אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלכה אליזבת' באירלנד: המצב הכלכלי גובר על המשקעים ההיסטוריים צילום: בלומברג

המלכה אליזבת' באירלנד: המצב הכלכלי גובר על המשקעים ההיסטוריים

אירלנד, שנמצאת במיתון הגרוע ביותר מאז קיבלה עצמאות ב-1922, מקווה לראות עלייה במספר התיירים עקב הביקור; המלכה מתנצלת בדרכה ומבקרת באנדרטאות לנופלים אירים שנהרגו בידי חיילים בריטים

17.05.2011, 20:31 | בלומברג

הביקור הראשון מזה מאה שנה של מלכת אנגליה לשכנה אירלנד שופך אור על הדברים שקושרים בין שתי המדינות השכנות ופחות על המחלוקות ביניהן.

מטוסה של המלכה אליזבת' ה-II, מלכת אנגליה, נחת היום (ג') בשדה התעופה בלדונל מחוץ לדאבלין והמלכה ירדה מן המטוס לבושה בבגדים בצבע ירוק - צבעה הלאומי של אירלנד. היא ביקרה בגן הזיכרון, פארק בצפון דאבלין שמוקדש ל"אלו שאיבדו את חייהם למען שחרור אירלנד". מחר היא תבקר בקרוק פארק, שם חיילים בריטים הרגו 14 בני אדם לפני 90 שנה.

"הסמליות של המקומות מראה את הבגרות של שתי המדינות שמצליחות לנהל את היחסים ביניהן בצורה מודרנית", אמר ראש הממשלה האירי, אנדה קני בפרלמנט היום.

אירלנד נמצאת במיתון הגרוע ביותר מאז זכתה המדינה בעצמאות ב-1922, והקשרים הכלכליים שלה עם בריטניה עדיין חזקים. בריטניה הציעה 3.25 מיליארד ליש"ט (5.3 מיליארד דולר) כחלק מחבילת הסיוע שקיבלה אירלנד בשנה שעברה. שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, אמר בשבוע שעבר שאירלנד היא "מקרה מיוחד" עבור אנגליה.

15% מהייצוא מאירלנד הוא לבריטניה, ו-45% מהתיירים לאירלנד מגיעים מהשכנה הבריטית. אולם, בשנה שעברה ירד מספר המבקרים ב-20%, ואירלנד מקווה כי ביקורה של המלכה ושל הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, מאוחר יותר החודש, ימשכו תיירים למדינה.

הנציג האחרון של בית המלוכה הבריטי שביקר באירלנד היה ג'ורג החמישי ב-1911.

"מלכים לא מתנצלים", אמר ההיסטוריון דיארמייד פריטר, "ביקורה של המלכה באתרים ואנדרטאות החשובים לעם האירי הוא הדבר הקרוב ביותר להתנצלות שנקבל", הוא אמר.

הביקורים של המלכה והנשיא הם "בעלי ערך לא יתואר" בהצגת אירלנד לעולם, אמר שר הואצר, מייקל נונאן ב-10 במאי, אז הוא קיצץ במסים על המכירות שמשלמות מסעדות כדי לסייע לתיירות.

ב-1921 חילקה בריטניה את אירלנד לשניים: הרפובליקה של אירלנד הקתולית וצפון אירלנד, הפרוטסטנטית ברובה, אשר עדיין שייכת לממלכה המאוחדת. כ-3,000 בני אדם נהרגו בסכסוך עם צפון אירלנד שפרץ בסוף שנות השישים והסתיים ברובו בהסכם "יום שישי הטוב" ב-1998. .

שעות ספורות לפני ביקורה של המלכה צבא אירלנד פוצץ באופן מבוקר מטען נפץ מאולתר שהתגלה בתא מטען של אוטובוס במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות