אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
4 שנים מאז פרצה פרשת רשות המסים - טרם הוגש דו"ח הפקת לקחים צילום: אלכס קולומויסקי

4 שנים מאז פרצה פרשת רשות המסים - טרם הוגש דו"ח הפקת לקחים

המבקר מקדיש פרק מיוחד למינויים ומכרזים ברשות המסים: הסמנכ"ל למינהל נבחר למרות שיש לו 12 שנות לימוד בלבד; עובדי האגף שבדקו את כשירותו נמצאו במצב של ניגוד עניינים, שכן הוא היה הממונה עליהם

17.05.2011, 16:01 | הדר קנה

4 שנים חלפו מאז פרצה פרשת רשות המסים וטרם הוגש דו"ח הפקת הלקחים הנדרשים מהכשלים החמורים שהתגלו בהליכי המינויים וקידומם של העובדים ברשות, כך עולה מדו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדטראוס.

המבקר מקדיש בדו"ח פרק הנוגע למינויים ומכרזים ברשות המסים. כזכור בשנת 2007 פרצה פרשת רשות המסים עם מעצרם של רבים מבכירי הרשות ובראשם מנהל הרשות דאז ג'קי מצא. הפרשה חשפה כשלים חמורים בהליכי המינויים של עובדים ברשות ובעקבותיה הוגשו כתבי אישום. בינואר 2011 אף הורשע מצא ונגזרה עליו שנת מאסר בפועל.

המבקר כותב כי לנוכח ממצאי החקירות החמורים פנה בנובמבר 2008 היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז למנהל הרשות הנוכחי יהודה נסרדישי, וסוכם כי הרשות תמנה צוות שידון בכשלים שהתגלו בחקירות וימנה צוות למניעת הכשלים הללו.

במרץ 2009 מונתה ועדה ברשות היועץ המשפטי של הרשות עו"ד משה מזרחי שהיה אמור להגיש המלצות, אך לדברי המבקר :"בסוף שנת 2010, כשנה וחצי לאחר שהצוות היה אמור להגיש את המלצותיו וממצאיו, הוא טרם סיים את עבודתו, למרות החיוניות שבטיפול בנושאים אלו". המבקר סבור כי: "העיכוב בהגשת הדו"ח פוגע בתהליך הפקת הלקחים מהכשלים החמורים שהתגלו בהליך המינויים וקידומם של עובדים ברשות".

מעבר לגילוי זה מצא המבקר עוד ליקויים שונים בהליכי מינויים ברשות. אחד המרכזיים שמעלה המבקר היא סוגיית ההשכלה אקדמאית: "ברשות רוב המשרות הן משרות בדירוג מנהלי ולא בדירוג אקדמי. גם במכרזים לתפקידי ניהול בכירים הסתפקה הרשות בהשכלה של 12 שנות לימוד בלבד".

המבקר נותן כדוגמא את הסמנכ"ל למינהל יוסי יהודה. לדבריו מדובר באחד מהתפקידים החשובים במשרד ועליו לעמוד בדרישות גבוהות ועם זאת: "במכרז זכה מועמד בעל 12 שנות לימוד". לדבריו בהליך המכרז נמצאו ליקויים כגון: "עובדי האגף למשאבי אנוש הם הבודקים את כשירות המועמדים ובמקרה זה הם מצאו עצמם במצב של ניגוד עניינים, שכן המועמד היה הממונה עליהם".

המבקר נותן עוד דוגמאות למקרים הפוגעים בשיווין כגון: "זימון חוזר של אותם נציגים לשמש חברים בוועדת מכרזים, ראיון של מועמדים רבים באותו מועד, אי התאמה בין הציונים שקיבלו המועמדים ובין שיבוצם במדרג המשתתפים במכרז ועוד".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בכל הנוגע למכרזים ומינויים פועלת רשות המסים בהתאם להוראות התקשי"ר, הנחיות נש"מ, הוראות כל דין והוראות הפסיקה. המלצות דו"ח הועדה לבחינת פרשת רשות המסים הוגשו למנהל הרשות במהלך חודש מרץ 2010 ואומצו על ידו. מדובר בדו"ח מקצועי אשר הקיף נושאים רבים. יוסי יהודה, מונה לתפקיד סמנכ"ל למינהל ברשות המסים לאחר שלא רק שעמד בתנאי הסף למשרה, אלא שלא חל בהם כל שינוי לעומת קודמיו. יוסי יהודה ידוע בשירות הציבורי כבעל מקצוע מהמעלה הראשונה בתחום משאבי אנוש ומינהל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות