אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שנה בלבד: ישראל חזרה לרשימה השחורה של מדינות המפרות קניין רוחני

אחרי שנה בלבד: ישראל חזרה לרשימה השחורה של מדינות המפרות קניין רוחני

נציבות הסחר האמריקאית החזירה את ישראל לרשימה, לאחר שלא העבירה תיקונים לחיזוק ההגנה על קניין רוחני של תרופות אתיות

04.05.2011, 07:36 | ענת ציפקין

שנה לאחר שישראל הוצאה מהרשימה השחורה "המחמירה" (priority watch list) של מדינות המפרות קניין רוחני ועברה לרשימת "המעקב" החמורה פחות - החזירה אותה נציבות הסחר האמריקאית לרשימה המחמירה.

הרשימה שמפורסמת מדי שנה על ידי הנציבות האמריקאית מחלקת את המדינות המפרות קניין רוחני לפי מספר קטגוריות של חומרה. עד 2010 הופיעה ישראל ברשימה החמורה ביותר במשך חמש שנים והוצאה ממנה, לאחר שבפברואר 2010 חתמה הממשלה על מזכר הבנות עם הנציבות, שבמסגרתו התחייבה להביא לכנסת שלושה תיקוני חקיקה לחיזוק ההגנה על קניין רוחני של תרופות אתיות (תרופות שרק מי שמפתח רשאי לייצר - ע"צ). אלא שמאז, הגישה הממשלה לכנסת רק תיקון אחד - וגם זה עבר בקריאה ראשונה בלבד.

פארמה ישראל - נציגו של ארגון הגג העולמי של חברות התרופות האתיות - קרא לממשלה לפעול בדחיפות להוצאת ישראל מהרשימה. "השתייכות ישראל לרשימה שבה נמצאות מדינות כמו פקיסטן וונצואלה לא מוסיפה לה כבוד", אמר מנכ"ל הארגון גיא גורצקי.

בענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים, המאגד את חברות התרופות בארץ, טענו כי המהלך בלתי מוצדק: "במזכר נעשו ויתורים ממשיים על ידי הממשלה לטובת תעשיית התרופות האמריקאית, שמשמעותם דחיית אפשרות הכניסה של תרופות גנריות לישראל. לוויתורים אלו השלכה כלכלית עצומה על התעשייה בישראל".

ממשרד התמ"ת נמסר כי "עד כה הוגש תזכיר חוק אחד, ושני האחרים מצויים בתהליכי הכנה מתקדמים מאוד. עם השלמת תהליכי החקיקה תוסר ישראל מהרשימה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
אנחנו בחברה טובה עם קנדה, רוסיה וסין!!!! לא לוותר על זכויות חוקיות!!!
האמריקאים רוצים חוקים הזויים?? אז רק אצלהם בבקשה! החוקים בישראל מספיק טובים . אני מציע להקים איגוד מדינות בעלי חוקי פטנטים הגיוניים ולהכניס את ארה"ב לרשימה השחורה שלנו, כמי שמגבילה את חופש היצור העולמי.
איל  |  04.05.11
14.
8 .. שוב לקחת תרופות לא טובות ?!?
רשם התרופות בישראל ?!? למה בדיוק חברה כמו טבע צריכה את זה ? אתה לא ממש מבין על מה אתה מדבר , נכון ? תרופות אתיות שקיבלו אישורי FDA , לא ממש נמצאות אצל רשם התרופות בארץ .. והטענה .. ממש לא דמגוגית , מציאות לגמרי ! חומרים כמו האוגמנטין והVIOX בזמנו .. כל עוד היו אתיים , מרשם בודד עלה יותר מ 60 ש"ח , ברגע שנכנסו החומרים הגנריים צנח המחיר למחיר מרשם רגיל .. אולי אצלך זאת דמגוגיה , אצלי זה הרבה כסף במציאות !
אורח  |  04.05.11
12.
חוקי זכויות היוצרים מחמירים מדי, יש להקל בהם.
ההגנה על יצירות כל כך ארוכה, שאם נולדת ביום בו היוצר מת, תצא לפנסיה לפני שזכויות היוצרים שלו יפקעו. התקופה הארוכה הזאת לא נובעת מרצון של המחוקק להגן על הילדים (ניחא), הנכדים, והנינים (!) של היוצר, אלא כדי להגן על ההכנסות של התאגידים, שזה בדיוק מה שארה"ב דורשת מישראל לעשות.
יובל  |  04.05.11
לכל התגובות