אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אטיאס: אני נלחם נגד השר ישי בעניין הגדלת מכסות הזרים לבניין צילום: עמית שעל

אטיאס: אני נלחם נגד השר ישי בעניין הגדלת מכסות הזרים לבניין

שר השיכון אמר בכנס התאחדות הקבלנים כי אין מספיק עובדים והוא מסכים שצריך להגדיל את מספר; ההסתדרות: "הממשלה מסלפת עובדות כדי לפגוע בענף הבנייה"

19.05.2011, 11:54 | שי פאוזנר

"אנחנו פועלים מול משרד האוצר והתמ"ת בעניין מכסות העובדים הזרים. לא בכל הדברים שאני נאבק אני מצליח. עוד לא אמרתי נואש בעניין זה", אמר שר השיכון, אריאל אטיאס, בכנס השנתי של התאדות הקבלנים היום (ה') באילת.

אטיאס אמר כי החליט להאבק מאחורי הקלעים בחברו למפלגה, שר הפנים אלי ישי, בעניין זה. "אני מאמין שעכשיו זה לא זמן טוב להגביל את הענף שלכם למרות מה שחושבים במשרד הפנים. לדעתי צריך עכשיו לפעול להגדיל את הבנייה וברור לי שזה כרגע הפתרון האפשרי הטוב ביותר".

לדברי שר השיכון, אין מספיק עובדים והוא מסכים שצריך להגדיל את מספר. "אני יודע שרבים פה סבורים שההחלטה להגדיל את מספר העובדים הפלסטינים על חשבון זרים היא החלטה לא טובה. אבל טרם הצלחנו לשכנע בכך את כל הגורמים הרלוונטיים".

בתשובה לשאלה מה דעתו על הניסיון של ישי לגנוב לו את הקרדיט השבוע על ההצלחה לקבל סבסוד למשכנתאות של לזוגות צעירים בפריר פרייה השיב אטיאס: "אני חושב שלא חשובה המלחמה חשובה התוצאה". בהמשיך הוסיף: "אני לא אהיה יו"ר המפלגה".

עובדים זרים בבניין, צילום: ג עובדים זרים בבניין | צילום: ג'רמי פלדמן עובדים זרים בבניין, צילום: ג

רגע מביך נמנע במהלך הכנס כאשר חברים לא מעטים בהתאחדות הקבלנים תכננו לפוצץ את נאומו של אטיאס. ניסיונם סוכל לאחר שנשיא ההתאחדות, נסים בובליל, דרש מהקבלנים לא להפריע לשר, ואיים כי ידאג להוציא אותם מהאולם.

ח"כ כרמל שאמה הכהן שהשתתף בפאנל שעסק באפשרות לעצור את השתוללות מחירי הדיור בישראל בשנים הקרובות, אמר "אם מחירי הדירות לא יירדו הליכוד יירד". שאמה הזהיר, כי המשק עשוי לעבור טלטלה של ממש בתחום זה ולדבריו יש לצפות לירידות מחירים של כ-10%. אולם שאמה לא הגביל את תקופת הירידה בזמן.

שאמה בשווה את הפעולות שנעשו על ידי בנק ישראל והממשלה לעצירת עליות המחירים בשוק הדירות לפעולות שננקטות על ידי ממשלים אחרים בעולם בתחום זה. "אנחנו ראינו כיצד זה קורה ועובד במדינות כמו סינגפור" אמר שאמה שהזכיר כיצד הוחלט בשוק הסינגפורי לחתוך ל-50% את מקסימום גובה המשכנתה מתוך מחיר הדירות בשוק הדירות להשקעה במדינה. לדבריו, הפעולות הנעשות על ידי הממשל הישראלי דומות ונכונות אך נעשות באיטיות וראוי שיואצו.

בובליל: "חשוב בעיקר שלאנשים יהיה איפה לגור"

נשיא התאחדות הקבלנים, נסים בובליל, אמר בכנס, "אני לא בטוח שמדינת ישראל תסכים לשנות את שיטת חישוב מחירי הקרקע שלה מהקבלנים, ולא למקסם את המחיר שהיא יכולה לגבות עליה". בובליל התייחס לעובדה ששר השיכון רוצה לקדם את תחום מכרזי המחיר למשתכן – בו הזוכה בקרקע הוא הקבלן שמבטיח מחיר דירה נמוך.

בנוסף, הלין בובליל על כך שהחוקים גורמים כיום להקטנת שטחי המגורים בבניינים על חשבון החלטות כמו ההחלטה שיש לבנות עוד ועוד שטחי ציבור. "מכון התקנים הודיע שבעוד חודשיים יקבע תקן חדש של בנייה ירוקה. זה חשוב אבל יותר חשוב שהיום לאנשים יהיה איפה לגור", אמר בובליל.

"אני זוכר שבשנות ה-90 המדינה ביקשה מאיתנו לבנות בהיקפים גדולים אבל השאירה אותנו להתמודד עם המצב הקשה אז של מחסור גדול בדירות", אמר בובליל. "המצב ההוא הביא לחיסול לא מעט מאיתנו. אני מביט היום ביושבים פה ולא רואה רבים מאותם קבלנים שבנו אז כשבאה העלייה הגדולה. המצב כיום דומה והתוצאה יכולה להיות דומה. המדינה צריכה לתמוך בקבלנים".

נשיא ההתאחדות התייחס להחלטה של נתניהו להפריט את תחום רישוי הבנייה ואמר כי הוא חושב שזה נכון לשוק. "אמרו בזמנו גם שהפיכת מעצ לחברה זה דבר שיפגע בתחום התשתיות. אבל זה הסתבר כהחלטה נבונה", אמר. 

ההסתדרות: "נתוני משרד השיכון והלמ"ס שקיים"

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין, איציק מויאל, אמר בכנס כי "הממשלה מסלפת עובדות כדי לפגוע בענף הבנייה. מספרים של משרד השיכון ושל הלמ"ס, לפיהם יש 25 עובדים זרים בענף הבניין בישראל כיום, הם שקריים. לא מדובר ביותר מ-6,000 עובדים". ההסתדרות פועל לצד הקבלים במאבק להגדיל מכסות של עובדים זרים.

עם זאת מויאל דורש מהקבלנים להפסיק להגיע לפשרות בתחום הזכויות לעובדים עם הממשלה. "אני רוצה לדעת מי העובדים שיש אצלכם. מי שיחשוף נתונים על העובדים ויתן להם את הזכויות שמגיעות להם אנחנו נפעל לטובתו".

נציג ההסתדרות אמר לקבלנים"אנחנו רוצים שהבנייה יהיה ענף ההייטק של התעשייה. יש לנו הסכם עם הממשלה שאמור לשרת אתכם ואתם לא יכולים להתנער מאחריות לעובדים שלכם".

מויאל אמר כי גם בנק ישראל הוסיף לפגיעה בענף עם נתונים שהוא מפרסם. לדבריו, ההסתדרות פתחה בית ספר למקצועות הבנייה אך לוח הסיווג המקצועי של עובדי הענף לא השתנה כבר 17 שנים ומשרד התמ"ת לא מוכן לשנות את הסטנדרטים לפיהם מלמדים בתחום, ולכן קורסים מקצועיים בו כבר לא מתאימים למצב בשוק. מויאל הוסיף כי הממשלה לא מוכנה לתקצב שדרוג של תוכניות הלימודים. "העיתונות אומרת שמה שמעניין את ההסתדרות זה דמי חבר וזה לא נכון".

לדברים הצטרף יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, שאמר כי יש לשתף פעולה בענף כדי לשנות את המצב בו נושאים הקשורים במצב העובדים בשוק זה פרוץ. "גם קבלני השיפוצים צריכים לפעול על פי החוק. אך על הממשלה מוטלת אחריות לקחת חלק בעשיית סדר בשוק", אמר סיב וקרא להקמת מועצה שתשלב נציגי כל חלקיו כדי לקבוע בו את האחריות והחוקים בתחום העבודה בו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות