אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוצרת השיר הללויה תקבל מאקו"ם 65 אלף שקל צילום: טל שחר

יוצרת השיר הללויה תקבל מאקו"ם 65 אלף שקל

במסגרת הליך בוררות שניהלה שמרית אור - הרשות להגבלים עסקיים אישרה לאקו"ם הסדר עקרוני לתשלום לכלל האמנים הפנסיונרים: תוקם "קרן עידוד" אליה מופרשים 3.5% מסך הכנסות אקו"ם

12.05.2011, 14:16 | מארק שון

ארגון אקו"ם ישלם 65 אלף שקל ליוצרת שמרית אור במסגרת בוררות עקרונית שנוהלה בעניין תשלום תמלוגי פנסיה ליוצרים. פסק הבוררות של השופט בדימוס תיאודור אור הוגש אתמול (ד') לאישור בית המשפט המחוזי בתל-אביב.

פסק הבוררות הביא לסיומו תביעה בגובה 400 אלף שקל שהגישה אור בשנת 2007, לאחר שאקו"ם הפסיק את תשלומי התמלוגים לחבריה. הפסקת התשלומים הגיעה בעקבות קביעת ביה"ד להגבלים עסקיים כי הארגון צריך לחלק את התמלוגים באופן שתואם את היקף ואופי השימוש בפועל ביצירות חבריה. אור טענה בתביעה כי ב-1982 החליטה ההנהלה להתחיל להפריש מדי חודש 2% מההכנסות הכלליות של אמנים בעלי ותק של 15 שנה ומעלה, כדי שישמשו לקרן פנסיה. כאמור, בעקבות החלטת ביה"ד להגבלים התשלומים הופסקו.

אך מסמכי הבוררות חושפים את ההסדר העקרוני לכל הפנסיונרים ששייכים לארגון, ולא רק של אור עצמה. הרשות להגבלים עסקיים אישרה לאקו"ם בתחילת 2011 את ההסדר הבא; אקו"ם תשלם "תמלוגי זהב" ליוצרים ותיקים מעל גיל 60, ומקור המימון של התמלוגים יהיה "קרן עידוד" אליה מופרשים 3.5% מסך הכנסות אקו"ם. תמלוגי הזהב שיועברו לאור מחושבים בהתאם לסכום התמלוגים שהיא קיבלה מאקו"ם במהלך שנות חברותה עבור שידור וביצוע יצירותיה בישראל החל משנת 1981. כל מאה אלף שקל מתוך ההכנסות יזכו אותה בנקודת זכות אחת. ערכה של כל נקודה יקבע מדי שנה בהתאם להכנסות אקו"ם. על פי התוכנית נקבעה תקרה של 12 נקודות שכל חבר יכול לצבור.

אור היא בתו של המשורר יעקב אורלנד, ופזמונאית ידועה שקיבלה בשנת 2002 פרס אקו"ם על מפעל חיים. שירה הידוע ביותר הוא "הללויה" שזכה בתחרות האירוויזיון בשנת 1979 בביצועה של גלי עטרי. אור כתבה את הגרסה העברית לשיר "אני חוזר הביתה" ושיריה הולחנו על ידי רבים מהמוסיקאים בארץ, ביניהם שלום חנוך, מתי כספי ויהודית רביץ.

את אקו"ם ייצג בהליך עו"ד אהוד גבריאלי, ואת אור ייצג עו"ד יותם וירז'נסקי אורלנד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות