אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גברים בעבודה: כדור חופשי צילום: אי פי אי

גברים בעבודה: כדור חופשי

עשרות גברתנים איטלקים מתאספים בפירנצה הציורית כדי להשתתף במשחק הכדור העתיק בעולם, שנגמר, איך לא, במהלומות

29.05.2011, 11:02 | רועי קורן
השנה היא 1503. הרנסנס בשיאו, ומיכלאנג'לו ממש לפני סיום העבודה על אחת היצירות הגדולות בהיסטוריה - פסל דוד. שניות לפני שפגש האזמל את השיש הבוהק, טס כדור עור דרך החלון ופגע בזרועו של הפסל המחונן. הפטיש הכה באזמל וזה כרת באחת את איבר הרבייה של המלך הג'ינג'י הראשון. את מבול הקללות באיטלקית מדוברת אפילו נייר העיתון לא יוכל לסבול, שכן מיכלאנג'לו מיודענו ראה את מפעל חייו יורד לטמיון, וקלט שצריך להתחיל הכל מההתחלה. על סופר־גלו אין מה לדבר.

הסיפור הזה, מן הסתם, לא התרחש במציאות אבל אינו מופרך לחלוטין. משחקי הכדור למיניהם היו מחזה של יום־יום ברחובות ובחצרות פירנצה, בירת מחוז טוסקנה. המחוז, שהוא ערש הרנסנס, היה מגרש המשחקים של אמנים כליאונרדו דה וינצ'י ורוקיו ובוטיצ'לי, אבל דרך חלונות הסטודיו שלהם הגיעו מבחוץ קולות ממגרש משחקים אחר לגמרי. בפיאצה סנטה קרוצ'ה התכנסו כמה פעמים בשנה המובחרים שבזכרי העיר לשעשועי כדור, שנקראו אז ונקראים עד היום Calcio Storico או בפשטות Calcio ("בעיטה" באיטלקית).

על הגבריות האיטלקית אין עוררין ואין צורך להרחיב את הדיבור. שמם של הגברים האיטלקים יצא למרחוק והם מביאים איתם אל מגרש החול שבכיכר הנ"ל את כל מטען הטסטוסטרון שאפשר לבקש ואת הדם האיטלקי החם. די ברור איך העניין ייגמר.

משחקים Calcio בפירנצה. עד שבירת עצמות, צילום: אי פי אי משחקים Calcio בפירנצה. עד שבירת עצמות | צילום: אי פי אי משחקים Calcio בפירנצה. עד שבירת עצמות, צילום: אי פי אי

ארבע קבוצות (הכחולים, האדומים, הלבנים והירוקים) בנות 27 שחקנים יתייצבו ב־18, 19 ו־24 ביוני בארגז החול הענק שבלב העיר לטורניר השנתי. החוק היחיד בטורניר המגביל את המשתתפים הוא איסור בעיטות לראש, מה שמשאיר המון המון גוף פנוי לפגיעות, כיד הדמיון הטובה. הכל הולך: חניקות, בעיטות, מרפקים ועוד ועוד. כל ארסנל הנזקים הכירורגיים והאורטופדיים עומד לרשות הספורטאים בבואם לנסות ולהעביר את כדור המשחק לצד של הקבוצה היריבה. כשסביבם שכיות החמדה של אחת מהיפות בערי העולם, נאבקים המשתתפים זה בזה במשך 50 דקות עד הכרעה או עד שבירת עצמות או שתיהן. שתיים מארבע הקבוצות יגיעו למשחק הגמר. את קרב התרנגולים האנושי מנהלים שופט ראשי ושישה שופטי משנה, המנסים כמיטב יכולתם לשוות לקטטה ההמונית מראית עין של אירוע ספורט.

אולי כאן המקום למתוח (בזהירות) ביקורת על האאוטפיט המגוחך שהמשתתפים מחויבים לעטות על גופם. מדובר בשעטנז מטופש של מכנסיים וחצאית מפוספסים, סטייל הצעקה האחרונה של אופנת רנסנס גרועה במיוחד. ועוד אומרים שהאיטלקים יודעים להתלבש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות