אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילי הנפט נגד הדמוקרטים: ביטול הקלות במס יוביל לעלייה במחירי הדלק לצרכן צילום: בלומברג

אילי הנפט נגד הדמוקרטים: ביטול הקלות במס יוביל לעלייה במחירי הדלק לצרכן

בכירים מחמש חברות האנרגיה הגדולות בארה"ב העידו היום בפני הסנאט נגד תוכנית לביטול הקלות במס בשווי 21 מיליארד דולר, כדי להפחית את הגירעון התקציבי

12.05.2011, 19:49 | בלומברג
מנכ"ל אקסון מוביל (Exxon Mobil), רקס טילרסון, הוביל היום (ה') את החזית במאבקם של הבכירים בתעשיית הנפט להגן על הקלות במס בשווי 21 מיליארד דולר, אשר הדמוקרטים רוצים לבטל כדי להפחית את הגירעון התקציבי.

בכירים מאקסון, של (Shell) , צ'ברון (Chevron), קונוקו פיליפס ו-BP אמרו כי עלויות הייצור עשויות לגדול ומחירי הדלק יעלו אם הדמוקרטים יצליחו בביטול ההטבות. התוכנית "לא יעילה", אמר טילרסון לועדת הכספים של הסנאט בשימוע שנערך היום בוושינגטון.

"העלאת המס לחברות האלו תביא לאפליה של עובדים מסוימים בארה"ב, תהפוך את החברות לפחות תחרותיות בתעשייה ותביא לעצירת השקעות עתידיות באנרגיה", אמר טילרסון.

דמוקרטים בסנאט מציעים להעלות את המסים לחברות הנפט והגז ב-21 מיליארד דולר במהלך העשור הקרוב ולהשתמש בכסף כדי להפחית את הגירעון התקציבי. הדמוקרטים טוענים כי ביטול זה יסיים סבסוד לא מוצדק לחברות רווחיות. הרפובליקאים בסנאט ובכירים בתעשיית הנפט טוענים מנגד כי החקיקה תגרום לעלייה במסים שעשויה להוביל לעלייה במחירי הדלק לצרכן.

"אנחנו יכולים לעשות שימוש טוב יותר בכסף הזה, וכך אנו צריכים לעשות", אמר יו"ר ועדת הכספים של הסנאט, מקס באוקוס, בפתיחת השימוע עם מנהלי תאגידי האנרגיה. צריך להשתמש בכסף כדי להפחית את הגירעון ולהשקעה בתוכניות אנרגיה ירוקה.

הסנאטור אורין האטץ', רפובליקאי שמכהן בוועדה, אמר כי הצעת הדמוקרטים אינה מסייעת להגדלת מלאי האנרגיה והפחתת תלותה של ארה"ב בנפט מארצות אחרות.

הבכירים בתאגידי האנרגיה הגנו על ההקלות במס והפצירו במחוקקים לתת הקלות דומות לכל יצרניות האנרגיה, ולא רק לחמשת החברות. "החלת צעדים על חמש חברות בלבד בגלל גודלן הוא אפילו יותר חמור", אמר ג'ון וואטסון, מנכ"ל ויו"ר צ'ברון. "הצעדים נוגדים את התחרות החופשית ויוצרים אפלייה", הוא אמר.

אקסון, החברה הגדולה ביותר לפי שווי שוק, דיווחה על עלייה של 69% ברווחים ברבעון הראשון, הקפיצה הגדולה ביותר מזה שמונה שנים. הרווח הנקי של החברה עלה ל-10.7 מיליארד דולר מ-6.3 מיליארד דולר בשנה שעברה, כך דיווחה ב-28 באפריל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות