אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוני הראל מאבד את השליטה ב־GPM של פטרו גרופ צילום: ראובן שוורץ

מוני הראל מאבד את השליטה ב־GPM של פטרו גרופ

GPM לא עומדת בהתניה פיננסית והבנק המלווה נוטל לידיו את זכויות הניהול

16.05.2011, 07:46 | גולן חזני

מכה קשה למוני הראל: פטרו גרופ, החברה הציבורית שבשליטתו, עומדת לאבד את האחזקה היחידה שלה. זאת לאחר שבנק ההשקעות בייסייד קפיטל (Bayside Capital) הודיע לפטרו גרופ כי הוא מממש את זכותו ונוטל מידיה את כל זכויות הניהול בחברת תחנות הדלק GPM הפועלת בארצות הברית.

מלבד זאת, הבנק נקט עוד פעולות: הוא נטל את זכויות ההצבעה מידיו של הראל, דרש מ־GPM לשכור את שירותיה של חברה לניהול ולייעוץ פיננסי, מינה את ווין טאנר כדירקטור מטעמו וכן דרש למנות נושא משרה חדש. שני האחרונים אמורים להיות אחראים על הליך הארגון מחדש של החברה וכמובן להיות מקובלים על הבנק.

לפני כשנה העמידה בייסייד קפיטל הלוואה של 34 מיליון דולר ל־GPM בריבית שנתית גבוהה במיוחד של 18.5%. GPM לא עמדה באחת ההתניות הפיננסיות, זו שנגעה להיקף ה־EBITDA השנתי. GPM אמנם אמורה להעביר לבנק מדי שנה תשלומי ריבית בגובה 6 מיליון דולר אבל את 2010 היא סיימה בהפסד תפעולי של 800 אלף שקל ובהפסד של 42 מיליון שקל ששחק את הונה העצמי ל־57 מיליון שקל.

גורמים בפטרו גרופ טענו אתמול כי ל־GPM תחנת יציאה מההלוואה בספטמבר, ושהיא עושה מאמצים לקדם הסדר פיננסי שיחליף את המימון הקיים. הגורמים הדגישו כי הבנק מודע למאמציה של GPM, ומאחר שהוא מעוניין להישאר עם ההלוואה, הוא נוקט סוג של לחץ על החברה.

לפני כשבועיים הודיע בייסייד קפיטל כי GPM הפרה סעיפים טכניים בהסכם המימון, אך לא דיווח על נקיטת פעולות כלשהן למימוש השעבוד. עתה הבנק נוקט פעולות ול"כלכליסט" נודע כי הראל יכול בתוך 60 יום להזרים כסף ל־GPM כך שהחברה תעמוד בהתניות הפיננסיות. עוד נודע ל"כלכליסט" כי הראל שכר את שירותיו של משרד עו"ד אמריקאי לטפל במשבר.

מי שלוטשת עין לעברה של GPM היא ארקו הבורסאית שבשליטת אריה קוטלר. ל"כלכליסט" נודע כי ארקו הגישה אתמול הצעת רכש חדשה המבוססת על הזרמת 20 מיליון דולר - שיחולקו בין קופת GPM למחזיקי איגרות החוב שלה. פטרו גרופ חייבת למחזיקי האג"ח כ־70 מיליון שקל, וזו ההצעה השלישית של ארקו. גורמים בפטרו גרופ טענו כי קוטלר פועל בשיתוף פעולה עם הבנק האמריקאי כדי ללחוץ על החברה אבל קוטלר הכחיש זאת בתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות