אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצול לרעה בספירת עגלים ושקילתם מביא להפסד שיכול להסתכם במיליוני שקלים בשנה צילום: צביקה טישלר

ניצול לרעה בספירת עגלים ושקילתם מביא להפסד שיכול להסתכם במיליוני שקלים בשנה

לפי הדו"ח, רשות המכס באילת לא פיקחה כראוי על ספירת העגלים המיובאים; 27% מהשקילות נעשו באופן ידני, המאפשר להקטין את משקלם הרשום - וכך את תשלום המכס המתחייב

17.05.2011, 16:00 | הדר קנה

"ספירת העגלים ושקילתם נעשית באופן מיושן ולא אמין. השיטה הנהוגה מאפשרת, לכאורה, ניצול לרעה המביא לתשלום מכס בסכום קטן מהמתחייב וההפרשים המצטברים יכולים להסתכם במיליוני שקלים בשנה", כך עולה מדו"ח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס.

בשנת 1999 הונהגה בישראל רפורמה שמסגרתה הוחלט לעודד יבוא של עגלים שמשקלם קטן ולפטמם בישראל. עידוד היבוא נעשה בהתבסס על חישוב משקל ממוצע, כאשר לגבי עגלים שמשקלם נמוך מהמשקל שנקבע, חל פטור ממכס.

משרד המבקר בדק את פעילות הרשות בבית המכס באילת בנושא יבוא העגלים ואיתר מספר כשלים.

המבקר גילה כי הרשות לא פיקחה כיאות על ספירת העגלים המיובאים מעת העברתם מהאנייה למשאית בנמל אילת. בבדיקה נמצא כי 27% מהשקילות נעשו ברישום ידני המאפשר להקטין את משקלם הרשום. כמו כן, כאשר נשקלה המשאית ריקה שהו בה הנהג ולעיתים גם נוסע, ואילו כאשר היא נשקלה בשנית מלאה, היא נשקלה ללא הנהג והנוסע.

לבסוף כותב המבקר כי בניגוד להנחיות, נמצא שבחדר הבקרה שהו אנשים שאינם עובדי הנמל. לדבריו: "נמצא שההנחיות לא בוצעו ועקב כך ניתן היה לעקוב בזמן אמת אחר המשקל המצטבר של העגלים ולכאורה לבצע מניפולציות שיביאו להקטנת המכס המתחייב בסכום היכול להסתכם במיליוני שקלים בשנה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות