אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סינדרום ירושלים צילום: ראובן שוורץ

סינדרום ירושלים

70 שחקנים זרים ויותר מ-11 מאמנים עברו בהפועל ירושלים ב-15 השנים האחרונות. הגיע הזמן לחשוב כמו אלטרנטיבה אמיתית למכבי ת"א

30.05.2011, 14:19 | אלעד פרננדס

לפני כמה שבועות טובים ראיין רון קופמן את דני קליין, יו"ר הפועל ירושלים. במהלך הראיון אמר קופמן לקליין כי הוא נורא מזכיר לו את שמעון מזרחי

זה ממש רחוק מהמציאות. דני קליין והפועל ירושלים מזכירים את שמעון מזרחי ומכבי תל אביב כמו שחיקוי סיני של אייפון מזכיר אייפון. בהתחלה זה נראה אחלה, ואתה מרגיש שממש דפקת את אפל עם הזיוף הזול - אבל אחרי חודש זה כבר מתפרק לך בידיים ואתה מוצא את עצמך עומד בתור לדבר האמיתי.

עד שנת 1996 התנהל לו מועדון הפועל ירושלים על מי מנוחות. בלי רכבת מאמנים ושחקנים, בלי מיליונרים משונים שבאים והולכים, ומעל לכל בלי יומרות להביס את הענק הצהוב. לא היו אכזבות. רק הפתעות לטובה.

ואז הפועל ירושלים זכתה בגביע. לא באחד אלא בשניים. ועוד ברצף. ועוד נגד מכבי תל אביב. והציפיות התחילו להרקיע. אוהדים ומנהלים שאלו את עצמם "אם לקחנו שני גביעים, אז למה לא אליפות?". ומעכשיו חייבים להגיע כל עונה לגמר הגביע והפלייאוף, וחייבים לנצח את מכבי במלחה, וכל הפסד לקבוצה שלא קוראים לה מכבי תל אביב מתקבל בתדהמה ובזעזוע כאילו הלייקרס הפסידו לקריית טבעון.

עודד קטש. הקבוצה צריכה יציבות מקצועית, צילום: ראובן שוורץ עודד קטש. הקבוצה צריכה יציבות מקצועית | צילום: ראובן שוורץ עודד קטש. הקבוצה צריכה יציבות מקצועית, צילום: ראובן שוורץ

סחרור על מה?

וכאן טמון הפרדוקס הירושלמי: ההצלחה הכניסה את המועדון לסחרור מטורף שבו הקהל תובע לנשל את מכבי ת"א מהבכורה, וההנהלה נגררת אחרי קיצוניות האוהדים.

70 שחקנים זרים ויותר מ-11 מאמנים עברו בקבוצה ב 15 השנים האחרונות כתוצאה מטירוף המערכות. 

אף אוהד לא רוצה שהפועל ירושלים תחזור להיות קבוצת מרכז טבלה סימפטית וחביבה. אך מצד שני, גם נמאס שכבר 15 שנה שהפועל ירושלים רודפת אחרי מכבי ת"א ולא מצליחה להשיג אותה.

ההנהלה בראשותו של דני קליין חייבת לעצור רגע בצד ולהתחיל לחשוב שאולי אפשר להוות אלטרנטיבה למכבי ת"א בדרכים אחרות.

אולי העברת חלק מבעלות הקבוצה לידי האוהדים, כדי ליצור סולידריות (שתוביל גם להכנסות גבוהות יותר) עם הפועל קטמון. לייצר שקיפות ניהולית אמיתית ויציבות בצוות המקצועי. כן,כן, עם כל אותם מונחים שזרים לספורט הישראלי.

דני קליין צריך להתרכז בגיוס ספונסרים ומשקיעים, בשיווק ובבניית המועדון כמותג שונה ומיוחד. עליו לזנוח את המנהג הקלוקל שלו להתערב בפן המקצועי ופשוט להשרות שקט וביטחון לצוות האימון.

במקום להיות מובל על ידי הקהל, הוא צריך להוביל, ולבנות מועדון עם שאיפות ריאליות שמייצג משהו שונה בספורט הישראלי. והכי חשוב - עליו להתחיל בדיאלוג כן וכואב עם הקהל הירושלמי, בו יסביר שהפועל ירושלים נוטשת את המירוץ חסר התוחלת אחר מכבי ויוצאת לדרך חדשה ושונה.

במילים אחרות, הגיע הזמן להחליף את הדיסק השרוט של השנים האחרונות. כדי להוות אלטרנטיבה אמיתית למכבי לא חייבים להפוך לחיקוי עלוב שלהם, אפשר פשוט לנסות ולהיות משהו אחר ושונה.

הכותב הוא חבר בארגון היציע ומגיש תוכנית הספורט "יציע הכבוד" ברדיו כל השלום 107.2fm

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות