אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תערוכת צילומים בביירות נסגרה בעקבות הסרת עבודה של צלם "כלכליסט" עמית שעל צילום: אריאל בשור

תערוכת צילומים בביירות נסגרה בעקבות הסרת עבודה של צלם "כלכליסט" עמית שעל

ארגון צילום העתונות העולמי העדיף לסגור את תערוכת "וורלד פרס פוטו" בלבנון 10 ימים לפני המועד הרשמי, ולא להיכנע לצנזורה שהורתה על הסרת תמונות אלטנוילנד שפורסמה במוסף "כלכליסט". מו"ל "כלכליסט" יואל אסתרון: "ההחלטה של הרשויות בלבנון - אומללה ומטופשת"

22.05.2011, 13:32 | סוכנויות הידיעות

תערוכת צילומי העיתונות בינלאומית "וורלד פרס פוטו", המתקיימת בביירות, נסגרה עשרה ימים לפני המועד הרשמי לאחר שהרשויות הלבנוניות הורו על הסרת העבודה אלטנוילנד של צלם "כלכליסט" עמית שעל, שפורסמה במוסף "כלכליסט". כך מסר אחד ממארגני האירוע.

גורם רשמי בלבנון אמר כי הרשויות הבטחוניות במדינה הן אלה שהורו על הסרת העבודה, בשל היותה של צלם ישראלי. הגורם ציין כי שתי המדינות "נמצאות במצב מלחמה".

אריק דה קרואיף, ממנהלי האירוע, אמר כי ארגון צילום העיתונות העולמי העדיף לסגור את התערוכה 10 ימים לפני מועדה הרשמי, מאשר להיכנע לצנזורה.

פרס צילום העיתונות העולמי הוא אחד החשובים בתעשייה. מדובר בתערוכה שמציגה ב-12 ערים בעולם בו זמנית, כאשר שעל זכה בה במקום השלישי בקטגוריית האמנויות והבידור. מדובר בסדרת תמונות תחת השם אלטנוילנד, שפורסמה ב"מוסף כלכליסט" ערב יום העצמאות שעבר.  במסגרת הסדרה, יצא שעל למסע ברחבי ישראל, מצויד באוסף תמונות ישנות מאלבומים פרטיים ומארכיונים ציבוריים. שעל איתר את הנקודות המדויקות שבהן צולמו התמונות המקוריות, בשחור-לבן, אחז בהן על רקע הנוף וצילם אותן מחדש. בין השאר שחזר תמונות מבניין ימקא בירושלים של ימי המנדט, מתהליך הבנייה של עיריית תל אביב, מאנדרטת האריה השואג בתל חי, מהכותל המערבי וממסגד חיפאי. לפני כחצי שנה זכה שעל על צילומים אלו במקום הראשון בתחרות צילומי העיתונות של ישראל.

עמית שעל מסביר כי על אף שבעבר היו צלמים ישראלים שעבודותיהם השתתפו בתערוכה, התמונות צולמו עבור סוכנויות זרות ולא התעוררה בעיה. כעת, לדבריו, לראשונה מאז שהתערוכה מוצגת גם בביירות קיבל פרס צלם ישראלי כאשר גם העבודה נעשתה עבור כלי תקשורת ישראלי.

"אני מאוד שמח שמארגני התערוכה לא התקפלו ולא נתנו לפוליטיקה להיכנס לאמנות", אומר שעל בתגובה לסגירת התערוכה. "הייתי מאוד מופתע למרות שלפני שבועיים הייתי בטקסים באמסטרדם עם נציג התערוכה שהיה בדרך לביירות, ותהינו איך זה יעבור בביירות. קצת משעשע שלוקחים אותי ועושים מהעבודה שלי כלי ניגוח".

שעל מוסיף כי האירוע גם עורר גם לא מעט תגובות. "אנשים פנו אליי במייל ובפייסבוק לאחר ששמעו על כך. קיבלתי הצעות חברות ממישהו מדובאי וממישהי מאלג'יר, ואני בטוח שזה קשור לעניין. היתה גם תגובת נאצה בפייסבוק".

שעל מעריך כי לאור התקדים שיצר, במידה ובעתיד יהיה מקרה דומה, יצרפו מארגני התערוכה אזהרה כי "קיימות תמונות של צלמים ישראלים".

מו"ל כלכליסט, יואל אסתרון, אמר בתגובה: "ההחלטה של הרשויות בלבנון לצנזר מתערוכה שמוצגת בכל רחבי העולם את הצילומים של עמית שעל, צלם כלכליסט, רק בגלל שהוא ישראלי היא החלטה אומללה ומטופשת. חרם מסוג זה פוגע הן באמנות הצילום והן בעיתונות החופשית".

  

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: (21 תמונות)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות