אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן של 600 מיליון שקל לעובדים במקצועות שוחקים צילום: נמרוד גליקמן

קרן של 600 מיליון שקל לעובדים במקצועות שוחקים

הקרן מיועדת למימון הסבה מקצועית או פרישה מוקדמת לעשרות אלפי עובדים בני 50 ומעלה שנפגעו מהעלאת גיל הפרישה לפנסיה

02.06.2011, 09:10 | מיקי פלד

משרדי האוצר והתמ"ת צפויים לחתום בשבועות הקרובים עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים על הקמת קרן בגובה 600 מיליון שקל שתיועד לפיצוי עובדים שנפגעו מהעלאת גיל הפרישה לפנסיה. הקרן מיועדת למימון הסבה מקצועית או פרישה מוקדמת שנתיים לפני גיל הזכאות לעשרות אלפי עובדים בני 50 ומעלה, העובדים במקצוע שוחק. המדינה תעביר את הכסף לקרן בקצב של 60 מיליון שקל בשנה במשך 10 שנים.

הקמת הקרן היא חלק מעסקת חבילה שחתמו ב־2004 שר האוצר דאז בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות דאז עמיר פרץ. השניים סיכמו על העלאת גיל הפרישה בשנתיים בתמורה להסדרת הגרעון בקרנות הפנסיה של ההסתדרות ותמיכת המדינה בעובדים המועסקים במקצועות שוחקים. לפי ההסכמות, עובד יהיה זכאי לתמיכת הקרן במידה ועבודתו עונה על שניים מהתנאים הבאים: עבודה שרובה במשמרות; עבודה הכוללת מאמץ פיזי קשה; או עבודה בתנאי מזג אוויר קשה.

תנאים אלה רלבנטים בעיקר לעובדים במקצועות התעשייה והמלונאות, והם חלים גם על עובדים בודדים בענפי הבניין והחקלאות.

לפי הערכות בלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ובהסתדרות, מדובר בכמה אלפי עובדים שיבקשו לנצל את הקרן לפרישה מוקדמת, ובעשרות אלפים שיבקשו לעבור באמצעותה הסבה.

עובדים שיעמדו בתנאי של הקרן יוכלו לקבל קצבה של עד 4,000 שקל לחודש במקרה של פרישה מוקדמת, בתנאי שהמעסיק ישתתף ברבע מהסכום. בנוסף תממן הקרן הכשרה מקצועית לבני 50 ומעלה שיבקשו לבצע הסבה, ותעניק להם דמי קיום תוך שהם יוכלו להמשיך לעבוד במשרה חלקית.

הקרן תיתן עדיפות לעובדים המשתכרים עד השכר הממוצע במשק, העומד על 8,477 שקל בחודש. מספר העובדים שיוכלו לקבל מימון מהקרן בכל שנה תלוי בתקציב שיעמוד לרשות הקרן באותה שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות