אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כולם אוהבים את גוגל: כך נשכחו ההסתבכויות של ענקית הרשת

כולם אוהבים את גוגל: כך נשכחו ההסתבכויות של ענקית הרשת

ענקית החיפוש היא החברה האמינה ביותר בעיני האמריקאים, למרות שערוריות הפרטיות שהיא מעורבת בהן. נראה שהמשתתפים בסקר המוניטין שפורסם השבוע פשוט שוכחים כמה מידע יש בידיה

07.05.2011, 17:48 | הראל עילם
על פי סקר מוניטין של חברה אמריקאית, גוגל היא החברה האמינה ביותר בעיני הציבור בארה"ב. ענקית החיפוש זכתה לציון ממוצע של 84, ודורגה במקום הראשון בסעיפים כגון "יציבות פיננסית" ו"סביבת עבודה". היא לא לבד - רוב חברות הטכנולוגיה זכו לציון "מצוין" של 80 ומעלה, ביניהן גם אפל, אינטל, אמזון, סוני ומיקרוסופט. פייסבוק נחשבת לחברה הטכנולוגית הגרועה ביותר - היא מוקמה באמצע הרשימה, עם ציון של 74.

מה הביא עשרות אלפי אמריקאים לבחור ולדרג את גוגל בראש הרשימה, ואילו את פייסבוק הרחק ממנה? שתי החברות מככבות לא מעט בכותרות הנוגעות לענייני פרטיות. העיתונות הכתובה והמקוונת מתייחסת אליהן במקרים רבים בחשדנות, סנאטורים וחברי פרלמנט בארצות הברית קראו לחקור אותן.

החברות גם נאלצו - מספר פעמים - להתנצל בפני הלקוחות ולתקן את המעוות. מנכ"ל גוגל לשעבר, אריק שמידט, דיבר השנה על פרטיות יותר מאשר על כל נושא אחר, ואילו פייסבוק שינתה, ויותר מפעם אחת, את מדיניות הפרטיות שלה.

לפייסבוק זוכרים, לגוגל סולחים

גוגל עוברת תקופה קשה מבחינה משפטית. רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית דחתה את עסקת יאהו-גוגל בטענה למונופול, הנציבות האירופאית פתחה במספר חקירות נגדה והרגולטור בארה"ב מאיים גם הוא לפתוח בחקירה מקיפה, "כמו זו שנוהלה נגד מיקרוסופט".

מה הוביל לתקופה הזאת? בין היתר, רכבי הסטריט-ויו הצליחו ליצור את אחד ממחדלי הפרטיות הגדולים בהיסטוריה ועוררו פאניקה ברחבי העולם - במיוחד באירופה. וכמובן, אי אפשר לשכוח את שערוריית הרשת החברתית באזז.

השקת גוגל באזז. המחדלים נשכחו, צילום: רוברט גלבריית השקת גוגל באזז. המחדלים נשכחו | צילום: רוברט גלבריית' השקת גוגל באזז. המחדלים נשכחו, צילום: רוברט גלבריית

אבל איכשהו הדברים האלה חמקו מהאמריקאי הממוצע. כולם משתמשים בפייסבוק וכולם משתמשים בגוגל, אבל המחדלים של הרשת החברתית הם אלה שנחרטו בזכרון הקולקטיבי. אנחנו יודעים שכל הפרטים האישיים שלנו נמצאים בפייסבוק - מהתמונות מהטיול האחרון ועד למספר הטלפון והאימייל. רוב האנשים מקדישים תשומת לב להגדרות הפרטיות בפייסבוק, אבל שוכחים את מאגר המידע העצום והבלתי נראה שמאונדקס בכל רגע נתון על ידי גוגל.

קל להבין כיצד הגדרות הפרטיות ברשת החברתית משפיעות על חיינו. קשה יותר לראות כיצד כל חיפוש, כל ביקור באתר וכל שיחה במכשיר הסלולר שלנו בונים מסד מידע שהוא אמיתי, מוחשי ומאיים לא פחות. וזה בדיוק מה שמפחיד כל כך בדרך הפעולה של גוגל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות