אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רה"מ הורה על הקמת "מטה סייבר לאומי" בהשקעה של מאות מיליוני שקלים צילום : עמית שעל

רה"מ הורה על הקמת "מטה סייבר לאומי" בהשקעה של מאות מיליוני שקלים

התוכנית נועדה לשפר את ההגנה על תשתיות חיוניות מפני התקפות סייבר, כוללת השקעה במחקר ופיתוח אקדמי, ותנסה בין היתר להגדיל את מספר הסטודנטים בתחום. נתניהו: "ראש ממשלת בריטניה אמר לי שזה התחום היחיד שהוא אינו מקצץ בו"

18.05.2011, 13:32 | תומר אביטל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (ד') על הקמת "מטה סייבר לאומי": נתניהו העריך שעלות ההקמת תעמוד על מאות מיליוני שקלים, אך הדגיש כי מדובר ב"סכום ראשוני, שעשוי עוד לגדול". המטה יוקם תוך שיתוף פעולה בין גורמי אקדמיה, תעשייה, מערכות הביטחון וגופים ציבוריים נוספים.

התוכנית כוללת השקעה במחקר ופיתוח אקדמי, הקמת מחשב על (Super Computer) באחת האוניברסיטאות בישראל, הקמת מרכזי מצוינות אקדמיים, פעילות מאומצת להשבת חוקרים ואנשי אקדמיה לישראל, הגדלה משמעותית של מספר הסטודנטים בתחום ושדרוג תשתיות המחקר באוניברסיטאות.

כמו כן, התוכנית כוללת גם עידוד של המגזר העסקי, עם דגש על תחום ההייטק, במטרה לפתח טכנולוגיות כחול-לבן שיעניקו לישראל יתרון בתחום. הממשלה מתכוונת להסיר חסמי ייצוא של פיתוחים קיברנטיים, ומערכת הביטחון תגדיל את מיקור החוץ של פיתוח טכנולוגיות קיברנטיות למגזר התעשייתי הפרטי.

לדברי נתניהו, ייעודו העיקרי של המטה הוא להרחיב את יכולות ההגנה של המדינה על מערכות התשתית החיוניות מפני התקפות סייבר, שמאחוריהן עלולות לעמוד מדינות זרות וגורמי טרור. במסיבת עיתונאים שערך היום ציין ראש הממשלה כי עמיתו בבריטניה, דיוויד קמרון, אמר לו שהוא "מקצץ בכל התחומים, מלבד בסייבר".

המטה מוקם לאחר שבשנים האחרונות אירעו ברחבי העולם מספר התקפות מסוג זה: בין היתר הזכירו במשרד ראש הממשלה כי היו מתקפות קיברנטיות שהשביתו את תשתיות החשמל של ברזיל ומערכות הבנקאות של אסטוניה. גם מערכות אלקטרוניות ישראליות הותקפו, כשבין היתר הושבת אתר בנק ישראל ב-2008. כמו כן, בחודש יוני האחרון, לאחר המשט מטורקיה, הותקפו אתרים ישראליים רבים על ידי האקרים, ולאחר חיסול בן-לאדן הותקפו דפי פייסבוק של ארגונים גדולים במשק.

הפריצה לאתר בנק ישראל ב-2008, צילום מסך: www.bankisrael.gov.il הפריצה לאתר בנק ישראל ב-2008 | צילום מסך: www.bankisrael.gov.il הפריצה לאתר בנק ישראל ב-2008, צילום מסך: www.bankisrael.gov.il

מטה הסייבר הלאומי יוקם על פי המלצות צוות מיוחד של הוועדה העליונה למדע וטכנולוגיה אשר מינה ראש הממשלה, בראשות יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, פרופ' יצחק בן ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ראש הממשלה שלנו - אחד הטובים אם לא ה-
כל הכבוד לראש הממשלה שפועל באחד התחומים החשובים ביותר תוך ראייה לעתיד! כמו שאיינשטיין אמר, "אני לא יודע איך תראה מלחמת העולם השלישית, אבל הרביעית תהיה עם מקלות ואבנים", העולם הולך ומתקדם לכיוונים של השמדת טכנולוגיה, חדירה לתוכנות, מערכות EMP, וכדומה כך שהקמת תשתית, עידוד התעשייה בתחום והענקת ידע נרחב יותר הן במגזר הציבורי והן עידוד המגזר הפרטי זו אחת מאבני היסוד שיאפשרו לישראל להשאר על המפה עוד שנים רבות - תרתי משמע. כל הכבוד לראש הממשלה, אני מצדיע ןמוקיר על צעדיו המושכלים ובאמת אני אומר, תודה רבה לביבי שהלך וחתר להיות ראש ממשלת ישראל. נ.ב ביבי יכול היה לעסוק בתחומים רבים, פיתוח מדעי, התמחויות שונות במחקר וכו' והחליט להקדיש את עצמו כדי לקדם את מדינת ישראל לשמור ולהגן עליה. לכל התוהים למינהם, אני לא "שתול", אלא רק בנאדם עם נסיון וידע שרואה את הדברים מהצד.
אורן , מרכז  |  18.05.11