אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות חשיפת "כלכליסט": ועדת הכלכלה תדון מחרתיים בסחר חברות ישראליות עם איראן צילום: אלכס קולומויסקי

בעקבות חשיפת "כלכליסט": ועדת הכלכלה תדון מחרתיים בסחר חברות ישראליות עם איראן

בכך נענה יו"ר הוועדה לדרישת ח"כ ד"ר נחמן שי שהוועדה תדון ותקבל דיווח על הפרת הסנקציות על איראן בידי חברות של סמי עופר וחברות ישראליות נוספות בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי הקשרים של סמי עופר עם איראן לא מסתכמים בפעילות של מכלית נפט אחת

29.05.2011, 17:10 | תומר אביטל

ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים מחרתיים (ג') אחה"צ דיון דחוף לנוכח הפרסומים על סחר של חברות ישראליות עם איראן.

בכך נענה יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, לדרישת ח"כ ד"ר נחמן שי (קדימה) שהוועדה תדון ותקבל דיווח על הפרת הסנקציות על איראן בידי חברות של סמי עופר וחברות ישראליות נוספות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", פעלו האחים עופר באיראן משנת 2004 ואילך, ובין 2004 ל-2010 עגנו לפחות 7 מיכליות נפט שונות בנמל חארק האיראני. נודע גם כי ישנם עוד כ-200 חברות ישראליות הסוחרות בעקיפין ובדרכים עקלקלות עם איראן.

לדברי ח"כ שי: "יש לקיים בעניין זה דיון פומבי. ישראל מובילה במסע הבין לאומי נגד איראן ולא עולה על הדעת שחברות ישראליות ינהגו אחרת".

לקראת הדיון אמר היו"ר שאמה-הכהן: "מצב בו חברה ישראלית מובילה, או כזו הקשורה בה, סוחרת עם איראן בצורה ובמידה המביאה את ארה"ב להטיל סנקציות עליה הוא חור ענק מסוכן ואסטרטגי במאמץ הבלימה לתוכנית הגרעין האיראנית. ישראל חייבת, בבחינת נאה דורשת ונאה מקיימת, לסגור את הפרצה הזו ואף להיות סמן ימני בעניין זה".

לדיון הוזמנו נציגי משרד החוץ, משרד הביטחון, משרד התמ"ת, משרד ראש הממשלה, המועצה לביטחון לאומי, התאחדות התעשיינים, פורום מנהלי כספים ראשיים, לה"ב - לשכת ארגוני העצמאים, לשכת הספנות, מכון הייצוא  החברה לישראל ועוד.

 

במקביל, תנועת אומ"ץ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה להרחיב את החקירה בחשדות לכאורה לסחר עם איראן מצד האחים עופר וחברות אחרות.

גם ח"כ אריה אלדד, יו"ר השדולה למאבק בשחיתות בכנסת, פנה היום ליועמ"ש בבקשה לפתוח בחקירה נגד האחים עופר. לדבריו "אזרחי ישראל זכאים לדעת אם משפחת עופר שזכתה מטעמים תמוהים לקנות בפרוטות נכסי מדינה אדירים לא העדיפו גם בפרשה האיראנית את טובתם האישית על פני טובת המדינה. ישראל נראית נלעגת כשהיא תובעת מכל העולם סנקציות על איראן בשעה שענקי המשק שלה עצמה סוחרים עם מי שחותר בקנאות ובנחישות להשמידנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות