אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות דירוג אמריקאית: "דירוג החוב של ארה"ב - גרוע משל רוסיה ומקסיקו" צילום: בלומברג

סוכנות דירוג אמריקאית: "דירוג החוב של ארה"ב - גרוע משל רוסיה ומקסיקו"

סוכנות הדירוג וייס דירגה את החוב של ארה"ב ברמת "C", מה שהביא אותה למקום ה-33 בין 47 מדינות. בארה"ב כבר יש החולקים על הסקר

28.04.2011, 22:54 | סוכנויות הידיעות

סוכנות הדירוג "וייס" פרסמה היום (ה') את דירוג החוב הראשוני שלה עבור 47 מדינות, ודירגה את ארה"ב ברמת "C", מה שהציב אותה במקום ה-33 ברשימה.

שבוע לאחר שסוכנות הדירוג S&P הורידה את תחזית הדירוג שלה לארה"ב, הדירוג של וייס מדגיש שיש מחיר לחוב האמריקאי התופח.

את הדירוג הטוב ביותר ("A") קיבלו סין ותאילנד. מדינות עם דירוג "A-" כללו את דרום קוריאה, שוויץ ומלזיה.

רוסיה, גרמניה, אינדונזיה ומקסיקו קיבלו דירוג של "C+" בעוד שיחד עם ארה"ב דורגו קולומביה, ברזיל, יפן אסטוניה וקנדה ברמת "C". שתי המדינות שדורגו במקום האחרון היו אירלנד ואחריה יוון.

קולין באר, שטוען במגזין "פורצ'ן" שסוכנות הדירוג וייס ניסתה באמצעות המהלך גם לתפוס כותרת או שתיים בעיתונים, כתב: "מעט יחלקו על כך שהחוב של ארה"ב בעייתי. אבל וייס טוענת שהחוב האמריקאי מהווה סיכון גדול יותר עבור המשקיעים מאשר אג"ח שהונפק על ידי 32 מדינות אחרות - כולל בולגריה, מקסיקו ורוסיה".

"אלו שזוכרים את המשבר במקסיקו ב-1994, או שהחזיקו באג"ח רוסי כאשר המדינה פשטה את הרגל ב-1998 עשויים לפקפק בכך, אבל לא וייס. בהתאם, סוכנות הדירוג וייס (Weiss Ratings), העניקה לאג"ח אמריקאי דירוג C – הדירוג הנמוך ביותר שלה, שמסמל 'סיכונים חמורים עבור קובעי מדיניות ומשקיעים, כולל האפשרות של מעגל אכזרי שיכלול ירידות חדות במחירי האג"ח ובדולר האמריקאי'", כתב.

בעיית הגירעון העצום של ארה"ב היא קשה ונראה שהמנהיגים שם מתקשים להתמודד איתה. עם זאת, כותב באר, קשה לראות כיצד הרבה מהמדינות שסוכנות הדירוג מדרגת מעל ארה"ב, הם באמת בטוחות יותר - מה שמעלה שאלות לגבי אמינות הדירוג של הסוכנויות ומראה כמה העבודה שלהן היא באמת קשה.

"בין המדינות שקיבלו את הדירוג העליון של וייס למשל, נמצאות סין וסעודיה. סין קיבלה דירוג של "A" למרות שלאף אחד אין באמת מושג מה קורה בכלכלה שלה, וסעודיה קיבלה דירוג של "A-" למרות שלא ידוע כמה זמן המשטר שם יישאר יציב.", כתב באר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות