אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות חדשות ימגרו מסחר לא הוגן ברישיונות הנפט והגז

תקנות חדשות ימגרו מסחר לא הוגן ברישיונות הנפט והגז

בעלי זכויות רישיון, היתר וחזקה בתחום חיפושי האנרגיה שירצו למכור אותן ייאלצו לעמוד בהגבלות מחמירות. בין התקנות: בעל רישיון חייב להחזיק בו לפחות שנה, שבמהלכה הוא מחויב בפיתוח המאגר. הנפגעים העיקריים – השחקנים הקטנים בשוק

31.05.2011, 07:50 | ליאור גוטמן

הממונה על הנפט במשרד התשתיות הלאומיות פרסם תקנות חדשות לשימוע בתחום חיפושי הגז והנפט, הנוגעות להעברת זכויות רישיון, היתר וחזקה בין גופים שונים.

כוונת המשרד היא למגר תופעות של מסחר שאינו הוגן לכאורה ברישיונות השונים, שבבסיסו גריפת רווח כספי, להבדיל מפיתוח מאגרי האנרגיה ששוכנים מול חופי ישראל. התקנות הן שלב מקדים טרם הפיכתן לכללי עבודה מחייבים, מהלך שצפוי להתקיים בסוף יוני הקרוב.

בשנה האחרונה ריכז מגזר הגז והנפט פעילות רבה, לפעמים ללא סיבה נראית לעין. על פי נתוני רשות ני"ע, מאז גילויי מאגרי תמר ודלית (תחילת 2009) חלה התעוררות רבה בגיוסי ההון, ובמהלך 2010 גויסו בענף הגז והנפט קרוב למיליארד שקל, לעומת כ־620 מיליון שקל שגויסו ב־2009. מחזורי המסחר בתחום גדלו ב־30% בממוצע.

כעת דורש משרד התשתיות כי בעל הרישיון יחזיק בו במשך שנה לפחות לפני הגשת בקשה להעברת הזכויות לגורם אחר (לעומת תקופה של חצי שנה בתקנות הקודמות), כאשר אין להעביר רישיון אם הוא פוקע בתוך פחות מ־90 יום. כמו כן, בעל הרישיון הישן יהיה מחויב במהלך השנה בפיתוח מאגרי האנרגיה, בהתאם ללו"ז שעליו דיווח מראש. בנוסף, הרוכש חייב להחזיק ביכולות פיננסיות ומקצועיות זהות או טובות יותר מבעלי הרישיון הקודם, ועליו ליטול את האחריות על ביצוע הקידוחים, אם המוכר הוא מפעיל הקידוח בפועל.

אי־קיום תנאים אלו יאפשר למשרד התשתיות לשלול כל העברה ואף להלאים רישיונות שניתנו לקראת הוצאתם למכרז חדש. ההעברה תישלל גם במקרים שבהם קיים חשש לביטחון המדינה או שהרוכש הורשע בפלילים, ומשרד התשתיות רשאי גם לשעבד את שטח החיפוש אם הרוכש מחכה למקורות מימון לפיתוחו.

לרשימת התקנות צורפה שורת חריגים, שעל פיה אין צורך בקיומם של התנאים האמורים אם אותו אדם שולט במעביר ובנעבר, למעט נושא הרישום הפלילי והחשש לפגיעה בביטחון המדינה. עוד נקבע שמשרד התשתיות רשאי להרשות העברת שליטה בתאגיד בהיקף של 25% או יותר גם אם לא מתקיימים כל התנאים המפורטים, ובלבד שהרוכש שכנע כי קיימים טעמים מיוחדים המצדיקים זאת, "לרבות העובדה כי ההיתר המוקדם, הרישיון או החזקה אינם חלק מהותי מנכסיו או עסקיו של המעביר".

הגופים שעלולים להיפגע צורה החריפה ביותר מהתקנות הם שחקנים קטנים שברשותם היתר (הרשאת חיפוש), רישיון (הרשאת הפקה) או חזקה (המאגר הוכח כמסחרי).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות