אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"לית ביוליין : "יכול להיות שסייפרס העריכו שהעלויות ביחס לסיכוי לא מצדיקות השקעה" צילום: יואב גלאי

מנכ"לית ביוליין : "יכול להיות שסייפרס העריכו שהעלויות ביחס לסיכוי לא מצדיקות השקעה"

אתמול הודיעה ביוליין על ביטול הסכם המסחר עם סייפרס. לדברי המנכ"לית כנרת סויצקי, אין שינוי בתוכניות החברה להנפיק בנאסד"ק

12.05.2011, 07:29 | ניר צליק

"קיבלנו החלטה לסגור עם סייפרס, ואני חושבת שזו החלטה מצוינת עבור ביוליין", אמרה כנרת סויצקי, מנכ"לית ביוליין, רק לפני כשנה, עם חתימת ההסכם בין ביוליין לסייפרס על זכויות המסחור ל־1020-BL - הסכם שהיה עשוי להביא לביוליין הכנסות של עד 280 מיליון דולר בהתאם לעמידה באבני דרך. כעת עם ביטולו, נדמה שההחלטה שקיבלה ביוליין, לחתום על עסקה עם חברה קטנה, אינה כה מוצלחת.

סייפרס נרכשה לפני כארבעה חודשים על ידי רויאלטי פארמה, שהצהירה כמה פעמים כי היא מחויבת להמשך הניסויים בתרופה של ביוליין לטיפול בסכיזופרניה, אלא שאמש נודע כי רויאלטי פארמה החליטה להיפרד מהמשך הפיתוח של התרופה. לפי ההסכם החדש ביוליין תרכוש בחזרה מסייפרס את זכויות המסחור לתרופה, והתשלום הראשוני שקיבלה ביוליין מסייפרס, בגובה של כ־30 מיליון דולר, יישאר בידי ביוליין. בתמורה להעברת זכויות הפיתוח והמסחור בארצות הברית לידי ביוליין, תקבל רויאלטי פארמה 1% מהמכירות הגלובליות של המוצר, עד לסכום של 80 מיליון דולר, ובנוסף היא תקבל 10% מהסכומים החד־פעמיים שתקבל ביוליין כתוצאה ממסחור המוצר, עד ל־10 מיליון דולר.

לפני כחודש עזב את ביוליין ניר גמליאל, מנהל הפיתוח העסקי של החברה בארה"ב, כאשר ההערכות הן כי הסיבות לסיום תפקידו הן על רקע סיום ההסכם. לדברי סויצקי, גמליאל "עדיין עובד בחברה, אבל הוא יעזוב בקרוב. הוא עוזב מכל מיני סיבות. לא הרגשנו שתהיה לזה הצדקה שהוא יישב בארה"ב. כרגע יש לנו מישהי שעובדת עבורנו בתחום הפיתוח העסקי שם".

בנוסף ל־30 מיליון הדולר שכבר שולמו לביוליין, השקיעה סייפרס כ־10 מיליון דולר בהיערכות לניסוי, כאשר להשלמתו נדרשים עוד 10–12 מיליון דולר. בקופת ביוליין יש כ־35 מיליון דולר במזומן, כך שלחברה יש די מקורות עצמיים להשלמת הניסוי.

"אנחנו נמצאים בקשר עם רויאלטי פארמה מאז דצמבר, ובאופן קונקרטי מאז חודש ינואר", אמרה אתמול סויצקי ל"כלכליסט". "מהרגע הראשון שדיברנו איתם נאמר לנו בצורה ברורה שאין עיכובים בתוכנית הפיתוח. נערכו עוד פגישות ונשאלו עוד שאלות, וההבנה של אנשי רויאלטי שהעלויות של ההחזקה במולקולה הן מאוד כבדות, הובילה אותם להחלטה הזו".

אין חשש מהעובדה שהם השקיעו 30 מיליון דולר ואז שינו את דעתם?

"רויאלטי פארמה הגיעו להחלטה להיפרד מהמולקולה שלנו אחרי שהם כבר קיבלו את סייפרס בלי 30 מיליון הדולרים בקופה, כך שהכסף לא היה שלהם בכל מקרה. ייתכן שברויאלטי פארמה העריכו כי עלויות הפיתוח ביחס לסיכויי ההצלחה של התרופה אינן מצדיקות את המשך ההשקעה".

אתם מתכוונים להמשיך לפתח את התרופה לבד?

"יש לנו כ־35 מיליון דולר בקופה ואין לנו בעיה לתמוך בהמשך הניסוי לבד. אנחנו בהחלט מסתכלים על אופציות נוספות מבחינת שירות ועזרה לפרויקט הזה. אנחנו מסתכלים על כיוונים שונים שאנחנו לא יכולים לפרט כרגע".

האם הפרידה מסייפרס תוביל לדחיית ההנפקה של ביוליין בנאסד"ק?

"מבחינתנו התוכניות להנפיק לא השתנו. אנחנו עדיין בוחנים את האופציה של ההנפקה, ואם נאמין שזה הזמן הנכון, אנחנו ננפיק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות