אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - כאל: לפתוח לתחרות גם את סליקת חברת אמריקן אקספרס צילום: אופיר יעקובי

בלעדי ל"כלכליסט" - כאל: לפתוח לתחרות גם את סליקת חברת אמריקן אקספרס

לקראת הדיון הבוקר בוועדת הכלכלה בהצעת החוק לשיפור התחרות בתחום כרטיסי האשראי, מבקשת כאל לפתוח לתחרות מלאה סליקת כל מותג עם נתח שוק של לפחות 5%. המשמעות: ישראכרט תאבד את הבלעדיות על סליקת אמריקן אקספרס

23.05.2011, 06:54 | תומר זלצר ותומר אביטל

חברת כרטיסי האשראי כאל מבקשת מוועדת הכלכלה של הכנסת להחמיר את הרף שנקבע בהצעת החוק הממשלתית לשיפור התחרות בשוק כרטיסי האשראי, כך שגם סליקת כרטיסי האשראי של אמריקן אקספרס שמונפקים בישראל על ידי ישראכרט תיפתח לתחרות. כך נודע ל"כלכליסט".

הבוקר (ב') תכונס ועדת הכלכלה של הכנסת כדי להמשיך לדון בהצעת החוק. הסעיף המרכזי בהצעה מסמיך את המפקח על הבנקים לפתוח לתחרות את הסליקה של כל מי שמוגדר "מנפיק גדול", שלו מותג אשראי בעל נתח שוק של יותר מ־10%. כיום, בעוד שכל אחת משלוש חברות כרטיסי האשראי (ישראכרט, כאל ולאומי קארד) סולקות את שני המותגים המובילים (ויזה ומסטרקארד), נהנית ישראכרט מבלעדיות בסליקת כרטיסי אשראי ישראכרט, שנתח השוק שלהם הוא כ־17%. כך, הנפגעת העיקרית מהצעת החוק תהיה ישראכרט, שטוענת כי מדובר בהפקעת קניין פרטי לא מוצדקת.

בנוסח הצעת החוק הנוכחי, התחרות בתחום הסליקה לא תורחב לשני מותגי האשראי הקטנים - אמריקן אקספרס שמנפיקה ישראכרט (נתח שוק של כ־5%) ודיינרס שמנפיקה כאל (נתח שוק של כ־4%). ואולם במסמך שהגישה כאל לוועדת הכלכלה היא מבקשת להוריד את רף הגדרת "מנפיק גדול" ל־5%. משמעות הדרישה של כאל: פתיחת סליקת אמריקן אקספרס לתחרות.

במסמך שהעבירה לוועדת הכלכלה מציינת עוד כאל כי היא "חוששת שמנפיקים בעלי היקף פעילות רחב ישתמשו במניפולציות כדי לחמוק מתחולתו של החוק ולמעשה לרוקן אותו מתוכן". כאל מציעה לקבוע בחוק איסור חד־משמעי על סירוב להתקשרות של מנפיק בעל היקף פעילות רחב עם סולק מטעמים בלתי סבירים. כאל טוענת כי מתן שיקול דעת למפקח על הבנקים, כפי שמוצע בהצעת החוק הנוכחית, "יסרבל את יישום החקיקה שלא לצורך".

מכאל נמסר בתגובה: "כיום, התפלגות שוק כרטיסי האשראי בין הסולקים השונים מונעת תחרות יעילה בשוק. אנו חותרים לקיומה של תחרות אמיתית, שתאפשר סליקת המותגים הנפוצים על ידי כל הסולקים, מצב שיתקיים עם הורדת כל החסמים האפשריים ובהם הורדת הסף של הגדרת 'מנפיק גדול' ל־5% לפחות. הותרת נתח משמעותי מעוגת הסליקה בידי סולק יחיד תעקר את החוק מיסודו. כרטיס אשר חלקו בשוק הנו פחות מ־5% אינו מהווה שיקול בהעדפת הסליקה על ידי בית העסק".

בישראכרט ידרשו מהוועדה להגדיל את רף הגדרת "מנפיק גדול" מ־10% ל־20%. לפני הפסח הודיעה החברה על הפחתת 10%–15% מעמלת הסליקה שהיא גובה מבתי עסק קטנים בפריפריה למשך שנה. בחברה יטענו כי המהלך שביצעה שיפר את מצבם של כ־80% מבתי עסק אלה ונתן מענה לסוגיה.

יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה־הכהן (ליכוד) אמר ל"כלכליסט": "אני מניח שכאל יציגו את ההצעה בדיון, ואני בטוח שאחרים יבקשו דווקא להגדיל את הרף. אנחנו נצטרך לראות מהי טובת הצרכן ונכריע בסופו של דבר לפי זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות