אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגנטינה: הממשלה רוצה נתח מהכנסות שוק העברות השחקנים צילום: רויטרס

ארגנטינה: הממשלה רוצה נתח מהכנסות שוק העברות השחקנים

על פי ההערכות, ב-2009 ו-2010 לבדן נמכרו של כ-220 מיליון דולר. ההתאחדות המקומית זוכה לכ-3% מכל ההעברה של שחקן

01.06.2011, 16:24 | רונן וודלינגר

ההעברות הגדולות של כדורגלנים ארגנטינאים לאירופה יצטרכו להיות מדווחות לרשויות במדינה, כך קובעת הצעת חוק שצפויה לעבור בסנאט הארגנטיני.

החוק, שכבר זכה לאישורו של הבית התחתון של הפרלמנט ומטרתו היא להילחם בתופעת הלבנת הכספים, קובע בסעיף האחרון שלו כי ראשי התאחדויות הספורט בארגנטינה יחויבו מעתה באופן אישי לדווח לרשות הרלבנטית על כל חשד למקרה של הלבנת הון.

בתוך כך, התאחדות הכדורגל, שבראשה עומד ב-32 השנים האחרונות חוליו גרונדונה הכל-יכול, תחויב לספק מידע בדבר הגורמים שעומדים מאחורי עסקאות מכירה של שחקנים – הן בתוך ארגנטינה והן מחוץ למדינה - וכן לגבי הרקע והעבר הפלילי, אם ישנו, של אותם גורמים.

בנוסף, תחויב ההתאחדות לדווח על שורה של הסכמים הנוגעים למגוון תחומים, בהם: הסכמי חסות, פרסום ושיווק וזכויות שידור טלוויזיה.

לפי ההערכות, בשנת 2009 לבדה נמכרו כ-1,700 כדורגלנים ארגנטינים בסכום כולל של 120 מיליון דולר. עבור ההעברות הללו קיבלה ההתאחדות 3.5 מיליון דולר (3%) בגין היותה הגוף שבמסגרתו גדלו אותם ספורטאים. השחקנים מצידם נשארו עם 17.5 מיליון דולר (15%) מהסכום הזה.

שנה אחרי, בעונת 2010-2011, הניבו 13 ההעברות הגדולות לבדן סכום של 94 מיליון דולר, מתוכם לקחה ההתאחדות כמעט 3 מיליון. בין ההעברות הבולטות: זו של ניקולאס גאיטן מבוקה ג'ויניורס לבנפיקה תמורת 11.8 מליון, והמעבר של מאורו בוסלי מאסטודיאנטס לוויגאן האנגלית עבור 10.4 מיליון.

"במקור החוק אמור היה לחול על מועדוני כדורגל, מפלגות פוליטיות וגם עורכי-דין, אבל כל נעלם בצורה מסתורית מנוסח החוק כשהוא עבר לסנאט", ציין נשיא הקרן הארגנטינית שעוסקת במניעת הלבנת הון, חוסה מאריה סאלינס. לדבריו, ספק אם לנוכח הלחצים הצפויים, אפילו החוק במתכונתו הנוכחית יצליח לעבור: "הארגונים הספורטיביים יעשו המון רעש בגלל שהכדורגל מייצר הרבה כסף וחלק גדול ממנו שחור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות