אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך להיגמל מהאייפון? צילום: בלומברג

איך להיגמל מהאייפון?

הדרך לשנות את המצב היא לקבוע לעצמך חוקים בל יעברו. למשל תחליט, ותודיע ליקרים לך, שאתה לא משחק יותר בכלל בין שש בבוקר לתשע בערב. או שאתה לא משחק בכלל בעבודה, או לא משחק בכלל בימים א'־ה'

26.05.2011, 10:33 | דן אריאלי

פרופסור יקר,

אני מבזבז שעתיים ביום על משחקים מטופשים באייפון. אני לא מצליח לעצור את עצמי. זה מרגיש כל כך לא מזיק, אבל בעצם זה די מוציא אותי מריכוז בעבודה וגם די מפריע לי עם האשה והילדים. יש לך רעיון איך להיפטר מהרגלים רעים שהם לא ממש רעים?

עידן

עידן היקר,

וואו! שעתיים ביום זה באמת הרבה. וכשאתה שואל איך להיפטר מהרגלים רעים, אני לא בטוח שנחוצה התוספת "שהם לא ממש רעים". זה באמת המון זמן, ויש לי הרגשה שהבעיות שהתחלת להבחין בהן הן רק חלק מהנזק.

אז איך נפטרים מהרגלים, רעים או לא כל כך רעים ככל שיהיו? אנחנו יודעים שלאנשים קשה לשנות את הרגלי ההתנהגות והצריכה שלהם, ובעיקר קשה להם כשאין להם חוקים ברורים שאפשר להיצמד אליהם. בדיאטה, למשל, אפשר לקבוע כלל כגון "אני לא שותה משקאות שיש בהם סוכר". כשנגמלים מעישון אפשר לקבוע את הכלל "אני לא מעשן". אבל כשהכלל אינו ברור, למשל כשהוא נוגע לדברים מעורפלים כגון מידות וכמויות, זה יותר קשה. כשמישהו קובע לעצמו כלל כגון "אני שותה רק כוס יין אחת ביום", פתאום לא ברור באיזה גודל כוס מדובר, ואם אתמול הכוס היתה קטנה במיוחד אולי היום אפשר לשתות יותר - ובקיצור, מהרגע שהקביעה אינה נחרצת וחד־משמעית אנחנו יכולים להתחיל לרמות את עצמנו, עושים את זה מצוין, וכך משמרים את ההרגלים הרעים ומרגישים עם עצמנו טוב, גם אם בסופו של דבר אנחנו מזיקים לעצמנו.

אם תחליט, למשל, "לשחק פחות" או "לא לשחק יותר מדי", תגלה שלא כל כך ברור כמה זה "לא יותר מדי" ומתי זה נהיה "פחות". לכן דיאטות ותוכניות גמילה שמבוססות על כמויות ועל "הכל במידה" מצליחות פחות מכאלה שמבטלים בהן קטגוריות מאכל שלמות. לכן, הדרך לשנות את המצב היא לקבוע לעצמך חוקים בל יעברו. למשל תחליט, ותודיע ליקרים לך, שאתה לא משחק יותר בכלל בין שש בבוקר לתשע בערב. או שאתה לא משחק בכלל בעבודה, או לא משחק בכלל בימים א'־ה'.

זכור שכמו סיגריות ואוכל, גם המשחקים האלה ממכרים. כך זה אמור להיות. הם ממכרים כי הם משחקים טובים. אתה פשוט בוחר במשהו טוב יותר.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות