אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן לאדן חוסל, מה עכשיו? צילום: איי פי

בן לאדן חוסל, מה עכשיו?

נשיא ארה"ב זכה לבשר אתמול על חיסולו של אוסמה בן לאדן, מי שהפך בעיני האמריקאים לסמל כל הרע. אחרי הוצאה של חצי טריליון דולר באפגניסטן, אובמה מסכם תקופה. עתה עולות התהיות לגבי עתיד הזירה הגלובלית, המדינית והכלכלית

03.05.2011, 08:47 | תמר טוניק

1. אובמה יגרוף תמיכה

האבטלה הגבוהה, שוק הנדל"ן המקרטע ומחירי הדלק הגואים פוגעים בכיסי האמריקאים והם מחזירים לאובמה בסקרי הפופולריות. לפי נתונים שפרסמה בחודש שעבר אוניברסיטת ניו המפשייר, קלפי המבחן האמריקאית, רק 44% מהנסקרים סבורים כי אובמה עושה עבודה טובה. 52% הביעו חוסר שביעות רצון מתפקודו כנשיא ו־5% שמרו על ניטרליות.

אובמה עדיין זוכה לפופולריות בקרב הדמוקרטים, אך רק ל־5% מהרפובליקנים יש דעה חיובית על תפקודו. סקר של "וושינגטון פוסט" ואי.בי.סי מאפריל גילה, כי רק 39% שבעי רצון מתפקודו של אובמה ו־33% בלבד סבורים כי הוא

אובמה. ייתכן שחתולי וול סטריט השמנים ישובו לתמוך בו, צילום: בלומברג אובמה. ייתכן שחתולי וול סטריט השמנים ישובו לתמוך בו | צילום: בלומברג אובמה. ייתכן שחתולי וול סטריט השמנים ישובו לתמוך בו, צילום: בלומברג

מתמודד היטב עם המשבר הכלכלי. לנוכח הנתונים העגומים הללו, ובהתחשב בפמפום הבלתי פוסק זה עשור שלם בצורך הלאומי לחסל את אוסמה בן לאדן, אובמה בהחלט עשוי ליהנות עתה מנסיקה בפופולריות.

אין ספק כי התזמון של החיסול ההירואי - יציאתו לדרך של קמפיין 2012 לבחירות לנשיאות ארה"ב - יחזיר לאובמה הרבה מאוד מהקולות שאיבד בעקבות השתלחותו משולחת הרסן בחתולים השמנים של וול סטריט.

עם היוודע הניצחון ההירואי של ארה"ב על כוחות הרשע, נהרו המונים לגראונד זירו כדי להתייחד עם זכר הקורבנות. לעשיית הצדק ההיסטורית הזו, בעיצומו של משבר אמון בנשיא שאמור היה להוציא אותם מהבוץ הכלכלי, תהיה ללא ספק השפעה מרחיקת לכת על המורל המדשדש ועל נכונותם של האמריקאים להוסיף ולתמוך בתוכנית ההתאוששות של גיבור היום.

באקט סמלי של פטריוטיות, ייתכן אפילו שהוא יקבל בחזרה מעט מהתמיכה שאיבד אצל חתולי וול סטריט, אשר בחודשים האחרונים העדיפו להעביר את תרומותיהם לרפובליקנים בגלל תוכניתו של הנשיא לבטל הטבות מס לבעלי משכורות גבוהות.

2. הנפט ממשיך לטפס

להודעת החיסול היה אפקט מיידי על מחירי הזהב והנפט, שרשמו ירידות על רקע צפירת הארגעה שהשמיע הנשיא אובמה.

הזהב, שהגיע לשיא חדש של 1,575 דולר לאונקיה, ירד בתחילת המסחר באירופה ל־1,551 דולר לאונקיה. מחיר חבית נפט למסירה ירד בראשית המסחר בבורסת הסחורות של ניו יורק ל־112.3 דולר, אך מהר מאוד תיקן בעליות.

הדרמה ההוליוודית שנפרשה לעיני העולם בפרטנות גרפית מבחילה, אך מתבקשת, יצרה אפקט פסיכולוגי טבעי של אופוריה ורגיעה. עתה משחוסל רב המרצחים, האיום הגדול על המגדלים הפיננסיים של הכלכלה הגדולה בעולם - כולנו יכולים להיאנח אנחת רווחה.

עם זאת, בהתחשב במשמעות המדינית רחבת ההיקף של מות בן לאדן, תגובות השווקים בעולם היו מתונות יחסית ולא נשמרו לאורך זמן. עליות נרשמו בבורסות אסיה ובתחילת המסחר באירופה והדולר הפגין מגמה מעורבת. היורו עלה ל־1.4815 דולר מ־1.4806 דולר, בעוד הליש"ט ירדה ל־1.6693 דולר מ־1.6706 דולר. במקביל, הדולר עלה ל־81.47 ין מ־81.20 ין. שוקי יפן ודרום קוריאה הספיקו לעלות ב־1% עוד לפני הודעת הנשיא אובמה על החיסול. אנליסטים רבים הזהירו על רקע תנודות מעורבות ובלתי ברורות אלה, כי מותו של הטרוריסט עלול לגרום דווקא לאפקט של עצבנות יתרה ולא להקלה בטווח הרחוק יותר. זאת, בשל החשש מפני יציבות הביטחון הגלובלי על רקע הסיכון הקיים עתה לפיגועי נקמה רחבי היקף ביעדים שונים בעולם.

אמריקאים חוגגים את מותו של בן לאדן, צילום: איי פי אמריקאים חוגגים את מותו של בן לאדן | צילום: איי פי אמריקאים חוגגים את מותו של בן לאדן, צילום: איי פי

3. הדמוקרטיה מתפשטת

בראשית ימי ההפיכה האחרונה במזרח התיכון ובצפון אפריקה, הנשיא אובמה חזר ואמר לעוזריו כי תנועת המהפכה הסוחפת אחריה את העולם הערבי, מקהיר ועד תימן - אחד ממעוזי אל קאעידה - עשויה להיות נקודת מפנה בחייו של דור מתוסכל. אובמה ציין, כי במהלך פרץ השמחה בכיכרות לא נשמעו קריאות "מוות לאמריקה" וגם לא נראו תמונות של אוסמה בן לאדן נישאות על ידי ההמונים ברחובות. השאלה הנשאלת עתה היא, האם מותו של בן לאדן יעניק כוחות מחודשים לתנועה לקידום הדמקורטיה באזור? (אפשרות מוחשית בהחלט לפי פרשני "הניו יורק טיימס"), או שמא מותו יתמרץ ויעודד גורמים אסלאמיים קיצוניים המנסים עתה למלא את החלל שנוצר ברחבי העולם הערבי.

טרוריסט ואיש עסקים האם בן לאדן היה מיליארדר או בעל "מיליונים בודדים" בלבד? הונו של הטרוריסט שחוסל הוערך בעבר בלמעלה ממיליארד דולר; בפועל נראה כי הסכומים היו צנועים יותר, בעיקר בעקבות השקעות כושלות בסודאן דורון פסקין, תגובה אחתלכתבה המלאה

הבית הלבן טען אתמול, כי החיסול של בן לאדן מגיע ברגע קריטי, כאשר העולם הערבי מנסה להתנער מהאידיאולוגיה של ארגון אל קאעידה. "חשוב לציין כי מדובר בתזמון מצוין", ציין אחד מעוזריו הביטחוניים של אובמה עם פרסום הידיעה המרעישה על החיסול. "התקדמות לעבר חופש ודמוקרטיה גורפת בימים אלה את העולם הערבי. אוסמה בן לאדן סימל את ההפך הגמור ממה שאותם גברים ונשים נפלאים ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה מסכנים עבורו את חייהם: זכויות אדם וכבוד אנושי".

אם אכן תתגלה פרשנות זו כנכונה, מציינים פרשני ה"ניו יורק טיימס", מותו של הטרוריסט המפורסם בעולם ייצג הרבה יותר מהבאתו לדין של המוח שמאחורי פיגועי ה־11 בספטמבר. ייתכן שיהיה זה תחילתו של עידן חדש שבו המלחמה העולמית בטרור, כפי שהגדיר זאת בשעתו ממשל בוש, כבר לא תעמוד במרכזה של מדיניות החוץ האמריקאית - כפי שקורה מאז נפילת התאומים ב־2001. בנסיבות אלה, ארה"ב תיפטר מהפריזמה של שיפוט יחסיה עם מדינות שונות בהתאם להתנהלותן מול גורמי טרור.

4. מלחמה בחצי טריליון ד'

מאז נפתחה המערכה באפגניסטן ב־2001 היא עלתה למשלם המסים האמריקאי כחצי טריליון דולר. אף כי אין מה להשוות זאת ל־1.3 טריליון הדולר שסחטה בשעתה המערכה שהתנהלה בעיראק לחיסול כוחות הרשע, עדיין מדובר באבן ריחיים גדולה למדי על צווארה המידלדל של הכלכלה האמריקאית שנדרשה להוצאה יומית מעיקה של 300 מיליון דולר. באפגניסטן מוצבים בימים אלה כמעט 90 אלף חיילים אמריקאיים שחרתו על דגלם (לפחות עד החשיפות המודיעיניות של אוגוסט האחרון) את שליפתו של בן לאדן, חי או מת, מהמערה שלו בהרים. אין ספק כי עתה הם מאבדים חלק משמעותי מהאג'נדה המבצעית שלהם, ונשאלת השאלה האם יש צורך להמשיך ולהזין את מכונת המלחמה הרעבתנית הזו או האם תהיה זו הזדמנות פז לאובמה לחזק את התמיכה בו ולהחזיר את הבנים הביתה.

ואכן, נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי קידם בברכה אתמול את הודעת החיסול. בדברו בפני קהל רב באולם בארמונו בקאבול, הנשיא אמר כי חשיפת העובדה שהאדם המבוקש בתבל התבצר דווקא בפאתי איסלמבאד, מוכיחה כי האסטרטגיה הצבאית של המערב היא שגויה ביסודה.

בחודשים האחרונים גברה הביקורת של קרזאי כלפי הקואליציה המערבית בראשות ארה"ב לגבי התנהלותם האסטרטגית, והוא אף רמז כי פקיסטן עצמה שותפה להסתרת הטרוריסט בן לאדן. עם זאת, אף כי חיסול בן לאדן חיזק

את טיעונו של קרזאי כלפי כוחות הקואליציה, ישנם אנליסטים החוששים כי עתה יופסקו פרויקטי הפיתוח המתבצעים באפגניסטן, גם הם בהובלת הצבא האמריקאי.

5. מה עם כספי הפרס?

בשורה התחתונה, גם אם רק בשולי החדשות, ניצב הפרס העצום בגובה 25 מיליון דולר שהציב משרד החוץ האמריקאי על ראשו של המבוקש מספר אחת. אם כבר הוקצה סכום כה מכובד למוסרי מידע על לכידתו, נשאלת השאלה האם הוא יימסר עתה לגורמים שאפשרו את התממשותו של החלום. או אולי יעבור הסכום באופן מיידי לראשו של היעד הבא: מספר 2 של בן לאדן, איימאן א־זוואהירי, כירורג, יליד מצרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות