אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוזי ארד הדליף מידע סודי - ונאלץ להתפטר צילום: אורי פורת

עוזי ארד הדליף מידע סודי - ונאלץ להתפטר

היועץ המשפטי לממשלה החליט שלא להגיש כתב אישום נגד ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, בין היתר בגלל פרישתו ומשום שהיה מדובר בפליטת פה ולא בהדלפה מכוונת

17.05.2011, 21:59 | אביעד גליקמן, ynet

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, נאלץ להתפטר לאחר שהתברר כי הוא עומד מאחורי ההדלפה של מידע סודי לתקשורת ממשרד ראש הממשלה. לפי הדיווח הערב (יום ג') בערוץ 10, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט שלא להגיש כתב אישום נגד ארד.

בכירים בשב"כ וראש הממשלה עצמו מסרו לוינשטיין כי ארד הוא שעומד מאחורי ההדלפה. היועץ סבר גם כי מכיוון שארד מסר את המידע הסודי בפליטת פה ולא באופן מכוון, אין להעמידו לדין.

ביולי 2010 הוטל על השב"כ לחקור הדלפה של מידע רגיש מלשכת ראש הממשלה. ארד יזם בעצמו בדיקת פוליגרף, ובהמשך עברו הוא ובכירים נוספים בלשכה שנמצאו דוברי אמת.

החקירה לכאורה הסתיימה, לאחר שבשב"כ הגיעו למסקנה כי ההדלפה לא נעשתה על-ידי גורם כלשהו בלשכה, ובינתיים הודיע ארד על התפטרותו ועל כוונתו לשוב לאקדמיה. אבל ראיות חדשות שהגיעו לשב"כ שינו את התמונה. לפי הדיווח הערב, ארד נכשל בבדיקת הפוליגרף השנייה והמסקנה הייתה שהוא האחראי להדלפה, שלא ברור לאיזה פרסום בדיוק הובילה.

בעקבות הדיווחים הראשוניים על חקירת השב"כ, הבהירו אז בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו לא הנחה לחקור בפוליגרף, אלא הורה לבדוק כיצד דלף המידע "החשוב לביטחון המדינה". "ההחלטה מי ייחקר ובאילו אמצעים הייתה החלטה מקצועית של השב"כ בלבד", הוסיפו, "נתניהו לא התערב בחקירה בשום דרך".

היום נמסר בתגובה מלשכת ראש הממשלה: "כפי שנמסר על ידי הגורמים המקצועיים איננו נוהגים להתייחס לנושאי חקירות, גם כאשר הנטען בהן שגוי באופן מהותי ורצוף אי-דיוקים. יוזכר כפי שנמסר בזמנו, שד"ר עוזי ארד הוא שביקש ביוזמתו לסיים את תפקידו בתום שתי שנות כהונה".

לפי התגובה, "ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לבקשה וציין את תרומתו החשובה במועצה לביטחון לאומי של מדינת ישראל וחיזוק המל"ל. ראש הממשלה מוקיר את תרומתו של ארד לביטחון המדינה ואת דבקותו הקפדנית בחוקיה ונוהליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות