אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי הרשויות מוחים על התמהמהות משרד הבריאות בתקצוב מאגר מח עצם לאומי צילום: עודד אדרי

ראשי הרשויות מוחים על התמהמהות משרד הבריאות בתקצוב מאגר מח עצם לאומי

ראש מועצת יבנאל, רוני כהן, ראש עיריית בית שאן, ג'קי לוי וראשי רשויות נוספים התאגדו על מנת ללחוץ על הממשלה להעביר את התקציב שאושר בחוק לפני כחודשיים, אשר מסיבות ביורוקרטיות נדחה לסוף השנה

03.05.2011, 18:38 | תומר אביטל

ראשי רשויות מכל הארץ החליטו להתאגד במטרה ללחוץ על הממשלה להעביר את התקציב לעמותות המנהלות את מאגר מח העצם בישראל. ראשי הערים מוחים על כך שהמדינה לא מתקצבת את המאגרים, בניגוד לחוק.

לפני כחודשיים אישרה הכנסת חוק שמגדיר לראשונה תקציב שנתי עבור מימון מאגר מח עצם לאומי. החוק שהוצע ע"י חברי הכנסת זאב בילסקי, זבולון אורלב ועמיר פרץ קובע כי משרד הבריאות יעביר תקציב שנתי לעמותות הפועלות בתחום, ובראשן עזר מציון, כדי לאפשר להן לבדוק תרומות דם של תורמים פוטנציאליים.

ח"כ ציון פיניאן. מרכז את הקואליציה בוועדת הכספים בכנסת במטרה לזרז את ההליכים, צילום: טל שחר ח"כ ציון פיניאן. מרכז את הקואליציה בוועדת הכספים בכנסת במטרה לזרז את ההליכים | צילום: טל שחר ח"כ ציון פיניאן. מרכז את הקואליציה בוועדת הכספים בכנסת במטרה לזרז את ההליכים, צילום: טל שחר

על פי החוק שהתקבל, בשנה הנוכחית יועברו 5 מיליון שקל ובשנת 2012 יועבר סכום נוסף של 2.5 מיליון שקל כאשר חלק מהכסף אמור לשמש, בין היתר, למימון דגימות מח עצם שעלות כל אחת מהן 250 שקלים. אולם אף שהחוק כבר נכנס לתוקף, המדינה לא העבירה ולו שקל אחד למאגרים.

כעת קם הפורום במטרה לקדם מבצע התרמת מח עצם לילד טל שטרית מיבנאל. בניגוד להתרמות קודמות שהיו כלל ארציות, המבצע האחרון התפרס על מספר בודד של יישובים בצפון הארץ וזאת בעקבות אי יכולת כלכלית של עמותת עזר מציון שניהלה את המבצע.

יוזם הפורום, ראש מועצת יבנאל רוני כהן, הוא עצמו אב לילד שלקה בלוקמיה והבריא לאחר מאבק ארוך של מספר שנים. ביחד עם ראש עיריית בית שאן, ג'קי לוי, אישר כהן כי לא מעט ראשי רשויות כבר הביעו את הסכמתם למהלך. כמו כן הוסיף כהן כי במקביל להקמת הפורום הוא גייס את ח"כ ציון פיניאן שמרכז את הקואליציה בוועדת הכספים בכנסת במטרה לזרז את ההליכים.

"לא ייתכן שהעברת תקציב של מיליונים בודדים תתקע בעקבות כשלים ביורוקרטיים", אמר כהן והוסיף: "אלפי המבחנות השוכבות ללא בדיקה הם הסיכוי היחיד להצלת חייהם של חולים רבים בישראל. אני מקווה שמקבלי ההחלטות יבינו זאת ויעבירו את התקציב בקרוב כפי שהובטח לנו".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "מבחני התמיכה של משרד הבריאות במוסדות ציבור המפעילים מאגר מידע של תורמי מח עצם פורסמו ונכנסים לתוקף בשנת 2011. על פי דרישת היועץ המשפטי לממשלה אושרו המבחנים לשנה אחת בלבד, וזאת כדי שבמהלך השנה ניתן יהיה לשקול שיפור התבחינים לפני הפיכתם למבחנים קבועים. כספי התמיכה יחולקו בתום 2011 על בסיס ביצועי המאגרים והיקף הדגימות שנוספו למאגר בשנת התמיכה. מכיוון שמבחן התמיכה מתבסס על ביצועי תום שנת 2011 ולא ניתן משפטית לבססו על ביצועים מוקדמים יותר, נדחה התשלום לסוף השנה. משרד הבריאות מוכן להעביר כבר כעת, אך אין אפשרות משפטית לכך. סכום הכסף שיעמוד לחלוקה ב-2011 הוא 5 מיליון שקל. סכום זה כולל את הסכום שבדעת המדינה להקצות מידי שנה לנושא מאגרי המידע של מח העצם. סכום זה כולל סכום נוסף שלא חולק ב-2010 עקב העיכוב בפרסום המבחנים. מנכ"ל המשרד יפגש עם עמותת עזר מציון למציאת פתרון".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות