אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים התחרטה: "ויסוצקי אינה מונופול" צילום: אוראל כהן

רשות ההגבלים התחרטה: "ויסוצקי אינה מונופול"

ל"כלכליסט" נודע כי הרשות החליטה על סגירת התיק בנימוק ש"נתחי השוק של ויסוצקי גבוליים", זאת לאחר תלונה של רשת כמעט חינם

19.05.2011, 07:03 | נעמה סיקולר

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה לאחרונה ליצרנית התה ויסוצקי כי היא סוגרת את ההליכים לקראת הכרזה עליה כעל מונופול. מדובר בהליכים שבהם החלה רשות ההגבלים העסקיים בסוף 2008, בעקבות תלונה של רשת כמעט חינם בבעלות האחים צים על חרם שהטילה עליה ויסוצקי. כמעט חינם פנתה לרשות מגובה בנתונים שלפיהם ויסוצקי שולטת לכאורה בשוק התה בישראל. ויסוצקי מצדה טענה כי כמעט חינם מייבאת לארץ תה, שלטענתה אריזתו היא חיקוי של ויסוצקי.

מבלי להיכנס לטענות בדבר החרם, רשות ההגבלים העסקיים מצאה שיש בסיס מוצק לקבל את התלונה והנתונים בעניין המונופול, והודיעה לוויסוצקי כי היא שוקלת להכריז על החברה כבעלת מונופולין בתחום אספקת תה וחליטות צמחים בישראל. הרשות הודיעה בזמנו לוויסוצקי כי בכל אחד מהתחומים הרלבנטיים בתחום התה עולה נתח השוק שלה על 50%, ולכן היא שוקלת להכריז עליה כעל מונופול בכפוף לביצוע שימוע.

משמעות ההכרזה כמונופול היא שורה של הגבלות וחובות שהיו חלים על החברה כדי למנוע ממנה את האפשרות לנצל לרעה את מעמדה בשוק, וכדי למנוע ממנה לפגוע בתחרות.

במשך שנתיים וחצי התנהלו הדיונים בין הרשות לבין החברה. במסגרת ההליך שקיימה הרשות מול ויסוצקי התקשו הגורמים המקצועיים להכריע האם יש בסיס מוצק להכרזה שלפיה היא מונופול. בהיעדר קביעה כזו הודיעה לאחרונה הרשות לוויסוצקי כי קיבלה את עמדתה וכי נתחי השוק גבוליים ולא מאפשרים לקבוע חד־משמעית כי מדובר במונופול.

חברה נוספת שבעניינה דנה רשות ההגבלים בימים אלה היא שופרסל. הרשות תחליט האם להיענות לדרישת איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים ולהתחיל בבדיקה האם היא מונופול בתחום רשתות המזון הארציות.

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר בתגובה: "תיק המונופולין בעניין ויסוצקי אכן נסגר לפני כחודש והחברה קיבלה הודעה על כך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות