אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תסבסד כ־12,000 סטודנטים נוספים במכללות צילום: אוראל כהן

המדינה תסבסד כ־12,000 סטודנטים נוספים במכללות

עלות הסבסוד תהיה כ-620 מיליון שקל בשש השנים הקרובות; סך הכל המדינה תסבסד חלק משכר הלימוד של כ-65 אלף סטודנטים במכללות המתוקצבות, שישלמו הודות לכך שכר לימוד אוניברסיטאי בלבד

29.05.2011, 09:02 | ליאור בן דוד

הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה החליטה להוסיף כ־12,000 מכסות חדשות לסטודנטים במכללות, בעלות של כ־620 מיליון שקל בשש השנים הקרובות. המשמעות היא כי בסך הכל המדינה תסבסד חלק משכר הלימוד של כ־65,000 סטודנטים במכללות המתוקצבות, שישלמו הודות לכך שכר לימוד אוניברסיטאי בלבד.

בחלוקת המכסות בין המוסדות השונים ניתנת עדיפות למוסדות הנמצאים בפריפריה ובאזורי עדיפות לאומית, ולכאלה המלמדים תחומים הנדרשים בהיבט של תכנון המשק הלאומי, כגון הנדסה ומדעי המחשב. בנוסף, אושרו 1,000 מכסות ייעודיות לתחום הסיעוד, בשל צורך לאומי שנוצר לאחרונה במקצוע. עדיפות ניתנת גם למוסדות שבהם מספר הסטודנטים קטן מ־2,200, מכיוון שנמצא כי הם פחות יציבים מבחינה כלכלית.

הגדלת המכסות היא חלק מהתוכנית השש־שנתית של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, הכוללת בין היתר את הגדלת מספר הסטודנטים שהמדינה מממנת במוסדות המתוקצבים. התוכנית, שגובשה לפני כתשעה חודשים על ידי הוועדה בשיתוף עם משרד החינוך ומשרד האוצר, כוללת תוספת תקציב של כ־7.5 מיליארד שקל למערכת ההשכלה הגבוהה, ושמה דגש על מצוינות במחקר ובאיכות ההוראה. עוד היא מדברת על קליטת סגל אקדמי חדש באוניברסיטאות ובמכללות, על עידוד החזרתם של חוקרים שעזבו את הארץ ועל הנגשת האקדמיה לחרדים ולבני מיעוטים.

יו"ר הוועדה פרופ' מנואל טרכטנברג מסר שמספר המכסות בתחילת התוכנית עמד על 52,920. תוספת הקצאת המכסות הנוכחית תביא לעלייה של כ־20% במספרן עד לשנת הלימודים תשע"ו. מוועד ראשי המכללות נמסר בתגובה כי ההחלטה להתמקד בהגדלת המכסות מבורכת אך אינה מספקת, וכי הרחבת הנגישות בפריפריה ופיתוח תחומי לימוד חדשים מצריכים משאבים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות