעמד הסכם השלום. במצבה של מצרים היום, ככל שמתגבר הבלאגן הצורך שלהם בכסף הוא יותר גבוה ולכן אנחנו לא רואים תרחיש כזה. בנוסף צריך לזכור שיש שר נפט חדש במצרים ואנו לא רואים תרחיש שהשלטון המצרי יחליט לסגור את הברז אבל יחליט על כך לא יהיו לנו תרופות".  

האם יש תרחיש שבעלי מניות ישראלים ייקראו לחקירות במצרים? 

אילוז: "דבר ראשון, EMG משלמת היום את המחיר הכי גבוה במצרים. אין ספק שמשלם מחיר גבוה מאיתנו. דבר שני אמפל ובעלי המניות באמפל לא יקראו לחקירות. ההסכם עבר את כל הוועדות וקיבל את כל האישורים אחרי 5 שנים של דיונים בין ממשלות. לא מדובר בעסק שקיבל רשיון עלום ונעלם". אני לא אחראית על מובארק ואני לא יודעת על מה הם נחקרים. הם לא מדברים איתנו. אני יכולה לומר שיש ל-EMG את הרשיון כחוק".

כיצד תיפתר בעיית האבטחה? 

"אנו פועלים בכל הדרכים האפשריות להגביר את ההבטחה על הצינור. הלחצים הם ברמה של ממשלות ובעלי המניות. הנזק שנגרם למצרים בכל אירוע כזה הוא רציני מאד. בסיני אין היום גז טבעי וגם לא בירדן ובסוריה. זה נזק כבד".

ל-EMG יש חוב בנקאי?

"יש חוב לבנק המצרי בהיקף של כ-200 מיליון דולר".  

האם יש שינוי בצפי לקבלת דיבידנד ראשון מ-EMG במהלך 2011?

"למרות כל מה שקרה בחודשים האחרונים EMG סיפקה 70% מהכמות החוזית שלה ולכן אנו מעריכים שכן ש-EMG תשלם דיבידנד במהלך 2011".  

מה אם המצרים מחליטים להעלות את מחיר הגז הטבעי? 

"ההסכם הם בק-טו-בק בין הספק ללקוח". אילוז ציינה גם כי "לאמפל (סולו) מזומנים של 82 מיליון דולר (כולל חוב של 22 מיליון דולר בעל השליטה כלפי החברה שלא יפרע ויומר ל-25% מפרויקט גידול קני סוכר בקולומביה). ונכון להיום, לאחר השלמת עסקת סמייל, החוב הפיננסי נטו של החברה הוא 200 מיליון דולר". 

בתום האסיפה בעלי איגרות החוב הורו לנאמנים לפנות אל החברה בדרישה לשמור על קופת המזומנים של אמפל על ידי הימנעות משיעבודים, מניעת עסקאות עם בעל השליטה יוסי מימן ולפעול להגברת השקיפות. הנאמנים מסרו כי יפנו לחברה עם המסרים הללו ובמידת הצורך תזומן אסיפה נוספת. 

מטרת הישיבה הייתה להרגיע את המשקיעים המוסדיים אבל בתום הישיבה אמר ל"כלכליסט" נציג מוסדי כי "מפריע לי שהחברה נבהלה יותר מתגובת בעלי האג"ח מאשר ההתפחויות במצרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות