אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחשף ב"כלכליסט": המדינה הכריזה על הקמת פורטל דיגיטלי למנגנון החקיקה צילום: בלומברג

נחשף ב"כלכליסט": המדינה הכריזה על הקמת פורטל דיגיטלי למנגנון החקיקה

בעוד כ-8 חודשים יושק מנגנון החקיקה הדיגיטלי החדש, בתוכו יוכלו הגורמים השונים לבצע שינויים בחקיקה ולהתכתב ביניהם, בעוד הציבור יוכל להעיר על המתרחש ולראות את השינויים בזמן אמת

17.05.2011, 16:29 | תומר אביטל

מנגנון החקיקה בישראל ישודרג ויותאם לעידן הדיגיטלי. כפי שפורסם ב"כלכליסט", היום (ג') נחשפה היוזמה המשותפת למזכיר הממשלה, צבי האוזר, למשרד המשפטים ולכנסת לאיחוד הליך החקיקה בין הגורמים השונים ולהנגשתו לציבור. עלות הקמת הפורטל - 2 מיליון שקל.

מנכ"ל הכנסת, עו"ד דן לנדאו, הדגיש שהמיזם ישנה את דפוסי עבודת החקיקה אף בכנסת עצמה, כיוון שלראשונה כל הגורמים הקשורים לתהליך החקיקה יתעדכנו בזמן אמת בכל שינוי בהצעות החוק. "המחוקקים לא יצטרכו להמתין עוד לתכתובות הפנימיות ולישיבות הוועדות על מנת להתעדכן בסטטוס החוקים שהם עצמם יזמו". לנדאו הדגיש כי "המוצר הזה מנפץ לחלוטין את האגואים המוסדיים ומייתר את 'הג'ינג'י עם המפתחות' שכולם תלויים בו. זה שובר את התלות, שבעידן של היום היא מיותרת לחלוטין".

"זו בשורה לציבור", הכריז מזכיר הממשלה, צבי האוזר. "הפרויקט הוא דוגמא יפה למה שקורה במדינה כשדמוקרטיה מתקדמת נפגשת עם טכנולוגיה מתקדמת. זו בשורה נדירה באזורינו. המידע הוא לא של הפוליטיקאים אלא של הציבור עצמו".

מנכ"ל משרד המשפטים גיא רוטקופף ציין כי "ברגע שאנו יודעים שהכל שקוף לציבור אנו פועלים טוב יותר ויעיל יותר. כשעובד ציבור מבין שאם הוא יוצא לחופש אז כל הציבור יודע שהנושא מתעכב, אז הוא ידאג שמישהו יטפל בזה".

כיום הליך החקיקה מקודם בצורה מסורבלת ומיושנת, כשלכל משרד שיטת עבודה שונה והחקיקה הממשלתית והפרטית מפוצלת באתרים שונים. כך קשה יחסית להבין את ההבדלים בין הגרסאות השונות של החוק כשהוא עושה את דרכו בצנרת החקיקה. על פי התוכנית, את המערך המסורבל הזה יחליף ענן מידע מרכזי - מערכת אחידה שתשמש את כל הגורמים הרלבנטיים לחקיקה.

באתר החדש תהיה לכל גורם הרשאה בדרגה שונה, ובהתאם לה הוא יוכל לבצע בחקיקה שינויים, להזין נתונים ולהתכתב עם גורמים רלבנטיים. גם הציבור יוזמן להשתתף, להעיר, ולראות את השינויים בזמן אמיתי.

הענן יושק רק בעוד 8 חודשים והיזמים מקווים שיופיע בו תיעוד מלא של תהליך החקיקה, ניהול יומן אירועים של הטיפולים בהצעת החוק ואפשרות לשיטות חיפוש בחיתוכים שונים. המערכות המשרדיות יזינו את הענן ויעדכנו אותו לאורך הקידום בצינור החקיקה. המנויים לענן יתעדכנו אוטומטית בצורה שתמנע "מחטפים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות