אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוני גל: "התרופות שטבע תפתח יפצו על חולשת הקופקסון" צילום: עמית שעל

רוני גל: "התרופות שטבע תפתח יפצו על חולשת הקופקסון"

רוני גל מברנשטיין ריסרץ': תרופות המקור שטבע מפתחת יתרמו כ־4 מיליארד דולר להכנסותיה ב־2020

12.06.2011, 07:33 | שניר הנדלר

האם פורטפוליו תרופות המקור שמפתחת טבע הוא מנוע הצמיחה הבא שלה? ד"ר רוני גל, אנליסט בברנשטיין ריסרץ', העריך בסקירה שפרסם בסוף השבוע האחרון כי 22 המוצרים הנמצאים בניסויים קליניים מתקדמים (שלב 2 או שלב 3) יתרמו 3.8 מיליארד דולר להכנסות טבע ב־2020.

"היקף ההשקעה של טבע במחקר ופיתוח גבוה מממוצע ההשקעה של חברות תרופות מקור גדולות, אך מתאים לחברה שמנסה להקים עסקי תרופות מקור", מציין גל.

"מדו"ח הרווח וההפסד של טבע  עולה כי טבע משקיעה כ־8% מהכנסותיה ממכירות תרופות מקור (400 מיליון דולר מתוך 5 מיליארד דולר) במחקר ופיתוח, כאשר סכום דומה לפחות מושקע בהשקעות הון וברכישות", מעריך גל. לפי הערכה זו, לפחות שליש מהסכום שאותו תשלם טבע על ספלון  (6.8 מיליארד דולר) הוא לרכישה של תרופות בפיתוח, כך שטבע משקיעה 15%–20% מהכנסות תרופות המקור שלה בתחום זה.

לדברי גל, פורטפוליו תרופות המקור שבפיתוח יוסיף כ־60 סנט לרווח למניה של טבע ב־2015, וכ־2.25 דולר ברווח למניה ב־2020. עובדה זאת תפצה על אובדן הרווח ממכירות הקופקסון עד 2015 (בהנחה שעד אז טבע לא תתמודד עם תחרות גנרית), ולאחר מכן, תרומת תיק המוצרים שבפיתוח תעלה על תרומת הקופקסון לרווח הנקי של טבע.

עוד מציין גל בסקירה כי העובדה שלטבע יש כעת 22 מוצרים בניסויים קליניים מתקדמים היא הישג מרשים עבור טבע, שהחלה להסיט משאבים ניכרים לפיתוח תרופות מקור רק לפני 5 שנים. עם זאת, הוא מעריך את פוטנציאל המכירות של התרופות בפיתוח בכ־3.8 מיליארד דולר, כך שתרומת התרופות בפיתוח לא תגדיל את הכנסותיה באופן ניכר ותפצה בעיקר על השחיקה הצפויה בהכנסות.

לפי הסקירה, קופקסון גנרי  יכול להיות הטריגר היחיד שעשוי להביא למגמה שלילית במניית טבע. גל מעניק לטבע המלצת "תשואת יתר" במחיר יעד של 55 דולר למניה - שגבוה ב־12% ממחיר מניית טבע עם נעילת המסחר בוול סטריט ביום שישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות