אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוטל הפטור ממס על השקעות עקיפות של תושבי חוץ באג"ח ממשלתי קצר ובמק"מ צילום: shutterstock

בוטל הפטור ממס על השקעות עקיפות של תושבי חוץ באג"ח ממשלתי קצר ובמק"מ

המשמעות היא ששיעור המס של הזרים יהיה 15%-24% על הרווחים. מנהל מחלקת שוק ההון ברשות המסים אמר בוועדת הכספים שבה בוטל הפטור ממס: "מדובר בשיתוף פעולה בין בנק ישראל למשרד האוצר במטרה להתמודד עם ירידת שער הדולר"

11.05.2011, 10:45 | תומר אביטל

ועדת הכספים ביטלה את הפטור ממס על השקעות עקיפות של תושבי חוץ באג"ח ממשלתי קצר ובמק"מ. הוועדה אישרה שתי תקנות: הראשונה מבטלת את הפטור ממס לתושב חוץ על עסקה עתידית שנכס הבסיס שלה הוא מק"מ או אג"ח ממשלתי קצר. הפטור השני שבוטל הוא עבור הכנסות מקרן נאמנות המיועדת לתושבי חוץ בלבד שמשקיעה באג"ח או במק"מ. הפטורים יבוטלו החל מהשביעי ביולי, יום לאחר מועד הפדיון של סדרת מק"מ 711.

במהלך הדיון הסביר מנהל מחלקת שוק ההון ברשות המסים, ניר הלפרין: "מדובר בשיתוף פעולה בין בנק ישראל לבין משרד האוצר במטרה להתמודד עם ירידת שער הדולר, לאחר שזיהינו בשנה האחרונה עלייה משמעותית של רכישת מק"מ על ידי תושבי חוץ - מכעשרה מיליארד שקל לכ-40 מיליארד שקל". הלפרין הדגיש, כי "כל שאר ההשקעות שלהם ימשיכו לקבל פטור כפי שהיה ואין כוונה לפגוע בהשקעותיהם בישראל. אך אנו לא חושבים שהפטור להשקעות בטווח קצר ממשיך לשרת את הסיבה שבגינה הוא ניתן".

הפטורים ניתנו בעבר כדי לעודד פעילות של משקיעים זרים בשוק ההון הישראלי, ועתה למעשה שיעור המס יהיה 15%-24% על הרווחים, במקום אפס. במשרד האוצר ובבנק ישראל טוענים כי ההשקעות מובילות לכניסת מט"ח המיועד כולו ליצירת רווח פיננסי לטווח קצר כתוצאה מפערי הריבית בין ישראל לחו"ל ומטעמים נוספים. לדבריהם, הדבר מוביל לתיסוף שעלול לפגוע בכושר התחרות ארוך הטווח של המשק, מאחר והפטור מנוצל בין היתר על ידי שחקנים בשוק המט"ח למטרות עשיית רווח לטווח קצר.

בקרוב תאשר הממשלה תזכיר חוק שמבטל גם את הפטור על רווח הון ממכירת מק"מ ואג"ח ממשלתי קצר. התקנות שאושרו היום מבטלות את הפטור על השקעות עקיפות, כאשר החוק יבטל פטורים על השקעות ישירות.

כיום תושבי חוץ (כל מי שאין לו תושבות ישראלית) נהנה בין השאר מפטור ממס על רווח ממניות, אג"ח קונצרני, עסקאות עתידיות ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות