אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמונה דרכים לקבל מהבוס שלכם מה שאתם רוצים צילום: shutterstock

שמונה דרכים לקבל מהבוס שלכם מה שאתם רוצים

העלאות שכר והטבות אחרות לא באמת תלויות באיכות העבודה - אלא באופן שבו אתם מנהלים את הבוס שלכם. כך תעשו את זה נכון

11.05.2011, 22:23 | סוכנויות הידיעות

נעים לחשוב שהצלחה במקום העבודה תלויה אך ורק בביצועים ובשאלה עד כמה אנחנו מתאימים לתפקיד. למרבה הצער, העולם לא באמת עובד ככה. העלאות שכר, קידום והטבות אחרות לא באמת תלויים באיכות העבודה שלכם, אלא דווקא באופן שבו אתם מצליחים לנהל את הבוס שלכם. אם הוא או היא לא מחבבים אתכם, או גרוע מכך - לא זוכרים בכלל את קיומכם, לעולם לא תזכו לתשלום שמגיע לכם.

אם אתם רוצים לקבל העלאה נדיבה במשכורת, עליכם לוודא שהבוס מודע לכל הדברים שאתם עושים היטב בעבודה. יתרה מכך, מומלץ אפילו להתחבר עם הבוס וליצור יחסים שיבטיחו כי הוא או היא ירצו לשמור על האינטרסים שלכם.

אז איך אפשר לגרום לבוס לחשוב עליכם ראשונים בפעם הבאה שמגיע הזמן להעלאת משכורות? אם תבצעו את שמונה הצעדים הפשוטים הבאים, ההטבה מובטחת.

1. היו (או לפחות נסו להיראות) מתאימים לתפקיד

לעובדים מועדפים יש חמש תכונות בסיסיות שהופכות אותם לאטרקטיביים יותר עבור הבוסים:

  • מהימנות - מלאו את המשימות שניתנות לכם ותעשו את הדברים שאתם אומרים שתעשו. אם אתם רוצים שהבוסים יבטחו בכם, אתם צריכים להראות שאינכם מפזרים הבטחות באוויר ויודעים לעמוד במילתכם.

  • מקצועיות - בוסים מעריכים אנשים שלוקחים ברצינות את העבודה שלהם ומוכנים להשקיע בהבנה עמוקה של התפקיד.

  • יושר - מבחן היושר יבדוק אם אתם מוכנים לנקוט עמדה, גם אם היא אינה העמדה הפופולרית מבחינת הבוסים. לבוס נתונה ההחלטה הסופית, אבל התפקיד שלכם הוא לדאוג שזו תהיה ההחלטה הנכונה.

  • אכפתיות - הראו שבאמת אכפת לכם מההערות שיש לבוסים שלכם וענו להם עם פתרונות אפשריים במקום עם תלונות ותירוצים.

  • ידע - בוסים זקוקים לאנשים בעלי תחומי מומחיות יחודיים. לא צריך להיות מומחים להכל, אבל כדאי לכם להחזיק בתחום מומחיות אחד לפחות שהבוסים שלכם מעריכים.

אם אינכם מחזיקים בתכונות הללו, המשימה הראשונה שלכם היא לרכוש אותן, או לפחות לפתח יכולת להעמיד פנים שיש לכם אותן. חושבים שזה מזויף? חשבו שוב. מה הטעם בלהיות בעלי מיומנויות אם הבוס לא מודע לכך. הדעה של הבוס היא זו שחשובה, לא המציאות האובייקטיבית.

התבלטות על פני עובדים אחרים, צילום: shutterstock התבלטות על פני עובדים אחרים | צילום: shutterstock התבלטות על פני עובדים אחרים, צילום: shutterstock

 

2. גלו את האג'נדה הנסתרת

אם אתם רוצים לקבל העלאה במשכורת, עליכם לוודא שהעבודה שאתם עושים היא בדיוק מה שהבוס רוצה. בכל עבודה יש ציפיות מוגדרות ויש ציפיות שאינן מוגדרות. הציפיות המוגדרות נובעות מתיאור העבודה שלכם. לעומת זאת, הציפיות הלא מוגדרות הן לעיתים קרובות חשובות בהרבה מהמשימות שאתם רשמית אמורים לעשות. 

דוגמה לכך היא אנשי מכירות - תמיד יש יעדי מכירות מוגדרים, שבאים לרוב לידי ביטוי במבנה הבונוסים והעמלות של המוכרים. לעומת זאת, לעתים ייתכן כי הבוסים של אנשי המכירות יצפו מהם לפתח יחסים עם לקוחות שלאו דווקא מכניסים רווחים גבוהים, אבל נחשבים אסטרטגיים לצמיחה ארוכת הטווח של החברה.

האם פירוש הדבר שמותר לכם לזלזל במשימות הרשמיות שעליכם לבצע? לפעמים כן. רק תוודאו שאתם מכסים את עצמכם בהוכחות לכך שלא יכולתם לבצע את המשימות הרגילות כיוון שעבדתם על משימה מיוחדת עבור הבוס.

3. התכוננו בקפידה לפני פגישות עם הבוס

בכל פעם שאתם באים במגע עם הבוסים, הבטיחו להם שאתם יודעים בדיוק מה אתם עושים. החשש הסודי של כל מנהל הוא שהעובדים מפשלים בסתר. לכן, כשמנהלים בוחנים מצגת שהכינו העובדים, הם לעיתים קרובות בוחרים אספקט מסוים בעבודה ומתחילים לשאול שאלות קשות בנוגע לשלל הפרטים. עליכם להיות מסוגלים לענות על כל השאלות בחן וביטחון, כך שהבוס יניח שאתם יודעים מה אתם עושים. היסוסים או התחמקויות יגרמו לבוס להניח שאתם מפשלים.

מכיוון שאינכם יודעים מראש מה הבוס ישאל, תתכוננו לכל מקרה. "אחד המהלכים הטיפשיים ביותר שאתם יכולים לעשות הוא להיכנס למשרד של הבוס לא מוכנים", מסביר ג'ק קופר, סמנכ"ל ההשקעות לשעבר של בריסטול מאיירס סקוויב. "עבור כל שעה שאתם עם הבוס עליכם להתכונן 10 שעות כדי לוודא שאתם יכולים לענות על כל שאלה שהוא עשוי לשאול".

עשר שעות הכנה עשויות להישמע כהגזמה אם יש פגישות יומיות עם הבוס, אבל מנהלים בכירים בחברות גדולות שנפגשים עם המנכ"ל רק באירועים מיוחדים חייבים להקדיש שעות רבות להכנה.

פגישה עם הבוס. אם מוכנים, מצליחים, צילום: shutterstock פגישה עם הבוס. אם מוכנים, מצליחים | צילום: shutterstock פגישה עם הבוס. אם מוכנים, מצליחים, צילום: shutterstock

 

4. הזכירו לבוס את התרומה שלכם לעבודה

בוסים, בייחוד כאלה שמנהלים מחלקות גדולות, נוטים להיות שכחנים. לכן עליכם לוודא שהבוס שלכם יודע בדיוק מה הערך שלכם. כשאתם עובדים קשה, קל להניח שכולם, כולל הבחור במשרד הפינתי, יודעים בדיוק מה אתם עושים. אולם למעשה התרומה שלכם הולכת לאיבוד בגל הלחץ היומיומי ושינויי סדרי העדיפויות הבלתי פוסקים. גרוע מכך, אתם עשויים להמשיך לקדם יעדים שכבר אינם נחשבים חשובים.

על פי ספנסר קלארק, מנהל לשעבר בג'נרל אלקטריק, התרופה לתחושת אי הנראות הזו היא להפוך לקבוצת שיווק של איש אחד, ולציין ללא הרף את התרומה שלכם. "המשימה החשובה ביותר שלכם היא לשווק את השירותים שלכם לבוסים הישירים", הוא אומר. על מנת לעשות זאת, צרו "מסר ליבה" - סיכום קצר של מה שאתם עושים ומדוע זה חיוני להצלחה. מסר ליבה עשוי להיות משהו כמו "הצוות שלי מפתח את מוצרי ההמשך של המוצר המצליח ביותר שלנו", או "אני מגייס את העובדים הדרושים למתקן המחקר והפיתוח החדש שלנו". קלארק מוסיף כי יש למצוא גם דרך להכניס את המסר הזה לכל שיחה עם הבוסים הגדולים - אפילו שיחת מסדרון קצרה.

עליכם למצוא דרך לפאר את עצמכם מבלי להגזים. כך לדוגמה אם אתם עובדים במחלקת כח אדם ומוצאים את עצמכם במעלית עם הבוס, תוכלו להגיד משהו כמו "בדיוק סיימתי שיחה עם מועמד לתפקיד המחקר ופיתוח. כמה אנשים מרשימים למדי שלחו אלינו קורות חיים".

5. גרמו לעמיתים של הבוס שלכם לשבח אתכם

גייסו אחרים שיפיצו את הבשורה לגבי החשיבות שלכם לחברה (ולהצלחה של הבוס שלכם). בוסים תמיד מוקפים באנשים שמשפיעים על קבלת ההחלטות שלהם. הערות ורכילות מה"קבינט" הזה בסופו של דבר ישפיעו על הדעה של הבוס לגביכם ולגבי טיב העבודה שלכם. עליכם להיות בטוחים שהם משבחים אתכם כמעט בכל הזדמנות.

ערכו רשימה של כל האנשים בעלי ההשפעה על הבוס, כולל התואר שלהם וכל מה שידוע לכם על הרקע שלהם והתפקיד שלהם בחברה. נסחו גרסה של מסר הליבה שיציג אתכם בפני כל אחד מהאנשים ברשימה כמועילים במיוחד, ודאגו להחדיר זאת לכל שיחה איתם. "אתם רוצים שמסר עקבי יגיע מכל רחבי הארגון ולא מסרים סותרים שיבלבלו את הבוס לגבי החשיבות שלכם", מסביר קן אוונס, סגן נשיא לשעבר בוויסט מנג'מנט.

6. למדו על הקריירה של הבוס שלכם

עד כה הפכתם את עצמכם ליעילים, עכשיו הגיע הזמן להפוך את עצמכם לחסרי תחליף. אם ברצונכם לקבל את ההעלאה הגדולה עליכם לספק לבוס את מה שהוא רוצה - אפילו לפני שהוא יודע שהוא רוצה זאת. הדרך המהירה לעשות זאת היא לעקוב אחר הקריירה של הבוס הגדול ולשאול שאלות שיעזרו לכם להבין את דרך החשיבה שלו.

לפעילות הזו יש הטבות נלוות - הבוס או הבוסית יוחמאו מהעניין שאתם מביעים בהם. השתמשו באינטרנט ובשמועות כדי ללמוד את ההיסטוריה שלהם ואז, בזמן המתאים, מצאו הזדמנויות להביע סקרנות בריאה לגבי הניסיון שלהם. מלבד העובדה שכמעט כולם נהנים לדבר על עצמם, רוב מקבלי ההחלטות סבורים כי סקרנות מהסוג הזה היא חיונית, מכיוון שהיא מספקת הזדמנויות להסביר את ההיגיון שמאחורי תהליך קבלת ההחלטות שלהם.

דוגמה לשאלה לבוס - "גלשתי באינטרנט בניסיון ללמוד יותר על התעשייה שלנו ושמתי לב שנשאת נאום בכנס... אילו תגובות קיבלת?".

לאזן. לא להתחנף לבוס, להחמיא לו לאזן. לא להתחנף לבוס, להחמיא לו לאזן. לא להתחנף לבוס, להחמיא לו

 

7. טפחו תחומי עניין משותפים

אתם משחקים גולף? אוהבים כדורגל? אם לא, אולי הגיע הזמן שתתחילו. אתם רוצים להגיע למצב בו הבוס מעוניין לשמור על האינטרסים שלכם. הסבירות לכך גדלה כשהבוס מתייחס אליכם לא רק כאל עובדים אלא גם כאנשים שדומים לו. אם אתם מעוניינים לטפח מערכת יחסים קרובה ועמידה יותר עם הבוס, טפחו עניין במה שמעניין אותו. עדיף כמובן שתחום העניין או הפעילות יתאימו לחוויית העבודה, לדוגמה, אם הבוס אוהב לדבר על עסקים בזמן צפייה במשחק כדורגל, צפייה משותפת עשויה לקרב ביניכם.

"על מנת להבין באמת את הבוס שלכם, עליכם לראות אותו כאדם - לא רק כקשר עסקי", מסביר דיליפ פאדקה מ-HP. "המנהל הנוכחי שלי הוא אוהד כדורגל נלהב, ואף שמעולם לא באמת התעניינתי במשחק, אני עוקב אחרי ההתפתחויות מכיוון שככה אני יכול לשוחח איתו על נושאים שאינם קשורים ישירות לעבודה אך אפשר להשתמש בהם כדי להדגיש את חשיבות עבודת הצוות, תכנון וכן הלאה".

8. הבהירו שיש לכם אפשרויות נוספות

גם אם מילאתם אחר שבע הסעיפים הקודמים, עדיין עליכם להבהיר שאתם רוצים העלאה במשכורת. על מנת להשיג אותה, כנראה כל מה שנותר הוא לבקש. הטריק הוא לבקש באופן שבו אתם לא נתפסים כתאבי בצע, ועל מנת לבצע זאת עליכם להשתמש בטקטיקות של מנכ"לים.

היכנסו לאינטרנט ובדקו כמה מרוויחים אנשים אחרים בתפקיד שלכם. אל תיתפסו על תארים, תבחנו את הערך שאתם מספקים. השתמשו בקצה העליון של השכר כדי לבנות טיעון משכנע שאתם לא מרוויחים מספיק. לקראת שיחות השכר, השחילו בשיחה עם הבוס ששמתם לב שאתם לא מרוויחים מה שמגיע לכם, על פי שכר של אנשים במקומות אחרים. אל תאיימו לעזוב, אך תבהירו שאתם מודעים לכך שעולם שלם מחכה לכם בחוץ ואתם יכולים לעבור אם רק תרצו.

אם מיצבתם את עצמכם כמו שצריך והפכתם את עצמכם לחסרי תחליף, הבטחתם לעצמכם העלאה גבוהה יותר משהייתם מקבלים אם הייתם ממשיכים לדמיין שהבוס יתגמל אתכם רק על העבודה שלכם.

אמנם נכון שככה נופלים למשחקי פוליטיקה משרדית, אך בו בעת פועלים על פי חוק ההיצע והביקוש. אם אתם מספקים את מה שהבוס צריך, יש לכם את הזכות לדרוש עוד כסף. זה באמת עד כי כך פשוט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
עבודה לפי השכר
פשוט מאוד,מבקשים העלאה אם נותן הכל טוב ויפה אם לא אז מורידים הילוך,לא שווה לתת 100 אחוז למי שנותן 70 אחוז. מי שיש לו בית לפרנס אז סוף מעשה במחשבה תחילה,לחסוך קצת לנסות לא להיות חנוק ואז לבצע את התהליך הזה למקרה של פיטורים. יש ימי מחלה לבזבז יש להוריד הילוך..יש הרבה אפשרויות לבזבז את בזמן ולגרבץ שמגיע מגיע..
אוראל  |  19.10.20
לכל התגובות