אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק מסוכן עם פוטנציאל רווח עצום

שוק מסוכן עם פוטנציאל רווח עצום

בתחילה נעשה המסחר בנגזרים ככלי לגידור סיכונים, אבל בשל העובדה שטריידרים הבינו כי הם יכולים לסחור בנגזרים עם הון נמוך משמעותית מזה שהיה נדרש לו היו צריכים לרכוש את הנכס עצמו, נהפך המסחר בנגזרים למגרש תנודתי ומסוכן

05.05.2011, 10:38 | שי אספריל

נוסטרו הוא מסחר בהון העצמי של החברה תוך שאיפה לנצל את היתרונות היחסיים שלה ולהשיג תשואות עודפות על השוק. כיוון ששוק הנגזרים הוא שוק שפוטנציאל הרווח בו גבוה, רבים מסוחרי הנוסטרו מתמקדים בשווקים אלה.

נגזרים הם מכשירים פיננסיים מורכבים, שערכם נגזר מנכסים פיננסיים "קונבנציונליים" כמו מניות, סחורות או שערי ריבית. הנגזרים הפופולריים הם אופציות וחוזים עתידיים. חוזה עתידי הוא הסכם לתקופה מוגדרת מראש בין שני צדדים לרכישת/מכירת נכס בזמן ובמחיר קבוע מראש. אופציה היא הזכות לרכוש או למכור נכס מסוים בזמן מסוים ובמחיר מסוים. להבדיל מהחוזה העתידי, אשר בו מתחייבים הצדדים לבצע את העסקה, מקבל האופציה שילם תשלום בעבור הזכות שלא לממש אותה.

בתחילה נעשה המסחר בנגזרים ככלי לגידור סיכונים, אבל בשל העובדה שטריידרים הבינו כי הם יכולים לסחור בנגזרים עם הון נמוך משמעותית מזה שהיה נדרש לו היו צריכים לרכוש את הנכס עצמו, ובשל העובדה שהם חשופים לשינויים במחיר הנכס עצמו, נהפך המסחר בנגזרים למגרש תנודתי ומסוכן של שחקנים מתוחכמים ששואפים להשיג רווח גבוה.

הבורסות הנזילות בעולם בתחום הנגזרים הם ה־CME וה־CBOT בשיקגו, היורקס בפרנקפורט, ה־Euronext Liffe בלונדון וכן שוק הנגזרים בבורסת קוריאה (KRX). בישראל נעשה המסחר בנגזרים דרך שוק המעו"ף בבורסת תל אביב, וחברות הנוסטרו הישראליות, דוגמת ברק קפיטל או כלל נגזרים, פעילות בעיקר בה.

בורסת הנגזרים הלונדונית (Liffe), שבה צבר הרטשטיין את כוחו, היא חברה־בת של יורונקסט, איחוד של כמה בורסות אירופיות (שב־2007 התאחדה עם בורסת ניו יורק ויצרה פלטפורמת מסחר עולמית). מנתוני 2010 שמפורסמים על ידי הבורסה עצמה עולה כי ב־Liffe נסחרים מדי יום כ־4 מיליון חוזים עתידיים ואופציות (עלייה של 18% לעומת היקף החוזים ב־2009). 37% מאלה הם חוזים עתידיים על הריבית הבין־בנקאית הקצרה באיחוד האירופי (EURIBOR) ו־29% הם חוזים עתידיים על מניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות