אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חילוץ תחת אש צילום: אוראל כהן

חילוץ תחת אש

הטייסים גיא פורן ורמי וייץ - שנחלצו מכתב אישום בעסקת מכירת פיקסל - עמדו במוקד כנס שבו נבחנה בדקדקנות ההחלטה לפטור אותם מאחריות

18.05.2011, 07:41 | משה גורלי

1. קשר אמיץ

בזמן שהתובעת רובינק והשופטת שריזלי התעמתו ביניהן, רובין החמיא להן על התעוזה שהפגינו

 

כשעו"ד פנחס רובין דיבר השבוע בכנס שנערך במכללה למינהל על "התעוזה בחילוץ הטייסים", מיד עלתה המחשבה על חילוץ נועז בעורף האויב. אלא שרובין שיבח את תעוזת פרקליטת מחוז ת"א מיסוי וכלכלה אלה רובינק, שחילצה את הטייסים גיא פורן ורמי וייץ מכתב האישום בפרשת פיקסל.

באותה פרשה נמכרה פיקסל שבבעלות השניים לחברה אמריקאית במסלול שנועד לפטור את הטייסים ממס על מלוא מחיר המכירה - כ־50 מיליון דולר. הפרקליטות החליטה, לאחר שימוע, שמדובר בתרמית שרקמו רואי החשבון בלבד. הנישומים, לטעמה, חתמו על הדו"חות מבלי שהבינו על מה חתמו ומאיפה נפל עליהם העושר הפטור ממס. מלבד הסנגור רובין והתובעת רובינק, שניים מגיבורי הפרשה, השתתפה בכנס גם השופטת דניאלה שריזלי שביטלה מ"הגנה מן הצדק" את האישומים נגד רואי החשבון מוטי גרינוולד ואלי אבוגאני, לאחר שהפרקליטות החליטה שלא להעמיד לדין את הטייסים.

פסק הדין חולל סערה. נדירים הם האירועים כמו הכנס, שבהם מזדמן לגיבוריו להיפגש ולהטיח בפומבי זה בזה את מררתם. במיוחד השופטת שריזלי והפרקליטה רובינק. רק הסנגור רובין חלק שבחים לשתיהן על "התעוזה" שהפגינו. רובינק בחילוץ הטייסים, שריזלי בחילוץ רואי החשבון.

2. אני מאשימה

שריזלי האשימה את הפרקליטות באכיפה בררנית, רובינק נעמדה על הרגליים האחוריות

"התחושה שלי כשופטת היתה של אפליה, אפליה לרעה של רואי החשבון", אמרה שריזלי, "לא היה מקום לפטור את הנישומים מכתב האישום בשל טענת ההסתמכות, שהיתה צריכה להיבדק בבית המשפט". שריזלי קבעה אפוא שמדובר באכיפה בררנית. "במקרה הזה הנישומים חתומים על דו"חות אישיים ונוח היה להם לטמון את הראש בחול".

רובינק התקשתה לקבל את "האשמתה" באפליה: "האם פעלנו מתוך שרירות לב? פסק הדין של שריזלי מצמצם ופוגע בשיקול הדעת ובסמכות הפרקליטות. לפעמים אנו מעמידים לדין את הנישומים, לפעמים את רואי החשבון, לפעמים את שניהם. אכיפה בררנית היא בין שווים ובנסיבות שוות. אם לא, אנו מחליטים מי לכתב אישום ומי לכופר".

רובין כמובן הסכים: "כשאומרים למישהו שהוא מפלה, אומרים ששיקוליו אינם הגונים. לרובינק ולצוותה היתה נחוצה תעוזה לחלץ את הטייסים ללא כתב אישום ולהעמיד לדין את יועציהם. פסק הדין של שריזלי יכרסם בהליך השימוע. אם רק בית המשפט אמור להחליט בטענות מהימנות, קושרים בעבותות את הפרקליטות". 

 

3. פתאום הופיע פנחס

כשהפרקליטות עשתה פניית פרסה ורצתה לבחון מחדש את העמדת הטייסים לדין - רובין היה שם

על החלטתה של השופטת שריזלי לחלץ את רואי החשבון מאימת הדין הוגש ערעור שתלוי ועומד בבית המשפט המחוזי ואמור להישמע בחודש ספטמבר.

משה לדור, צילום: עמית שאבי משה לדור | צילום: עמית שאבי משה לדור, צילום: עמית שאבי

כתב הערעור מגלה ששריזלי צדקה, לפחות בכל הנוגע לטייסים. "בחינתה המחודשת של המאשימה", נכתב בו, "הביאה את המאשימה למסקנה שונה... לכאורה, גם הם עברו עבירה פלילית... המאשימה אכן סבורה עתה כי נכון היה, בראשית הדרך, להעמיד את הנישומים לדין כמי שעשו מעשים של רמייה, מתוך כוונה להתחמק ממס".

אלא שהטייסים שלנו לא קורקעו לספסל הנאשמים. עו"ד רובין לא התעצל, התייצב לשימוע נוסף אצל פרקליט המדינה משה לדור, וחילץ שוב את הטייסים. אף שידה האחת של הפרקליטות קבעה שיש להגיש כתב אישום, קבעה היד השנייה שאין להגישו: "בתנאים אלה, סבורה המאשימה, לא היה עוד מנוס מלכבד את אינטרס הציפייה וההסתמכות של הנישומים, על מצגה שלה, שלפיו הנישומים בפרשה זו לא יועמדו לדין".

לא בטוח שבסיפורי הגבורה של חיל האוויר ייכנס החילוץ הזה לפנתיאון המיתוסים. בסיפורי הסנגוריה הפלילית בהחלט מדובר בחילוץ ששווה כמה ימי עיון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות