אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק רבע מהארגונים ללא כוונת רווח הגישו דו"חות למס הכנסה צילום: shutterstock

רק רבע מהארגונים ללא כוונת רווח הגישו דו"חות למס הכנסה

המבקר כותב בנוסף כי "מוסד ציבורי ניצל לרעה אישור תרומות שניתן לו ורשות המסים לא ביטלה את האישור למרות העילות החוקיות לביטולו"

17.05.2011, 16:00 | הדר קנה

"על פי הערכות רשות המסים רק 19 אלף מתוך 51 אלף מהארגונים ללא כוונת רווח הרשומים הינם פעילים ורק 14 אלף מתוכם הגישו למס הכנסה את דוחותיהם השנתיים ב-2008", כך עולה מדו"ח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס.

בפרק הנוגע למיסוי מוסדות או ארגונים ציבוריים ללא כוונת רווח (מלכ"רים) מגלה דו"ח המבקר נתונים מעניינים. בין היתר נכתב, כי עד אפריל 2010 לא הגישו 417 מבין 4,757 מוסדות ציבור בעלי אישור המקנה להם זיכוי ממס, את דוחותיהם הכספיים לרשות. לדברי המבקר: "הרשות לא פעלה לכך ששר האוצר ישתמש בסמכותו החוקית לבטל את אישורי התרומות למוסדות שלא הגישו שני דוחות כספיים ברציפות".

לדברי המבקר, בשנים האחרונות ישנו גידול במשקלו של המגזר השלישי למשק הישראלי ולתוצר הלאומי ולכן יש חשיבות בפיקוח ובקרה עליו.

המבקר מתריע על כשלים וכותב: "ממצאי הביקורת מעלים כשלים בבקרה על אלכ"רים (ארגונים ללא כוונת רווח), אי יישום רוב המלצותיה של וועדה מקצועית, העברת תיקים למשרדים ללא גיבוש תוכנית עבודה לבדיקת תיקים אלו, בדיקה שומתית של תיקים מועטים בלבד והיעדר אכיפה כלפי אלכ"רים שלא הגישו את דוחותיהם והסתמכות על בסיס נתונים חסר ולא מעודכן".

עוד עולה, כי המבקר בחן סיכומים של הרשות בענייני חקירות שניהלו כנגד שני אלכ"רים. לדברי המבקר, למרות שחקירה אחת העלתה כי מוסד ציבורי ניצל לרעה אישור תרומות שניתן לו - האישור לא בוטל למרות העילות החוקיות לביטולו. במקרה השני נמצאו ליקויים בהתנהלות חקירה ובגללם לא מוצה הטיפול באלכ"ר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות