אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום: בכירים באלספק הריצו מניות צילום: shutterstock

כתב אישום: בכירים באלספק הריצו מניות

עובדי החברה נאשמים כי ניצלו מידע פנים על עסקה שעמדה להיחתם באפריל 2009 והעבירו אותו לבני משפחה ומכרים שרכשו מניות. בארבעת הימים שקדמו לדיווח של אסלפק, זינקה המניה ב־49%

05.05.2011, 07:26 | איתי הר־אור

פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב (המחלקה הכלכלית) כתב אישום נגד שלושה עובדים של חברת אלספק הנדסה ונגד בני משפחה של אחד העובדים בגין עבירות של שימוש במידע פנים.

הפרשה החלה ב־2008, כאשר החברה הציבורית אלספק הנדסה, העוסקת בפיתוח וייצור של מוצרים בתחום שיפור איכות החשמל, החלה לפתח מערכת בשם via var, שנועדה להתמודד עם דרישה חדשה בחוק הספרדי הנוגעת לשוק החשמל.

בעקבות ניסוי מוצלח שבוצע במערכת זו, פתחה אלספק במשא ומתן עם רוכשים פוטנציאליים בספרד למכירת המערכת תמורת יותר מ־6 מיליון יורו. בעל השליטה והמנכ"ל באלספק יורם הררי היה זה שניהל את המשא ומתן, כך מציין כתב האישום.

על פי כתב האישום, הנאשמים - אפרים קדץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות באלספק; אייל עדן, מנהל מחלקת ההנדסה בחברה; ומנחם גרטנר, לשעבר מנהל הרכש - ניצלו מידע פנים של אלספק שהגיע לידיהם, שלפיו בתחילת אפריל 2009 עמדה החברה בפני חתימה על עסקה עם חברות בספרד בשווי של יותר מ־6 מיליון יורו.

עדן וקדץ נאשמים בכך שהעבירו את המידע לבני משפחה ולמכרים, ויחד איתם רכשו מניות בשווי כולל של מאות אלפי שקלים. בארבעת ימי המסחר שקדמו למועד פרסום הדו"ח המיידי על החתימה על העסקאות, 5 באפריל 2009, עלה שער מניית אלספק בשיעור חד של כ־49%.

כתב האישום מייחס לאפרים קדץ שימוש במידע פנים בדרך של מתן הוראות רכישה ורכישה בפועל של מניות בשווי של כ־69 אלף שקל. בנוסף, נטען כי קדץ העביר את המידע למכר, שעשה בו שימוש לרכישת מניות. לאייל עדן מייחס כתב האישום שימוש במידע פנים כאיש פנים על דרך של מתן 26 הוראות רכישה ורכישה בפועל של מניות בשווי של כ־140 אלף שקל. בנוסף, נטען כי עדן מסר את המידע לאמו, אחותו, אחיו, חמו ומכר נוסף, שעשו גם הם שימוש במידע.

קרן עטיה סיני ויניב עטיה, אחיו של אייל עדן, נאשמים בשימוש במידע פנים לאחר שרכשו לכאורה בפועל מניות בשווי של כ־20 אלף שקל כל אחד.

גם חווה עטיה, אמו של אייל עדן, מואשמת כי עשתה שימוש במידע פנים לאחר שרכשה מניות בשווי של כ־25 אלף שקל. בנוסף, על פי כתב האישום מסרה חווה את מידע הפנים לאחיה, שעשה אף הוא שימוש במידע. נחום גרטנר מואשם כי עשה שימוש במידע פנים ורכש מניות בשווי 30 אלף שקל.

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד יעל ענתות ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). חקירת הפרשה בוצעה על ידי מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך בתקופת היו"ר היוצא זוהר גושן.

עוה"ד נוית נגב וגל הררי־גולדמן, המייצגות את אייל עדן, מסרו כי "אנחנו ננהל את התיק בבית המשפט, שם יתברר כי אייל עדן לא עבר כל עבירה של מידע פנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות