אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיסוי על דירה שנייה - מכה לשוק הדירות להשכרה צילום: עמית שעל

מיסוי על דירה שנייה - מכה לשוק הדירות להשכרה

אם הממשלה לא תמצא פתרון יצירתי להגדיל את היצע הדירות להשכרה - זוגות צעירים ובודדים עלולים לעמוד מול שוקת שבורה

27.05.2011, 08:08 | אהוד המאירי

בתקופה האחרונה, מעלה האוצר הצעות להגדלת המיסוי על דירה שנייה, זאת כדי לפגוע בכדאיות ההשקעה ועל ידי כך להוריד את הביקושים לדירות. אולם, התוצאה הנלווית לכך היא שפחות ופחות דירות ייכנסו לשוק הדירות להשכרה ופועל יוצא מכך הוא עליה בדמי השכירות.

"שוק הדירות השניות" בישראל הוא השוק היחידי כיום שמספק דירות להשכרה לזוגות צעירים ולחסרי אמצעים לקניית דירה, וזאת ללא הטבות כאלו או אחרות או סובסידיה מהממשלה.

בכל העולם המערבי מקובל שבתי השקעות, חברות ביטוח, קופות גמל של ארגוני עובדים, בנקים ומוסדות שונים, משקיעים בקומפלקסים של מאות ואלפי יחידות מגורים המושכרות בשוק החופשי. ישנן גם מדינות בהן הממשלה או העירייה מעמידות דירות ציבוריות בדמי שכירות מסובסדים לטובת שכבות מעוטות יכולת. על ידי כך נוצר מגוון רחב של דירות להשכרה המוצעות בגדלים שונים ומופנות למגזרים שונים, ולרמות הכנסה שונות, החל מבודדים עבור לזוגות צעירים, משפחות, וכלה במבוגרים.

האוצר מכה שנית: מבקש להכביד את המס על רכישת דירה שנייה חצי שנה לאחר שהעלו את מס הרכישה, שטייניץ ונסרדישי מתכננים להגדיל שוב את נטל המס על ציבור המשקיעים בשוק הדיור. התאחדות הקבלנים: "מספיק לחלוב את רוכשי הדירות" הדר קנה ותומר אביטל, 37 תגובותלכתבה המלאה

ההיצע הרחב מאפשר ניידות של משפחות בעקבות השינויים במקומות העבודה ומאפשר לתא המשפחתי להימנע מלהשקיע כספים בדירת מגורים ולייעד את אותם כספים וחסכונות להשקעות בפיתוח עסקים של משקי הבית, למשל. הדירות מושכרות ללא הגבלת זמן כי הבעלים הם חברות כלכליות ולא כמו בישראל בה הדירות מצויות בידי אנשים פרטיים ומושכרות לתקופות קצובות ומוגבלות עד שהבת של בעלי הדירה תתחתן, או עד שהמוכר יוכל לקבל פטור ממס שבח.

בישראל, המגזר העסקי, חברות הביטוח וקופות הגמל אינם נכנסים להשקעה בבנייני מגורים, כפי שקורה בארצות שונות באירופה ובארצות הברית, בשל התשואה הנמוכה של 3%-4% לשנה בלבד, זאת לעומת ההשקעה בבנייני משרדים ומסחר בהם התשואה נעה בגבולות 8%-9% לשנה. בנוסף, על אף הטבות במיסוי שניתנו לבנייה להשכרה למגורים, היצע הדירות להשכרה בישראל לא הצליח לגדול משמעותית.

דווקא משקי הבית הפרטיים רואים בהשקעה בדירה שנייה המיועדת להשכרה לדיירים, כסוג של חיסכון לטווח ארוך, המחליף את הפיקדונות בבנקים או כחלופה לרכישת אג"ח, למשל. בשנתיים האחרונות נתקלנו בתופעה של רכישת דירה שנייה לטווח קצר על ידי משקיעים שלא מצאו בשנים 2010-2009 אפיקי השקעות ראויים וזרמי כספים חזרו מהשקעות כושלות בחו"ל, יצאו מהבורסה ובשל שיעורי הריבית הנמוכים, פנו לשוק הדירות. כמו כן, אנחנו מכירים היטב את התופעה של "האמא היהודייה" שרואה ברכישת דירה שנייה כחסכון אפשרי לשידוך העתידי הרחוק של הבן או הבת.

צריך לזכור ששוק הדירות להשכרה, שקיים בעיקר באזורי הביקוש בערים השונות, מושתת כולו על דירות שנרכשו על ידי אותם אנשים פרטיים כחסכון לטווח ארוך, ואלמלא שוק זה, כמעט ולא היה היצע של דירות להשכרה בארץ. ועכשיו, הממשלה עלולה, בהגבלותיה, לפגוע בשוק זה, כל עוד היא איננה דואגת במקביל לדירות ממשלתיות או עירוניות להשכרה. זוגות צעירים ובודדים עלולים לעמוד מול שוקת שבורה, אם הממשלה לא תמצא פתרון יצירתי להגדיל את היצע דירות אלו.

ראוי להדגיש, כי התהליכים בשוק הנדל"ן הינם מטבעם איטיים ולא מהירים וחדים כמו בבורסה לניירות ערך. התהליכים בשוק הנדל"ן נעשים בהדרגה, כי כדי להגדיל את היצע הדירות, יש להגדיל את היצע הקרקעות הזמינות לבנייה ע"י תכנון זריז והוצאת מכרזי מינהל, לפתח את השכונות החדשות וכו'. אך נראה כי הממשלה בהיסטריה ואיננה מחכה להיווכח אם הפעולות השונות שננקטו עד היום מתחילות לתת את אותותיהן.

קיים חשש גדול שמכות נוספות שמתכנן האוצר שיצטברו לכל המהלכים שנעשו עד כה, יביאו לכך שבעוד שנה נצפה בירידה לא מבוקרת של מחירים. אז יהיה מקום לדאגה של בנק ישראל על יציבות הבנקים למשכנתאות. כמו כן, תיווצר בעיה לרוב בעלי הדירות אשר הדירה מהווה את רוב הונם וחלק ניכר מחסכונותיהם ואלו עלולים להישחק במהירות.

אהוד המאירי הוא יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות93 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

91.
מקלט מס חוקי
הכנסה מהשכרת דירה היא ההכנסה היחידה במשק שפטורה ממס הכנסה. בעלי הבתים זועקים שמחירי השכירות יעלו. טענה דמגוגית אם הם יכלו להעלות את שכר הדירה הם היו מעלים והם אכן העלו בשנים האחרונות,. עד קצה גבול היכולת של השוכרים . הם עצרו את העליות רק כשנוכחו שהשוכרים לא יוכלו לעמוד בשכירות . טענה דומה נשמעה בעבר כאשר טענו שמיסוי הבורסה ימוטט את השוק והמשקיעים יברחו לחו"ל. כולנו יודעים מה קרה לבורסה. הגיע הזמן שמס הכנסה יגבה מכולם ! בלי להתחשב בלוביסטים כאלה ואחרים. אגב בבעלותי דירה שניה שמשמשת לסידור ראשוני עבור בניי שמתחתנים.
תום , מבשרת  |  01.06.11
90.
פיצול דירות גדולות באופן חוקי - הפתרון המיידי והיעיל מכל
בתל אביב מנהלים מלחמת חורמה נגד מפצלי הדירות, במקום להבין שזהו פתרון זמין ויעיל שיכול היטיב עם כולם - עם שוכרים שלא רוצים לגור עם שותפים ומוכנים לשלם עוד קצת על הלוקסוס הזה, למשכירים שמרויחים עוד כ-20% על ההשקעה שהיא ממילא אחת הגרועות שיש (3-4 אחוז לשנה. חחחח), ולעירייה אם תתנהל בשכל ותגבה היטל פיצול או ארנונה יותר גבוהה. במקום להילחם - תקבעו כללים לפיצול ומי שעומד בהם - סבבה - כולם ייהנו.
פצלאווי  |  29.05.11
89.
רק מיסוי מלא על דירה שנייה להשכרה יציל את המצב
כל אותם ספקולנטים שקראו את אבא עשיר אבא עני ומצאו שכאן במדינת חלם חוק שנועד להיטיב עם העליה מרוסיה בשנות ה90 של המאה הקודמת ממשיך בלי שיעצרו אותו-זהו אחלה מקלט מס פשוט וקל,אם אתה לוקח בחשבון שוכרים בעייתים,וכך מעט יחסית חברה,רבים מהם עובדי הייטק שמרוויחים עשרות אחפי שקלים בחודש גם כך רוצים עוד ועוד ולרבים יש יותר מ4 דירות!!!! הכל ממונף ,אבל כשהמחרים זינקו חלק כבר החזירו את השקעה וכעת קוטפים את הפירות ורק הצעירים שלנו יוכלו לשכוח מדירה במחיר סביר. רק מס מלא על דירה 2 ואילך יוריד את הלחץ-בתחילה זה יגיע לשוכרים אבל יש גבול ליכולת ולרצון לשלם מחירים מטורפים וכאשר המשכיר יגלה שהשכירות כבר לא ממנית לו את המשכנתא הוא יבהל ,ינסה למכור,אני מאמין שבתוך שנה תהיה הצפה של דירות השקעה למכירה-מה שכאמור יעזור לשוכרים שיוכלו לקנות דירה במחיר הגיוני ונכון ולא טירוף של 400000 דולר ל4 חדרים.....(גם שינוי המחירים לשקלים עשה פה באלאגן לא קטן אבל זה כבר סיפור אחר-ניפוח השקל -שגם קשור לאותם חברה ספקולנטים......) כבר לפני שנתיים ויותר כתבתי על כך בתגובות ואני מאמין שזה הצ'אנס היחידי-חוץ מהתרסקות כלכלית אמיתית בהמשך שתגיע אם לא יעצרו את החגיגה!!!
יגאל , אורנית  |  29.05.11
לכל התגובות