אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה תמיד אנשים שרים במקלחת? צילום: shutterstock

למה תמיד אנשים שרים במקלחת?

במקלחת אנחנו לא מתביישים להסתובב בעירום, אז אנחנו גם לא מתביישים לפתוח את הפה ולשיר מכל הלב

05.05.2011, 10:37 | בלדד השוחי
למה תמיד אנשים שרים במקלחת? נילי

נילי היקרה,

תופעת השירה בחדר האמבט עתיקה ונפוצה בערך כמו חדר האמבט עצמו, והיא אינה נובעת מסיבה אחת ויחידה אלא מצירוף נדיר של נסיבות שחברו יחד כדי להעשיר את עולמנו המוזיקלי. בתור התחלה, חדר האמבטיה הוא תיבת תהודה מושלמת. לא מעט אמנים מפורסמים הקליטו שירים בחדר הזה - קולות השירה בלהיט "LA Woman" של להקת הדלתות הוקלטו שם, וג'ון אנדרסון, הסולן של Yes, אפילו התקין אריחי אמבט באולפן ההקלטות שלו.

כשאת שרה, פיך מפיק גלי קול שמתפשטים במהירות הקול לכל הכיוונים. חלקם מגיעים לאוזן שלך ונבלעים בה, ואז את שומעת את עצמך. שאר הגלים ממשיכים הלאה. לפעמים חלק מהגלים שממשיכים הלאה פוגעים במשהו נוקשה ומוחזרים ממנו, כמו כדור משחק. אם חלקם מגיע לאוזן שלך בדרך חזרה את שומעת את עצמך פעם שנייה. הד.

חדר האמבטיה הוא תיבת תהודה מושלמת, צילום: shutterstock חדר האמבטיה הוא תיבת תהודה מושלמת | צילום: shutterstock חדר האמבטיה הוא תיבת תהודה מושלמת, צילום: shutterstock

בכל חדר קולות מהדהדים - לכן דברים נשמעים אחרת בבית ומחוצה לו - אבל חדר האמבט הממוצע הוא סיפור מיוחד: חלל קטן שקירותיו מצופים חומר קשה ומהדהד (כיום אריחי חרסינה, בעבר עץ או אבן), ללא רהיטים רכים ומרופדים או וילונות בד שבולעים את גלי הקול. מקסימום כמה מגבות וערימת בגדים. כשאת שרה במקלחת, גלי הקול שבוקעים ממך לא מתפזרים למרחק ומתבזבזים, הם מדהדים בין הקירות ומגיעים לאוזניים שלך פעמים רבות מכיוונים שונים. קצת כמו לשיר עם עצמך במקהלה.

נוסף על כך, בכל חלל יש צלילים שמהדהדים טוב יותר מאחרים. זה תלוי בעיקר בגודל החלל, בצורתו ובהרכב הקירות ועוביים. בחדר האמבט הממוצע הצלילים הנמוכים מהדהדים במיוחד. החדר מגביר לך את הבאסים, ואנחנו אוהבים באסים. הם נעימים לאוזניים שלנו.

אבל זה לא הכל. גם קולות פכפוך המים עוזרים. לא רק שהם מכסים במידה מסוימת את הצלילים הגבוהים יותר, אלו שזמרים חובבניים מתקשים להשתלט עליהם, צלילי הפכפוך מרגיעים אותנו. וזו עוד נקודה לטובת המקלחת. בתוך המים החמימים אנחנו רגועים יותר, וכשאנחנו רגועים קל לנו יותר לשיר. ולא רק שאנו רגועים, אנחנו גם לבד, בסיטואציה מאד אינטימית עם עצמנו. במקלחת אנחנו לא מתביישים להסתובב בעירום, אז אנחנו גם לא מתביישים לפתוח את הפה כמו שצריך - ממש כמו זמרים מקצועיים - ולשיר מכל הלב.

ואולי הסיבה הכי חשובה לשיר היא שטוב לנו שם, במקלחת. כפי שכתב ההיסטוריון ואיש האשכולות הנודע אבן ח'לדון עוד במאה הי"ד: "אלו שנהנים מאמבט חם שואפים את אוויר האמבט, כך שחמימות האוויר מחממת את נפשם ונמצא שהם חשים שמחה. לעתים קרובות קורה שהם מתחילים לשיר, כיון שמקור השירה הוא האושר".

מקלחת נעימה.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות