אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרופה לסרטן הדם של XTL זכתה למעמד של תרופת יתום צילום: shutterstock

התרופה לסרטן הדם של XTL זכתה למעמד של תרופת יתום

התרופה המיועדת לטיפול בסרטן הדם מסוג מיאלומה פונה לשוק שמכירותיו צפויות להגיע ב־2018 ל־5.3 מיליארד דולר

30.05.2011, 07:12 | ניר צליק

חברת אקס.טי.אל (XTL) הישראלית, הפועלת בתחום פיתוח התרופות, קיבלה מעמד של תרופת יתום ממינהל המזון והתרופות האמריקאי, FDA, לתרופת האריתרופוייטין רקומביננטי (המבוססת על ההורמון EPO). תרופה זו מיועדת לטיפול בסרטן הדם מסוג מיאלומה.

התרופה נמצאת בהכנות לתחילת ניסוי קליני (שלב 2), כאשר אקס.טי.אל מקווה כי היא תצליח לאשר את פרוטוקול הניסוי עד סוף השנה הנוכחית. משך הניסוי צפוי לארוך כשנתיים וחצי, ועלותו מוערכת ב־1–1.5 מיליון דולר.

את התרופה עצמה השיגה אקס.טי.אל באמצעות רכישת חברת ביו־גל, כאשר בעליה של ביו־גל קיבלו בעסקה כ־69.4% ממניות אקס.טי.אל. ביו־גל, המנוהלת על ידי דוד גרוסמן, הוקמה למטרת מסחור הורמון ה־EPO לצורך הפקת תרופה לסרטן הדם.

ה־FDA מעניק מעמד של תרופת יתום לתרופות שנועדו לטפל במחלות הפוגעות במספר קטן יחסית של אנשים וזאת כדי לעודד את פיתוחן (בארצות הברית נקבע כי תרופת יתום ניתנת למוצרים שנועדו לטפל בעד 200 אלף איש). מעמד של תרופת יתום מזרז את הליכי הניסוי בתרופה, ומקנה זכות לשווק את התרופה למשך שבע שנים באופן בלעדי. בנוסף, מתחרה אשר יבקש מעתה לפתח תרופה לאותה מחלה ייאלץ כעת להוכיח כי הטיפול שהוא מציע עדיף על זה שמציעה אקס.טי.אל מבחינה קלינית.

ה־EPO הוא הורמון המיוצר בגוף האדם על ידי הכליות, ואחראי על ייצור כדוריות דם אדומות במוח העצם. ההורמון מיוצר כיום בהנדסה גנטית ומאושר בינתיים לטיפול באנמיה בלבד, כאשר המכירות הכלל־עולמיות של ההורמון הסתכמו ב־10.8 מיליארד דולר בשנת 2006, והוא מיוצר בעיקר על ידי ג'ונסון אנד ג'ונסון, רוש ואמג'ן.

מיאלומה היא סרטן הדם השני בשכיחותו, המייצג כ־10% מכלל סרטני הדם וכ־1% מכלל מקרי הסרטן בארה"ב. כ־69 אלף בני אדם בארה"ב סובלים ממיאלומה, וכ־20 אלף חולים מאובחנים בה בשנה. ברחבי העולם המערבי מתגלים כ־45 אלף מקרי מיאלומה חדשים בכל שנה ותוחלת החיים של חולה מאובחן עומדת על 3–5 שנים.

ב־2008 הסתכם היקף המכירות של התרופות למחלה בכ־2.1 מיליארד דולר, והן צפויות להגיע ל־5.3 מיליארד דולר ב־2018, עלייה של כ־250%. אקס.טי.אל עסקה בעבר בפיתוח תרופות לצהבת, כמו גם בתרופות לכאב עצבי בקרב חולי סוכרת. ב־2008 כשלו הניסויים הקליניים של החברה בתרופת הביספאדין לכאב העצבי, ואקס.טי.אל נפרדה אז ממרבית עובדיה ולמעשה נותרה מעין שלד בורסאי, שאליו היא יצקה את פעילות ביו־גל לפני כמה חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות