אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים שנחזור אל הברזים: המדינה יוצאת למאבק במים המינרליים צילום: יובל חן

רוצים שנחזור אל הברזים: המדינה יוצאת למאבק במים המינרליים

המשרד להגנת הסביבה שוקל לייקר לחברות המים המינרליים את תעריפי המים לייצור, לתעריף שמשלם צרכן פרטי. החברות, שגם כך מתכווצות לטובת מכשירי הסינון הביתיים, לא יאהבו את זה

31.05.2011, 10:01 | גיל קליאן

המשרד להגנת הסביבה, בראשות השר גלעד ארדן, מתכוון לצאת במהלך החודשים הקרובים בקמפיין לעידוד שתיית מי ברז במקום מים מינרליים. בנוסף, תיבחן גם אפשרות להעלות את תעריפי המים לחברות המים המינרליים השונות, מתעריף לתעשייה לתעריף צרכן פרטי. התוכנית החדשה מגיעה על רקע חשיפתם של ממצאי דו"ח שהזמין המשרד להגנת הסביבה, שנועד לקבוע את העלות הסביבתית של מי הברז לעומת מים בבקבוקים - וחשף כי שתיית מי ברז ידידותית יותר לסביבה.

"בעקבות שנים של פרסום אגרסיבי מצד חברות המים המבוקבקים, נחרתה בתודעה הציבורית תפיסה שגויה שלפיה מי הברז אינם ראויים לשתייה", נכתב בדו"ח. "דוגמה לכך ניתן למצוא במסע הפרסום הנוכחי של מי עדן, שמצהיר כי בניגוד למי ברז או מים מסוננים - מים מינרליים הם 'הדבר האמיתי'. זאת אף שכתוצאה מזיהום מקורות השאיבה התקינו גם מי עדן וגם נביעות מסננים מיוחדים, כך שהמים שהן מוכרות הם למעשה מים מסוננים ולא מים מינרליים".

 הנתונים במילי ג הנתונים במילי ג'ול ל-9 ליטרים (שישיית בקבוקים). מילי ג'ול היא יחידת מידה של אנרגיה, המוגדרת כעבודה הנדרשת על מנת להרים מסה של 102 גרם לגובה של מטר אחד  הנתונים במילי ג

 

זיהומים במעיינות

 

שלא במפתיע מגלה המחקר, כי העלות הסביבתית של מים בבקבוקים גבוהה משמעותית מעלות מי ברז - וכי תרומת המים המינרליים לבריאות מוטלת בספק. לפי המחקר, חברות המים המינרליים משלמות למדינה 4.8 שקלים על כל קוב מים שהן שואבות (תעריף לתעשייה), בעוד שהצרכן משלם על צריכה ביתית 12.5 שקל לקוב. אותו צרכן פוגש לאחר מכן את המים שנשאבו על ידי החברות בחנויות השונות במחיר הגבוה עד פי 1,000 מעלות השאיבה לחברה. ולמרות זאת, ממצאי המחקר מראים כי 52% מצריכת המים בישראל נעשית באמצעות בקבוקים.

מבחינה בריאותית, התועלת של המים המינרליים מעולם לא הוכחה, ומי עדן ונביעות אף סבלו מזיהומים במעיינות שאילצו אותן להפסיק שאיבה ולהוריד מוצרים מהמדפים בתקופות מסוימות. כמו כן, מחקרים שבוצעו בארצות הברית מצביעים על הסכנה הטמונה באחסנה לא נכונה של המים המבוקבקים, שעלולה לגרום לזליגת חומרים מהפלסטיק למים עצמם.

פרשנות בקבוק עובר מהעולם זה לא משנה עד כמה יתייעלו חברות המים המינרליים, עד כמה ימחזרו, עד כמה יפחיתו את עלויות האנרגיה או יובילו את הבקבוקים במשאיות חשמליות - עצם המוצר שלהן אינו נחוץ בעולם שבו מי הברז תקינים ובריאים גיל קליאן, תגובה אחתלכתבה המלאה

מחברת נביעות נמסר: "הדו"ח אינו מוכר לנו. המים המינרליים הטבעיים שלנו עומדים בכל תקנות משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה והרשויות הרלבנטיות". ממי עדן נמסר כי "החברה מספקת מי מעיין טבעיים ואיכותיים, הנבדקים מדי שעה, ועומדים בכל הסטנדרטים והתקנות".

נביעות עוברת להפסד

על רקע המחקר פרסמה אתמול נביעות את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2011, שחשפו את המשך הידרדרות ענף המים המינרליים מול התחרות הגוברת מצד המכשירים לטיהור: תמי 4 ואלקטרה.

ברבעון הראשון של השנה רשמה נביעות הפסד תפעולי של 4.2 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של מיליון שקל ברבעון המקביל. ההרעה בתוצאות נביעות מצויה כמעט בכל אחד מסעיפי הדו"ח הכספי. מכירות החברה ירדו ברבעון ב־8.4% להיקף של 68.9 מיליון שקל, בשל ירידה בכמות המים שנמכרה בבקבוקים. כמו כן, שיעור הרווח הגולמי נשחק ל־55.5% לעומת 59.1% ברבעון המקביל, והפסד של 3.7 מיליון שקל לעומת רווח נקי של 0.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

100 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

100.
מעל 10 שנים של הרעלת המים בישראל
האגודה למלחמה בסרטן הנלחמת נגד סרטן לא למניע מדווחת על 28000 של חולי סרטן בשנה ומצפה ל1 מי 3 אזרחי ישראל לחלות בעתיד.זה מעודד מאוד.המצב של השיניים של הילדים גרוע מאי פעם ונוסך ל45 מיליון דולר בשנה עלות ההרעלה צריכים תקציב מיוחד לתקן הנזק וממשיכים תחת המילה שממתינים לתוצאות של המחקר שלא נעשה.התוצאות בשטח מספיקים וההרעלה ימשיך הרבה שנים אחרי ההפסקה,הכל מזוהם כולל הגוף שלנו.
ורד , מרכז  |  24.07.11
98.
מי ברז טעימים.
נכון שעד היום מי ברז היו ממש מגעילים, ונכון שיש בעיה בצנרות בארץ. אבל כיום יש פתרונות לניקיון מי הצנרת ולהשבחת טעמם.. קחו לדוגמא את המים באגאדיר (אני שותה מושבע שלהם) שמשתמשים במיבראיה. אז תפסיקו לבכות, ותתחילו לחפש באינטרנט. (אל תאמינו לתמי 4 שאומרים שהמים שלהם טעימים -חארטה) לחחים!!
אביהו , הרצליה  |  01.06.11
96.
25 גיל , קוב זה 10000 ליטר? אולי בחולון. ויש לך עוד טעות יותר קשה
מעלים להם את התעריף של המים שהם משתמשים בהם כמו כל מפעל, מי ברז רגילים. המים המינרליים נשאבים ממעינות, ולא משתמשים בהם לפעולות השוטפות של המפעל. לא קשור בכלל למים המינרליים. יתכן שמחיר המים המינרליים לצרכן יעלה טיפה. לכן גם הממליצים שלך לא ממש מבינים. כמוך.
31.05.11
לכל התגובות