אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחייבות הממשלה לפנסיה תקציבית זינקה ב-2010 לשיא של כ-523 מיליארד שקל צילום: shutterstock

התחייבות הממשלה לפנסיה תקציבית זינקה ב-2010 לשיא של כ-523 מיליארד שקל

מדובר בגידול של כ-69 מיליארד שקל בהתחייבות הממשלתית. כ-240.3 מיליארד שקל מסכום זה הם התחייבות לפנסיה של עובדי וגמלאי מערכת הביטחון. עוד עולה כי הכנסות הממשלה ממסים ומאגרות גדלו בשנת 2010 בכ-19.5 מיליארד שקל והסתכמו בכ-214.7 מיליארד שקל

01.05.2011, 14:00 | אמנון אטד

במהלך השנה שעברה גדלה ההתחייבות הממשלתית בגין הפנסיה התקציבית בכ- 69 מיליארד שקל. כתוצאה מכך הגיעה ההתחייבות של הממשלה לכלל העובדים הפעילים והגמלאים בשירות המדינה בסוף שנת 2010 לשיא חדש של כ- 523.7 מיליארד שקל. כ-240.3 מיליארד שקל מסכום זה הם התחייבות לפנסיה של עובדי וגמלאי מערכת הביטחון. הסיבות העיקריות לעלייה בהיקף ההתחייבות הממשלתית הן העלייה בתוחלת החיים והעלייה בגובה הריבית במשק.

נתונים אלה מתבררים מהדו"חות הכספיים של ממשלת ישראל לשנת 2010 שמפרסם היום (א') החשב הכללי באוצר שוקי אורן. את הדו"חות, שעליהם חתומים אורן והחשבונאי הראשי באגף החשב הכללי יוסי איצקוביץ, מעביר האוצר בהתאם לחוק לכנסת ולמבקר המדינה.

הדיווח הכספי על פעילותה של הממשלה הוא יוזמה חדשה יחסית, שהונהגה בשנים האחרונות כחלק מתהליך הצטרפותה של ישראל לארגון ה- OECD. הדו"חות לשנת 2010 כוללים נתונים כספיים מבוקרים על ידי רואי חשבון חיצוניים של כמחצית מכלל 86 משרדי הממשלה ויחידות הסמך שלה. בדומה לדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות במגזר העסקי, כוללים גם הדו"חות הכספיים של הממשלה מידע על ביצוע תקציב המדינה בשנה החולפת, דו"ח רווח והפסד ופירוט מאזן הנכסים וההתחייבויות של הממשלה.

מדו"חות החשב הכללי עולה עוד כי בשנת 2010 גדלו הכנסות הממשלה ממסים ומאגרות (במונחים נומינליים) בכ- 19.5 מיליארד שקל והסתכמו בכ-214.7 מיליארד שקל. בשל הבדלים בהגדרות, שונה סכום זה מסך ההכנסות ממסים שעליו דיווח לפני מספר חודשים מנהל הכנסות המדינה, שהסתכם בכ- 195.4 מיליארד שקל. המסים על הדלק ועל הסיגריות, והיטל המים הזרימו בשנה שעברה לקופת המדינה סכום כולל של כ- 16.4 מיליארד שקל, עלייה של כ- 2.3 מיליארד שקל בהשוואה לשנת 2009.

עוד מתברר מהדו"חות כי בשנת 2010 קיבלה הממשלה דיבידנדים מחברות שהיא מחזיקה עדיין בחלק ממניותיהן בסכום של כ- 94 מיליון שקל, לעומת כ- 54 מיליון שקל בשנת 2009, שהייתה כזכור שנת המשבר הכלכלי. כ- 56 מיליון שקל מסכום זה קיבלה הממשלה מבנק לאומי, והיתרה בסכום של כ- 38 מיליון שקל התקבלה מחברת בזק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
פנסיה תקציבית היא אסון לאומי
הרי מבינה מהותית אין הבדל בין תקציבית לצוברת אם הממשלה מקפידה לחסוך מראש כסף לתשלומי הפנסיה התקציבית. ולכן ההבדל הוא בזה שהממשלה חסרת אחריות ולא מקפידה לחסוך מראש כסף לתשלומי הפנסיה התקציבית, כלומר מבזבזת היום כסף שבעצם אין לה ומכניסה את הדור הבא לפשיטת רגל. יש לבטל לאלתר את כל הצבירות לפנסיה תקציבית, לבטל את העקרון של פנסיה תקציבית כאחוז מהמשכורת האחרונה (למה מה קרה?) ובמקום זאת להצמידה לשכר המינימום.
יוסי  |  02.05.11
4.
יש מדינות רבות עם פנסיה תקציבית והממשלה לא עושה מניפולציות של הפרד ומשול
יש מדינות רבות עם פנסיה תקציבית והממשלה לא עושה מניפולציות של הפרד ומשול בושה לעם ישראל על ממשלה ומשרד אוצר מניפולטיבי כזה שמטיח שכבות אוכלוסיה ,חלקי עם שונים אחד בשני !!!. יש מדינות רבות עם פנסיה תקציבית והממשלה לא עושה מניפולציות של הפרד ומשול בושה לעם ישראל על ממשלה ומשרד אוצר מניפולטיבי כזה שמטיח שכבות אוכלוסיה ,חלקי עם שונים אחד בשני !!!.
ישראל , ישראל  |  01.05.11
3.
גרעון אקטוארי של מעל 500 מליארד שקל
על פחות מזה פגע נתניהו בזכויות הפנסיה הצוברת. יש לעבור לשפיות גם בפנסיה תקציבית בצעדים כגוןL - להתחיל להפריש מיידית. - פנסיה מגיל 67 על בסיס אקטוארי. יבוטלו השערוריות של פנסיות מוקדמות. - לא יותר מ- 2 אחוז לשנה. לבטל בצבא את ההטבה של פנסיה על שנות החובה. - פנסיה תקציבית היא הטבה אותה צריך למסות. החלק שהעובד לא מפריש דינו כהכנסה זקופה.
עופר  |  01.05.11
1.
עוד ספין של האוצר
מדובר בהתחייבויות לשנים רבות המבוססות על תוחלת החיים. בענין זה הממשלה עושה מניפולציות פיננסיות כדי להוכיח עד כמה המצב גרוע ומדוע לא צריך להעלות משכורות. מזכיר את המספרים ההזויים שפירסמו בנושא ההתחייבויות הפנסיוניות של קרנות הפנסיה ההסתדרותיות , על מנת שיוכלו להוריד זכויות ולעשוק את הפמסיונרים. עכשיו הם מנסים לעשות סיבוב על עובדי המדינה.
יעקב , חולון  |  01.05.11