אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצרות של הקוד הפתוח: רד האט נלחמת בטענות להפרת פטנטים

הצרות של הקוד הפתוח: רד האט נלחמת בטענות להפרת פטנטים

באחרונה הגיעה רד האט לפשרה עם תובעת סדרתית. "לפעמים עדיף להתפשר עם 'טרולי הפטנטים' מאשר להילחם", מודה מנכ"ל החברה

11.05.2011, 09:29 | סוכנויות הידיעות

רד האט (Red Hat) בדרכה להפוך לחברה הראשונה בשווי מיליארד דולר שמתמקדת באופן בלעדי בתוכנות קוד פתוח, ולפיכך היא מושכת לא מעט תשומת לב מעורכי דין המנופפים בפטנטים.

אמנם רד האט לא זקוקה לסוללת עורכי דין כמו מיקרוסופט, אך היא מוצאת את עצמה מבלה זמן ניכר בבתי משפט. עיקר המאמצים מתרכזים במחוז המזרחי של טקסס, חממה לתביעות הפרת פטנטים, או "טרולי פטנטים", כפי שמכנה את התובעים מנכ"ל רד האט, ג'ים וויטהרסט.

לפני כשלוש שנים שילמה רד האט 4.2 מיליון דולר כדי ליישב תביעה שהגישה נגדה חברת פיירסטאר סופטוור. באחרונה הסכימה להגיע לפשרה עם אקסיה ריסרץ", שמגדירה את עצמה "מובילה בתחום רישום הפטנטים", וכמעט כל ההודעות שלה לעיתונות מתמקדות ברכישות פטנטים והסכמי רישוי לפטנטים.

על אף שנרשמו מספר ניצחונות – כולל אחד נגד אותה אקסיה בשנה שעברה – רד האט בחרה להתפשר עם מי שהיא מכנה טרולי פטנטים במספר מקרים שאינה יכולה לחשוף. "כשמדובר בסכומי כסף נמוכים, בשלב מסוים עדיף להתפשר מאשר להילחם", אומר וויטהרסט.

הסודיות מנצחת

רד האט בוחרת להילחם כשלדעתה עקרונות גדולים עומדים בסיכון. כך למשל, בשנה שעברה זכתה רד האט יחד עם נובל בתביעה נגד חברה-בת של אקסיה, לאחר שחבר המושבעים פסק כי החברות לא הפרו פטנטים של משקי משתמש. במקרה אחר, רד האט אף הגישה עדות לטובת יריבתה מיקרוסופט.

"כשאנחנו חשים שאנשים מנצלים את משטר הפטנטים, וכשיש לנו הוכחות לכך שהפטנט אינו תקף, שלא היו אמורים לרשום אותו מלכתחילה או שמדובר בתחום דל בפטנטים - אנחנו נלחמים", אמר וויטהרסט במהלך ריאיון עם נטוורק וורלד בכנס רד האט שנערך השבוע בבוסטון. לעתים רד האט מוותרת על הקרבות מחשש לחשיפת סודות. "חלק מהקרבות הם ציבוריים, אך לעיתים קרובות ההסכם מחייב סודיות", מודה וויטהרסט.

ואולי הבעיה היא ברד האט עצמה? וויטהרסט הדגיש כי לפי התפיסה של רד האט, פטנטים על תוכנות כלל לא צריכים להתקיים. "הם מעכבים חדשנות, וכי מערכת המשפט אינה מצוידת היטב להתמודד עם מחלוקות סביב פטנטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות