אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ: נבטל את הפטור ממס שבח על דירה להשקעה מ-2013 צילום: רפי קוץ

שטייניץ: נבטל את הפטור ממס שבח על דירה להשקעה מ-2013

שר האוצר הציג צעד נוסף לבלימת מחירי הנדל"ן - פטור מלא ממס שבח עד תחילת 2013 לכל בעל דירה שמשמשת לעסקים אם הוא ימכור אותה לצרכי מגורים. שטייניץ: "אנחנו מוציאים מהתיק פטיש של 5 ק"ג כדי לתת מכה רצינית למחירי הדיור כבר במחצית השנייה של 2011. את פטיש ה-10 ק"ג עוד לא הוצאנו". לשאלה אם לא יהיו מסים חדשים בעקבות הפגיעה בהכנסות המדינה לאור הצעדים ענה שטייניץ: "אני לא מתחייב לכלום"

31.05.2011, 11:52 | אמנון אטד

"כל הצעדים שנקטנו בשנה האחרונה לעצירת מחירי הנדל"ן אינם מספיקים. החלטנו, לאחר דיונים רבים ובדיקות, על עליית מדרגה בצעדים". כך אמר היום שר האוצר יובל שטייניץ, במסיבת עיתונאים מיוחדת. לדבריו, "המטרה החד משמעית שלהם היא לשנות את דינמיקת המחירים בישראל. אנחנו מוציאים מהתיק פטיש של 5 ק"ג כדי לתת מכה רצינית למחירי הדיור כבר במחצית השנייה של 2011.

"הצעד הראשון עוסק במס השבח והשני בהפיכת דירות מעסקים למגורים. נבטל את הפטור ממס שבח על דירה להשקעה", אמר שטייניץ. "החל מ-2013 פטור זה יבוטל. השבח יתחיל להיחשב מרגע החקיקה בכנסת אבל יחול רק על עסקאות מ-2013 ומעלה. המסר הוא מאוד ברור - מי שיש לו דירות להשקעה ורוצה לפטור אותם מפטור ממס שבח - מוטב שיעשה זאת כעת - לפני 2013. בכך אנו מקווים להגדיל משמעותית את היצע הדירות".

הצעד השני קשור בדירות למגורים שמשמשות כעסקים. לדברי שטייניץ, "יש כיום עשרות אלפי דירות שנבנו כדירות מגורים ומשמשות לעסקים: מרפאות שיניים, משרדי עו"ד ועוד. אנו מעוניינים לתת תמריץ משמעותי למי שבשנה וחצי הקרובות ימכור את הדירה שמשמשת היום כעסקים לצורכי מגורים. כאן אנו נותנים פטור מלא ממס שבח עד תחילת 2013 לכל בעל דירה שמשמשת לעסקים אם הוא ימכור אותה לצרכי מגורים".

"אנחנו מקווים שאלפי דירות כאלו יועברו בשנה וחצי הקרובות לטובת מגורים. כאן לא מדובר רק בהסטת היצע, אלא בתוספת היצע".    שר האוצר אמר עוד כי להערכת האוצר המהלכים הללו יגרמו לירידה גם במחירי השכירות" .

לשאלה אם הפגיעה בהכנסות המדינה ממסים בעקבות המהלכים לא תגרום להעלאת מסים אחרים, ענה שטייניץ: "אני לא מתחייב לכלום".

"השלכות חברתיות לא רצויות"

"מזה כמה חודשים שאני שוקל צעדים חדשים ומשמעותיים כדי לבלום את דינמיקת מחירי הדיור בישראל", אמר שטייניץ בפתח דבריו. "שוק זה נמצא לאחר כמעט עשור של בנייה מופחתת, גירעונית, ואנו מעריכים שיש גירעון של 50 אלף דירות למגורים בארץ. גם עקב הריבית הנמוכה נרשמו עליות מחירים. לעליות מחירים אלו יש פגיעה משמעותית בפערים החברתיים בישראל. אנחנו מעוניינים לקלוט עולים חדשים. עושים מאמצים גדולים להחזיר יורדים הביתה. ומעל הכל אנו מעוניינים שכל צעיר וצעירה יישאר כאן ויבנה כאן את ביתו.

"הדברים המרכזיים שקובעים את מקום מגוריו של אדם, מעבר לציונות, זה חינוך ברמה טובה, תעסוקה, ודיור בר השגה", הוסיף ואמר שר האוצר. "לכן מחירי הדיור הגיעו לרמה כזו שיש לה השלכות לאומיות חברתיות ובלתי רצויות. בשנתיים האחרונות ננקטו צעדים רבים על ידי גופים שונים, כמו הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שתועיל בטווח של השנים הקרובות, ונושא הוועדות לתכנון מהיר של רה"מ. יש צעדים שנקט משרד השיכון להגדלת ההיצע, גם בגיבוי של האוצר. ואכן, היקף התחלות הבנייה עלה משמעותית ב-2010. גם האוצר נקט במספר צעדים, וכל הפעולות האלו עשו את עבודתן, אבל לא מספיק".

לאחר שסיים את דבריו, נשאל שר האוצר שאלות על ידי עיתונאים. בהתייחסו לפרשת החברות של סמי עופר ויחסיהן עם איראן אמר שטייניץ שהנושא נמצא בבדיקה ראשונית ויטופל בהתאם לצורך.

שטייניץ עוד אמר כי הוא אינו רואה בתופעת הדירות להשקעה שנקנות על ידי תושבים מחו"ל תופעה רעה, שכן היא מחזקת את זיקתם של אותם אנשים לישראל ועשויה לעודד אותם לעשות עלייה ביום מן הימים.

היוזמה הראשונית - של כרמל שאמה

מדובר ביוזמה שהציג לראשונה יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן. שאמה בירך את שר האוצר וצוותו, וצין כי "הפטור ממס שבח למשקיעים הינו עיוות היסטורי שמעבר להיותו אחד מיסודות בועת הנדלן הוא גם הפטור הכי לא צודק בספר החוקים. פטור זה שירת רק את העשירים בעלי הדירות, כי האזרח הממוצע ובטח השכבות החלשות אינם מחזיקים דירות מיותרות".

שאמה הוסיף, כי "לפני יותר משנה הצגתי בפני ראש הממשלה את היוזמה ומשם החלתי בסדרת פגישות נפרדות עם שר האוצר, פרופ יוג'ין קנדל ראש המועצה הכלכלית, אודי ניסן ראש אגף תקציבים, ובועז סופר סמנכ"ל רשות המיסים, מתוך אמונה שהפטור הוא לא יעיל ולא צודק שהפך את דירות המגורים למקלט המס היחידי המגן על בעלי ההון בעיקר מתשלום מס רווחי הון הנדרש בכל אפיק אחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
שימו לב...
שטייניץ מצ'פר את בעלי ההון בכך שהוא מאפשר להם למכור בבת אחת את כל מלאי הדירות להשקעה בבעלותם בפטור מלא ממס!!! קחו בחשבון שהוא יצטרך לגשר על הפער הזה של מחסור במזומנים לקופת המדינה, והוא יעשה זאת בהטלת מיסים נוספים על מעמד הביניים. מעמד הביניים שגם ככה דופקים אותו מכל הכיוונים וכן כן גם לחלק מהם יש דירה להשקעה, עמל כדי להשיג דירה זו וחסך שקל לשקל כדי שבבוא היום שייצא לפנסיה יהיה לו ממה להתקיים או להוריש לילדיו. שטייניץ "החכם" דע זאת - מי שבבעלותו דירה אחת להשקעה לא יימהר להיפטר ממנה מאחר והוא יחזיק בה עד הפנסיה!! כי על זה הוא בנה!! לעניין המשרדים - ששטייניץ "החכם הגדול" לא יישכח שבעלי הדירות המושכרות למשרדים כבולים בחוזי שכירות ארוכי טווח כך שאין מצב שהם יוכלו להיפטר מדירותיהם עד לשנת 2013!! כמו כן כמובן שבעלי הדירות יגלגלו את המס או חלקו (נגיד 10%) על רוכשי הדירות וכך המחירים יעלו.
נדב , תא  |  01.06.11
36.
ניסוח ההודעה של שטייניץ היא בגדר שערוריה של איש ציבור.
שמעתי את ההודעה של שטייניץ ברדיו ופשוט הצטמררתי מתדהמה. אנשים אזרחי המדינה שהם בעיקר הרוב של המעמד הבינוני, שעובד קשה מאד ורוכש כהשקעה דירת מגורים שיוכל יום אחד אולי להנות מפרותיה. גם כך אין לו אופציה מיוחדת שהרי הבנקים בגיבוי הממשלה יודעים רק לקחת ולא לתת. אני לא מדבר על אנשים שיודעים להיות ספקולנטים, אלה על אנשים שמחזיקים על גבם את המדינה הזו. עליהם אתה יובל שטייניץ מוציא פטישים? אני מציע לך כבר עכשיו להוציא את הפטיש של ה-10 קילו, אבל הפעם תדפוק איתו ישר על הראש שלך, אולי, ואני באמת בספק יכנס לך קצת טקט לראש. אני בבחירות יודע ללא ספק שהליכוד לא אופציה.
דוד , רעננה  |  01.06.11
לכל התגובות