אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט" - המבקר: הקוד האתי שגיבשו השרים יסכן את טוהר המידות צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט" - המבקר: הקוד האתי שגיבשו השרים יסכן את טוהר המידות

במכתב ששלח לינדנשטראוס לשר נאמן, הוא מותח ביקורת על נוסח הקוד האתי המקל שאימצו השרים: "הכללים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים והאינטרסים של השרים"

17.05.2011, 06:59 | תומר אביטל

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס נגד הממשלה: המבקר מוחה על כך שהשרים מבקשים לאמץ קוד אתי מקל שיסכן את טוהר המידות של נבחרי הציבור. בחוות דעת מיוחדת מותח לינדנשטראוס ביקורת על השרים, ובראשם שר המשפטים יעקב נאמן, בעקבות הטיוטה שהכינו.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בדצמבר סיימו לגבש השרים קוד אתי חדש. בניגוד להמלצות ועדה ציבורית שמונתה לנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, השרים גיבשו כללים אנמיים ומקלים. בין השאר, בטיוטה של הקוד החדש מתאפשר להמשיך לקיים פעילות פוליטית ענפה תוך שימוש במשאבי מדינה; שר לא יישא באחריות לניגודי עניינים של נושאי משרות אמון בשירותו, ומושמטת החובה של ראש הממשלה לבצע בחינה מקצועית ואתית של מועמדים לתפקיד שר. כן הוגמשו הצעות שמגר בנוגע להצהרות ההון של השרים, קשריהם עם מנהלי תיקי ניירות הערך שלהם והמגבלות על קבלת מתנות, שירותים וטובות הנאה במסגרת תפקידם.

עוד החליטו השרים כי בסעיף העוסק בדוגמה אישית ייכתב כי "חבר הממשלה ישמש דוגמה אישית בכל אורחותיו", ללא התוספת של שמגר ולפיה "חבר ממשלה ינהג בתפקידיו הרשמיים ובחייו הפומביים על פי אמות מידה גבוהות'". לפני כמה חודשים הועברה הטיוטה להערות למשרדו של לינדנשטראוס.

ל"כלכליסט" נודע כי המבקר שיגר לאחרונה ללשכתו של נאמן את הערותיו. לדברי המבקר, "הכללים המוצעים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים, האינטרסים של השרים עצמם והאינטרסים של הממשלה". המבקר מסביר כי המצב היום שבו הכללים לניגודי עניינים נמצאים באחריות משרד המבקר מאוזן יותר. לדבריו, הטיוטה שגיבש נאמן יוצרת מנגנונים תלויים ולא עצמאיים. כך למשל, לפי המצב הנוכחי, במקרה של סטייה מהכללים מבקר המדינה מדווח לגורם ברשות המחוקקת - ועדת המשנה לוועדת הביקורת בכנסת. אולם לפי הטיוטה, הדיווח של הפרת הכללים יועבר לוועדת השרים לאתיקה - גורם פנימי מטעם הממשלה עצמה.

המבקר גם מדגיש כי הטיוטה מתעלמת באופן כמעט מוחלט מהצורך שמוטל על השרים וסגני השרים לגלות גילוי מלא ומפורט של הונם ושל זיקות שיכולות לגרום לניגודי עניינים. כיום המבקר יכול לפי חוק לבחון את הקשר העולה בין פעילות השרים, הצהרות ההון שלהם והתרומות שקיבלו לפריימריס. אולם, הטיוטה מרככת את החשיפה של נכסי השרים בהצהרות הון, ועלולה לדברי המבקר לחבל בביקורת, וכתוצאה מכך להוביל ל"פגיעה בטוהר המידות".

המבקר הדגיש כי מבחינה ציבורית רצוי שהגוף שיקבע סטנדרטים לגבי טוהר מידות של חברי ממשלה לא ימונה על ידי הממשלה ולא יתנהל במזכירות הממשלה.

טרם התקבלה תגובת נאמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אין מה לעשות זאת המציאות שכפתה הפקידות המשפטית
בשנים האחרונות יש השתלטות של הפקידות המשפטית בראשות בית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה על נושאים רבים שמראש אינן בתחום המשפטי בהגדרת הפרדת הרשויות. בתקופה זו הפקידות המשפטית כופה על הנציגים הנבחרים את דיעוןתיה בנושאים אופרטיביים בטחוניים, מדיניים ופוליטיים, כאשר ההצדקה היחידה לכך היא החוקים. ניצול החוקים כדי להקנות סמכויות יתר לפקידות המשפטית כבר עבר כל גבול, ולכן אין פלא שהרשות המחוקקת, משנה בתגובה את החוקים. זהו צעד ראשון. הצעדים הבאים אולי יוכלו להבלם אם הפקידות המשפטית תרסן את עצמה ולא תפטר אישים פוליטיים, לא תאלץ את משרד האוצר להוצאות שלא הוחלט עליהן, לא תאלץ את צה" להתמודד בניתות ולהקצות כוחות למשימות לא הגיוניות, ולא תתערב בתחום המדיני.
גולן  |  17.05.11
7.
לגייס מילואים לביקורת המדינה
לגייס מילואים לביקורת המדינה. אסור להשאיר את ביקורת המדינה בידי בירוקרטים. ייתכן שכיום המבקר הוא צדיק, מי יודע מי יהיה מחר. כמו שפעם חשבו שנשיא המדינה הוא תמיד צדיק, והבג"ץ הם תמיד צדיקים. צריכים לקבוע חוק שכל איש ואשה מגיל 40 עד גיל 65 יגוייס שובע אחת בשנה לוועידות שבהם הם יבקרו את המדינה, יעברו על הכספים, ומתוך הוועידות האלו יבחרו את הבג"ץ את הפרקליטות, את מבקר המדינה, ועוד כמה מוסדות שלא נבחרים באופן דמוקרטי.
hamdinai  |  17.05.11
6.
צודק צודק, כנסו כנסו
בטח שזה יסכן את טוהר המידות. בוודאי שבטח. הרי המידות היום כל כך טהורות שכל דבר עלול לסכן אותן. צריך לשמור על המידות הנפלאות והטהורות הקיימות היום לתפארת מדינת ישראל. חס וחלילה לא לסכן אותן. איי ייי ייי, איזה מידות, איזה מידות... אני 44 נדמה לי, אבל אני בדיאטה. איזה מידה טהורה אתם?
אחד שיודע בודאות  |  17.05.11
לכל התגובות