אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למכירה: שמפניה בת 200 שנה צילום: shuterstock

למכירה: שמפניה בת 200 שנה

שני בקבוקי שמפניה שנמשו מהריסות ספינה טרופה יוצעו למכירה פומבית בפינלנד. מומחה העריך את מחירו של בקבוק אחד בכ-80 אלף דולר

03.05.2011, 09:37 | סוכנויות הידיעות

שני בקבוקי שמפניה בני למעלה מ-200 שנה יועמדו למכירה פומבית בפינלנד. הבקבוקים נמצאו ביחד עם מטמון של 150 בקבוקים אשר נמשו מהריסות ספינה שטבעה במאה ה-19 בים הבלטי, ושייכים לממשלת אולנד, קבוצת איים בים הבלטי.

הבקבוקים שיועמדו למכירה שייכים לבית וו קליקו ולבית יוגלר שנסגר בתחילת המאה ה-19.

כשהבקבוק הראשון נמשה מהספינה הטרופה, העריך מומחה השמפניה השבדי ריצ'רד ג'והלין כי הוא יימכר תמורת 500 אלף קרונות שבדיות (82 אלף דולר).

מומחים העריכו עוד לפי פקקי השעם וצורת הבקבוקים כי היינות נוצרו בין 1831-1811. "ייתכן שהם אף עתיקים יותר, מכיוון שבימים ההם יינות אוחסנו במשך 12-10 שנים בחביות לפני שהועברו", אומר כריסטיאן אריקסון, הצוללן שגילה את המטמון.

אריקסון העביר לחברתו אלה קרומוול-מורגן, סומליה המתגוררת באולנד, את הבקבוק הראשון שנמשה. "היה לו טעם מתוק, אך היתה לו חמיצות פריכה שאיזנה אותו", היא מספרת. "וכמובן, היו לו כל כך הרבה טעמים משניים – העור, הטבק, הפירות היבשים – שמקושרים ליינות ישנים יותר, והיה גם שמץ של עץ אלון".

קרומוול-מורגן טעמה שני בקבוקים נוספים של וו קליקו ויוגלר. לדבריה, "לבקבוקים של יוגלר יש עדיין ארומה צעירה ופרחונית של פרי הדר, בעוד שבקבוקי וו קליקו היו יותר פטרייתיים".

מומחים מאמינים שהיין נשמר תודות לטמפרטורה הקבועה בים הבלטי שעומדת על 4 מעלות, החשיכה והעובדה שהבקבוקים שכבו ללא הפרעה 45 מטר מתחת למים.

אריקסון מודה שחש מעט אשמה על כך ששתה חלק מהשמפניה ישירות מהבקבוק. "לו ידעתי כמה הוא שווה, לפחות הייתי מוזג לכוס זכוכית".

באולנד, שנחשבים לאזור אוטונומי, אין מיסי נמל, כך שהקונים לא יצטרכו לשלם מסים. הממשלה המקומית מתכוונת להשתמש ברווחים מהמכירה כדי לממן עבודות ארכיאולוגיות ימיות ולסייע לסביבת הים הבלטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות