אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גזענות בספורט היא עניין טיפשי צילום: איי אף פי

גזענות בספורט היא עניין טיפשי

ראשי התאחדות הכדורגל בצרפת שרצו להכניס מכסות על שחקנים שחורים וערבים בנבחרות הצעירות צריכים להתפטר. לא רק בגלל שהם גזענים, בגלל שהם פגעו קשות בסיכויי הנבחרת שלהם לנצח

01.05.2011, 17:14 | אוריאל דסקל

גזענות היא דבר נוראי. מחלה של האנושות שהובילה, בין השאר, גם לשואה - אותה אנחנו מתחילים לציין הערב.

גזענות בספורט היא פשוט עניין טיפשי.

כשרד אורבך, המאמן האגדי של בוסטון סלטיקס, הפך את ארל לויד לשחקן האפרו-אמריקאי הראשון ב-NBA, הוא לא עשה זאת מסיבה הומניטארית או שהיה פעיל זכויות אדם גדול. הוא עשה זאת בגלל שהוא הבין שברגע שהוא פותח מאגר נוסף של אנשים מהם הוא יכול לבחור שחקנים, זה יעזור לו לנצח. וזה עזר. הסלטיקס שלו הפכו לקבוצה הטובה בכל הזמנים.

כשדון הוסקינס, המאמן האגדי של טקסס ווסטרן, החליט לשחק עם חמישה שחקנים שחורים בגמר טורניר ה-NCAA ב-1966 - החלטה "שערורייתית" בתקופה בה שחורים עדיין ישבו בחלקו האחורי של האוטובוס בחלקים נרחבים בארצות הברית, הוא עשה זאת כיוון שלפיו הם היו השחקנים הכי טובים שלו. "פשוט רציתי לנצח את המשחק", אמר. והוא ניצח.

בכלל, בספורט - כאשר מתקבלת החלטה שוברת מוסכמות לשחק עם בן מיעוטים כלשהו - זה בגלל שהוא טוב מספיק ולא בגלל שהוא בן מיעוטים. ובדרך כלל, פורצי הדרך גם נהנים מהצלחה מקצועית.

זה רק הגיוני. קבוצה שבוחרת שחקנים מחבורה של 30 אנשים כנראה תהיה טובה יותר מקבוצה שבוחרת את השחקנים שלה מחבורה של 10 אנשים.

בצרפת סוערות הרוחות כיום כיוון שההתאחדות לכדורגל הצרפתית (FFF) דנה בהשמת מכסות על מספר השחקנים השחורים ואלו ממוצא צפון אפריקאי בנבחרות הצרפתיות. זו ככל הנראה היתה הצעה שבסופו של דבר נדחתה אבל דנו עליה ברצינות.

עזבו לרגע את הגזענות הבוטה בדיון מסוג זה. ההיגיון הספורטיבי אמור להביא לכך שהאחראים להעלאת הרעיון יפוטר. לא רק בגלל שהוא גזען, אלא גם בגלל שהוא פגע בסיכויים של הנבחרות לנצח.

וכן, גם אוהדי בית"ר ירושלים שלא רוצים מוסלמים בקבוצה שלהם - פוגעים בסיכויי הקבוצה שלהם לנצח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
בלי האפריקאים צרפת לא הייתה אלופת עולם ב 98׳
וגם לא הייתה נבחרת גדולה. זיזו, דסאי, הנרי, ויירה, תוראם, אנגלומה, איברהים בא, סילבן וילטורד,,,ועוד תותחים הביאו לצרפת את גביע העולם של 98׳ ואליפות אירופה שנתיים אח״כ. לוראן בלאן צריך להתבייש, ככה עושים לחברים שלך, אחים שלך. דרך אגב התגובות של חלק מהישראלים פה מראים רק עד כמה רוב הישראלים הם בבחינת ׳עבד כי ימלוך׳ אם זה המזרחים שסבלו מקיפוח אשכנזי בשנים הראשונות של המדינה ואם זה האשכנזים שסבלו מהגזענות הכי מחרידה באירופה שאותו היום אנו מציינים.
אבי  |  02.05.11
5.
אל תשפוט אותם ממוקמך!
אתה יושב כאן ושופט את הצרפתים? אתה יודע מה הלך הרוח במדינה? היום מעטות מאוד ההחלטות שנלקחות מתוך גזענות, ודווקא המסקנה שלך נכונה לאמצע המאה הקודמת, עת התפקחו העמים מהגזענות. היום לאו דווקא נבחרים בני מעוטים כי הם טובים יותר, היום לא מעט מהם נבחרים בגלל אפליה מתקנת או פופוליזם. זה לא המצב בצרפת, אבל סיבותיהן עמם. כדאי אולי היה לשאול אותם מה הסיבה לדיון המוזר הזה, ולהביא בפנינו גם את הצד השני, אם יגידו ששחורים פחות טובים, תתי-אדם וכו' וכו', אז נדע שהבעייה היא גזענות ועל מביאי ההצעה להיות מפוטרים.
אביעד , הטכניון  |  01.05.11
4.
ממש לא!
נכון, מבחינת החוק היבש, גם אם נבחרת צרפת תהפוך ל-11 סינים בעלי דרכון צרפתי, הכל בסדר. אבל נבחרת זה לא רק אוסף שחקנים, זה מסמל משהו, זה תחושה, מסורת, הזדהות עם המדינה. אז יש בזה טעם רע אם מתוך 11 שחקנים בנבחרת צרפת יש רק 2 שהם לא בני מהגרים, יוצאי מדינות מתרבות זרה לחלוטין לכל דבר צרפתי. הכל חוקי כמובן, אבל זאת לא אותה תחושה ובזה הצרפתים צדקו!
אלי  |  01.05.11
לכל התגובות