אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירלנד מנסה לעורר את שוק הנדל"ן: תשלום מלא על הנכס - רק אם מחירו יעלה צילום: בלומברג

אירלנד מנסה לעורר את שוק הנדל"ן: תשלום מלא על הנכס - רק אם מחירו יעלה

רוכשים יוכלו לשלם 80% ממחיר הנכס במעמד העסקה, ואת 20% הנותרים מאוחר יותר - ורק בתנאי ששווי הנכס לא יירד

08.06.2011, 16:32 | סוכנויות הידיעות

ממשלת אירלנד הנחתה את הרשות הלאומית לניהול נכסים (NAMA), שנוסדה לפני 18 חודשים במטרה לרכוש נכסים רעילים, לפתות משקיעים זרים להיכנס לשוק הנדל"ן הבעייתי.

כך למשל, רוכשים יוכלו לשלם 80% ממחיר הנכס במעמד העסקה, ואת 20% הנותרים מאוחר יותר - ורק בתנאי ששווי הנכס לא יירד. במקרה של ירידה בשווי הנכס, ישלם הרוכש רק חלק מהיתרה. NANA מנהלת תיקי הלוואות בהיקף 70 מיליארד דולר אותם רכשה בהנחה של כ-58%.

"השוק זקוק להתנעה", אומר טום דן, מרצה בבית ספר לכלכלת נדל"ן במכון הטכנולוגי של דבלין; לדבריו, הצעדים שנוקטת NAMA בהחלט יכולים לעשות זאת. מחירי הנדל"ן באירלנד ירדו ב-40% לעומת השיא ב-2007, ובמקביל היקף המשכנתאות במדינה הצטמצם ב-95%.

אבל למרות המחירים האטרקטיביים, אנליסטים אומרים כי אין כל תנועה בשוק הנדל"ן. "השוק מת", אומר נייל גפני, מנכ"ל חברת אייפוט, מבעלי בנייני משרדים הגדולים בדבלין. מספר המשכנתאות יורד מחודש לחודש וברבעון הראשון של השנה נרשמה צניחה של 53% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מחירי הדיור ירדו ב-1% באפריל, ומגמה זו נמשכת מאז דצמבר 2007. הרוכשים הפוטנציאליים לא ממהרים לסגור עסקאות, מאחר שלא ברור מתי ירידת המחירים תיבלם ומחשש כי שווי הנכס יירד אל מתחת לגובה המשכנתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות